Po třech letech se do Prahy vrátí Mark Lanegan Band

  • Po třech letech se do Prahy vrátí Mark Lanegan Band Fotogalerie (6)
    • 23.09.2014
    • Tisk

    Mark Lanegan už brzo oslaví kulatiny, vydá novinkové album „Phantom Radio“, které bude jeho devátým v pořadí, a vyrazí opět také na turné.

    Sdílejte článek:

V jeho rámci se začátkem příštího roku zastaví také v České republice – konkrétně to bude 20. února 2015 v pražském Lucerna Music Baru.

Mark Lanegan má kromě sólových desek na kontě i řadu dalších počinů, na nichž se větší či menší měrou podílel.

Patří k nim třeba nahrávky s Isobel Campbell nebo Dukem Garwoodem.

S dlouholetým spolupracovníkem Gregem Dullim také tvoří formaci Gutter Twins, známá je i jeho legendární první kapela Screaming Trees.

A připomeňme také hostování v Queens Of The Stone Age, před tím v Mad Season, superkapele z poloviny devadesátých let, kde hráli členové Alice In Chains, Pearl Jam a Screaming Trees.

Příležitostně hostoval taky na deskách umělců jako jsou Moby, Soulsavers, Melissa Auf der Maur a další.

Celkem se Mark Lanegan podílel na zhruba 50 deskách. 50 let, 50 desek…

Kdysi každé ráno vstával a něco napsal. Nechal to na pár hodin uležet, pak se k tomu vrátil, dál se v tom šťoural v noci. Když přišel čas natočit desku, měl hromadu materiálu, z něhož se na desku dostala jen malá část.

Novinka Phantom Radio, podobně jako oslavované předešlé Blues Funeral z roku 2012, je ale jiná. Natočil na ni každou písničku, kterou složil.

Trvalo mu to dva a půl měsíce, ale jen proto, že se Mark naučil nikam nepospíchat. Složil písničku. Přinesl ji producentovi Alainu Johannesovi, který zařídil nahrávání v jeho ve West Hollywoodu. Jakmile byla natočená, vzal si Mark pár dní volno a napsal další.

Odhaduje, že pracoval tak dva dny v týdnu, ne víc než pět hodin denně. Tohle není vyzývanost nějakého budižkničemu, ale disciplína opravdového řemeslníka.

Mark se o pracovních postupech vyjadřuje poměrně skromně: „Zlepšil jsem se v destilování toho, z čeho mi vzniká úspěšná písnička a z čeho ne. Myslím, že jsem náročnější. Ale současně ne tak aktivní. V padesáti je to docela pěkná rovnováha, ne?,“ směje se.

„Už z toho tolik nešílím jako dřív. Když jsem byl mladší, bylo to mnohem těžší, skládat písničky.“

Mládí Marka Lanegana bylo v mnoha ohledech šílené. Kluk s maléry z malého farmářského městečka Ellensburg ve státu Washington byl několikrát trestaný za krádeže a prodej drog. Ve dvaceti doktor řekl, že do třiceti bude mrtvý, pokud něco neudělá se závislostí na alkoholu.

Lanegan později žertoval, že mu v tom případě heroin zachránil život.

Ve Screaming Trees viděl víc násilí, než v jakémkoliv výchovném zařízení.

Kapela, do které vstoupil v roce 1984 se vzájemnými sourozeneckými potyčkami dvou bratrů, kteří skládali písničky, promlátila k čím dál působivějším albům.

Deska Sweet Oblivion z roku 1992 už dosáhla komerčního úspěchu, který přinesl uznání hudební scény v Seattlu, mimo jiné i členů skupiny Nirvana. Současně se strastiplným putováním kapely na vrchol Lanegan začal vydávat sólová alba, povětšinou akustická, na kterých uplatnil silný hlas a zlověstnou osobnost, jež zdobná psychedelie Screaming Trees málo využívala.

Jeho debut The Winding Sheet z roku 1990 vyrostl na troskách pokusu Lanegana a Kurta Cobaina natočit EP s bluesovými cover verzemi.

Teprve následující mistrovské album Whiskey For The Holy Ghost, který vyšlo o tři roky později, potvrdilo pozici Marka Lanegana jako jedinečného umělce.

Uběhlo dalších deset let, než přišel s deskou, která by se tomuto albu vyrovnala. Na Bubblegum z roku 2004 povstal z mrtvých Screaming Trees a nadále horečnatě tvořil nové verze blues, částečně akustické, částečně elektrifikované, převážně produkované Alainem Johannesem, s celou škálou pomocníků (Josh Homme, PJ Harvey).

Po dalších sedmi letech různých projektů definitivně čistý Lanegan vydal skvělé album Blues Funeral s vlivy Krautrocku, který přidal novou strukturu do jeho melasovitého plátna temnoty.

Nové album Phantom Radio staví na stejných základech: produkoval ho Alain Johannes a Laneganův hluboký hlas zvěstuje pravdy pochmurné říše.

Mark Lanegan si kromě nové desky ale samozřejmě připravil i turné, při kterém odehraje jeden koncert také v České republice. Stane se tak 20. února 2015 v pražském Lucerna Music Baru. Koncert se uskuteční ve spolupráci se Scrape Sound.

Vstupenky budou v předprodeji od zítřka tj středy 24. září za 450 korun plus poplatky.

www.marklanegan.com

Související články

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.