Praha zažije největší pouliční festival roku

  • Praha zažije největší pouliční festival roku Fotogalerie (24)
    • 27.04.2016
    • Tisk

    První ročník festivalu "Praha Žije Hudbou", který proběhne v pátek 13. května 2016, nabídne tu pravou pouliční slavnost! Na programu se podílí na dvě stovky umělců různých žánrů.

    Sdílejte článek:

Budou mezi nimi např. Lenka Dusilová, Prago Union, Klára Výtisková, Emma Smetana, Xavier Baumaxa, Thom Artway, Floex nebo Laco Déczi.

Profesionální i amatérští hudebníci, tanečníci, divadelníci a performeři se do projektu zapojili s cílem dokázat, že umění do ulic patří a postavit se tak proti příliš tvrdé regulaci pouličního umění schválené v březnu.

Na náměstí Jiřího z Poděbrad, Karlově náměstí, Jungmannově náměstí, Dejvické a Malostranské se objeví menší pódia, která nabídnou to nejzajímavější z festivalového programu.

Na jeden den budou v ulicích po celé Praze busker pointy, na nichž se bude hrát a tančit.

Festival Praha Žije Hudbou odstartuje už ve čtvrtek 12. května 2016 odpoledne, kdy se začne hrát na pódiích a v sedm hodin večer se na Piazzettě Národního divadla uskuteční oficiální zahájení festivalu v podobě performance souboru Run Operun.

Po nabitém festivalovém dni v pátek 13. května se program přesune do pražských klubů a barů, kde proběhne oficiální afterparty festivalu.

Busking není žebrání, ale radost:

Živé umění je součástí městského života ve všech evropských i světových metropolích. V Praze ale v souvislosti s nedávnou regulací veřejné produkce může kvalitní pouliční umění postupně vymizet.

Proto se organizátoři rozhodli oslovit umělce napříč českou kulturní scénou, aby společně vyjádřili podporu pouličnímu hraní.

"Umění v ulicích by nemělo být vnímáno jako něco nebezpečného, proti čemu se musí bojovat. Navzdory vyhlášce, která v březnu výrazně omezila veřejnou a hlavně hudební produkci, chceme ukázat, že kulturní zážitky na ulici mohou být pro obyvatele velmi příjemnou součástí každodenního života,“ vysvětluje za organizátory ředitel festivalu Jan Gregar.

Celý projekt podporuje i mnoho známých osobností, které se zapojily do natáčení série Hlášky z vyhlášky, ve které poukazují na nedostatky současného legislativního omezení a nutnost jeho přepracování.

Jsou mezi nimi například Milan Cais ze skupiny Tata Bojs, Robert Nebřenský ze skupiny Vltava, KatoPrago Union, Klára Výtisková, Terezie Kovalová či Marta Kubišová.

"Busking je velice vzrušující činnost, která města od sebe odděluje a do každého velkoměsta prostě patří. Nedávné omezení hudebníků v Praze je naprosto nesmyslná věc a neumím si Prahu bez buskingu představit,“ vysvětluje zpěvačka Marta Kubišová.

Veřejnost se na pouliční show těší:

Zájem veřejnosti o pouliční slavnost Praha Žije Hudbou se projevil už v loňském roce v úspěšné crowdfundingové kampani Kopeme za hudbu. Akci podpořila také Nadace Vodafone.

Získané finanční prostředky posloužily jako základ projektu k zafinancování pěti pódií na náměstí Jiřího z Poděbrad, Karlově náměstí, Jungmannově náměstí, Dejvické a Malostranské.

V městských částech Praha 1 až 10 (vyjma Prahy 4) vzniknou desítky dalších busker pointů, kde vystoupí umělecké projekty z řad profesionálů i amatérů. Tato místa najdete například na Václavském náměstí a Ovocném trhu, před Národní technickou knihovnou, na Masarykově nádraží, holešovickém Výstavišti, Strossmayerově náměstí, na náplavce pod Palackého náměstím či v Riegrových sadech.

Na Piazzettě Národního divadla bude probíhat celodenní divadelní program.

Po pátečním festivalovém dni  si nenechte ujít ani program na velké afterparty v pěti pražských klubech - Chapeau Rouge, Jazz Dock, Palác Akropolis, Klubovna a Napa Bar - a v dalších vybraných barech po Praze, kam se přesunou umělci z ulic bavit návštěvníky.

Návštěvníkům festivalu bude k dispozici také aplikace s programem a lokacemi, kterou si budete moci zdarma stáhnout přes GooglePlay a App Store.

Zapojte se a staňte se součástí festivalu!

Díky festivalu Praha Žije Hudbou 13. května na ulici potkáme taková hudební jména jako jsou Prago Union, Lenka Dusilová, Laco Déczi, Xavier Baumaxa, En.dru, Cocoman, Abraxas, Jiří Dědeček, Cirkus Problem či Jindra Polák z kapely Jelen.

Kromě toho ale festival dává příležitost aktivním buskerům i začínajícím kapelám, souborům a umělcům vystoupit na festivalu společně s velkými jmény české umělecké scény a podpořit tak myšlenku buskingu.

Stačí se pouze zaregistrovat pomocí online formuláře.

Následně organizátoři vyberou z přihlášených projektů a zařadí je do programu.

"Těší nás, že tolika lidem není lhostejné omezení umění v ulicích Prahy a chtějí, aby život v našem městě byl pestřejší,“ říká Jan Gregar, ředitel festivalu. 

www.prahazijehudbou.cz

Podobní interpreti

Související články

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.