Exkluzivně: Myles Kennedy, vokalista Slashe a Alter Bridge

Myles Kennedy je už několik měsíců na turné se Slashem. Už teď na podzim by měla vyjít novinka jeho kapely Alter Bridge, kde jako katarista a vokalista doplňuje trojici muzikantů z Creed. Pak přijde další turné. Příští rok bude pro Mylese navíc ve znamení sólové desky. ABrádio pro vás exkluzivně tohoto až neuvěřitelně příjemného a vyrovnaného majitele skvělého hlasu vyzpovídalo před pražským koncertem se Slashem.

Hostování na aktuální Slashově sólovce a společné turné je vůbec první vaší společnou prací. Jak tě Slash objevil? Jak jste na sebe narazili?

Myles Kennedy: Myslím, že za to může Matt Sorum. Se Slashem se nějak bavili o muzice a Matt se o mě zmínil. Slash si pak našel na Youtube nějaká videa. Zřejmě jsem zaujal svým vokálním projevem (smích). Loni v září mě Slash oslovil s tím, že by byl rád, kdybych mu na desku nazpíval jednu skladbu. Tehdy jsme neměli nejmenší tušení, že společně vyrazíme na turné. Díky bohu za Youtube (smích).

Takže Slash neměl vůbec tušení, že existují nějací Alter Bridge?

Myles: Ale to zas jo. Věděl, že kapela existuje a kdo v ní hraje, ale s tvorbou se seznámil až později.

Na albu máš dvě skladby – Back from Cali a Starlight. Jak vznikaly?

Myles: Slash mi poslal demo nahrávky hudby, kterými se mi hodně strefil do vkusu, protože byly hodně melodické. Hudebně to byl velmi dobrý základ.

Texty jsou tedy tvoje?

Myles: Přesně tak. Dostal jsem muziku a Slash mi nechal absolutní volnost v tom, jak obě skladby nazpívám a texty byly taky jen a jen na mě.

A jak vzniknul nápad, že právě ty pojedeš celé turné jako vokalista?

Myles: Nějak to vyplynulo ze situace. Ostatní hosté na desce byli v daných termínech vytížení svými projekty a já jsem měl volno… Všechno mělo skvělé načasování. Věděli jsme, že turné Alter Bridge zatím není na pořadu dne, protože ostatní chystali turné Creed. Sice jsem plánoval, že se v mezičase budu věnovat své sólové desce, ale koncertně jsem vytížený nebyl. Tehdy jsem stál před rozhodnutím, jestli se zavřít do studia sám se sebou a věnovat se jen sólovce nebo vyjet na tour se Slashem. Protože mám rád a potřebuji lidi, volba byla jasná a jednoduchá. Turné!

V rámci turné se samozřejmě hrají i skladby od Guns N´Roses. Měl jsi z nich strach? Respektive strach z toho, jak je návštěvníci koncertů přijmou v tvém podání? Protože fanoušci vždycky srovnávají…

Myles: To je dobrá otázka (úsměv). Je pro mě čest zpívat skladby, které původně byly záležitostí Axla Rose, protože ho považuji za jednoho z vůbec nejlepších zpěváků. Byla to ohromná výzva, protože je jasné, že lidi ví, jak ty skladby prezentoval Axl Rose. Snažím se proto být na každém koncertě stoprocentní.

Když se to tak vezme, tak jsi byl pro turné tou správnou volbou i proto, že stejně jako Axl Rose máš ty potřebné výšky a v řadě poloh je váš hlasový projev hodně srovnatelný…

Myles: Axl má v hlase velkou sílu. Je pravda, že jsme oba tenoři a rozsah máme spíš nahoru, než do hloubek takže v tomhle jsem měl určitě výhodu oproti ostatním hostům na desce.

V setlistu turné nechybí ani Slither od Velvet Revolver

Myles: No a to byla další výzva (smích). Scott Weiland má hlas položený trochu níž, ale i u mě se najdou hloubky, i když nejde o mou běžnou, přirozenou hlasovou polohu. U této skladby si musím docela dávat pozor. A navíc… Scott je skvělý performer takže se snažím i víc hýbat. Myslím, že lidi z toho mají dobrý pocit, protože si užívají energii té písně a celého koncertu a hlavně jsou šťastní, že vidí a slyší Slashe ve vynikající formě.

Oslím můstkem jsme se dostali k Velvet Revolver, kteří hledají nového frotmana. Oslovili tě?

Myles: To je dlouhý příběh. Ale ano, oslovili mě kvůli nějakým zkouškám, protože si mysleli, že Alter Bridge končí a jsem bez kapely, což je samozřejmě napadlo v souvislosti s reunionem a ohlášeným turné Creed. Spousta lidí si myslela, že Alter Bridge jsou minulostí. Nicméně jsem musel nabídku odmítnout, protože Alter Bridge jedou dál a už jsme měli naplánovanou novou desku a k ní turné.

Takže si umíš představit, že bys naskočil do Velvet Revolver kdyby…

Myles: Představit si to umím, víš, ale to jsou taková ta kdyby… Kdo ví, co by se stalo… Opravdu je obtížné říct ano/ne. Se Slashem to je jinak. V tomto případě bylo načasování perfektní a spolupráce tak nějak přirozeně vyplynula.

Teď úplně odbočím od tématu. Zpíváš, hraješ na kytaru, skládáš muziku, koncertuješ. Máš vůbec čas a chuť v mezičase poslouchat muziku? Objevil jsi v poslední době nějakou kapelu, která tě dostala?

Myles: Když jsme loni jezdili po festivalech, tak jsem sledoval dění a říkal jsem si, že objevím něco nového. Co mě ale maximálně baví v poslední době, jsou Them Crooked Vultures. Po cestě do Prahy jsem poslouchal Rocca Delucu. Super muzika. Pořád se objevuje spousta skvělé hudby. Snažím se absorbovat co nejvíc nových věcí kvůli inspiraci a rád mám přehled o tom, co se v hudebním světě děje.

Inspiraci čerpáš spíš pro Alter Bridge nebo pro svou sólovou tvorbu?

Myles: Rozhodně pro obojí, protože obojí spojuje moje osoba, i když to, co z toho ve finále vznikne je úplně jiné. Ale na druhou stranu se snažím střídat kapely, které poslouchám, protože bych se nerad přistihnul při tom, že používám postupy někoho jiného, že některá moje skladba zní jako skladba někoho jiného (úsměv).

Nová deska Alber Bridge už je natočená a měla by vyjít letos v září. Když si ji teď zpětně poslechneš, udělal bys něco jinak? Nebo je ještě brzo novinku nějak soudit? Nevím, jestli už máš po nahrávání takový ten potřebný odstup.

Myles: Zatím jsem spokojený. Deska je úplně čerstvá a mastering je starý pouze týden, takže ten odstup zatím není. Nahráváním jsme strávili spoustu času, takže doufám, že to na té desce bude vidět. Pokračujeme na ní ve stejné linii, jakou se ubíráme od začátku s tím, že jsme se snažili pokročit se zvukem. Rozhodně chceme jít dopředu a nezamrznout v minulosti. Nechtěli jsme natočit Blackbird II. Na druhou stranu jsme ani nechtěli šokovat nějakou dramatickou změnou. Doufám, že se výsledek bude líbit.

Prozradíš název nebo se pořád neví?

Myles: Ne, ne, neví. Zatím stále používáme pracovní název ABIII. Brzo ho vymyslíme.

Termíny turné Alter Bridge už ale znáte…

Myles: Myslím, že startujeme 16. října ve Skotsku. A evropské turné skončí v první půlce prosince.

Už jsme na začátku zmínili tvou sólovou desku. V jaké fázi je její nahrávání? Je to čistě tvoje záležitost?

Myles: Co se hudby týká, všechno dělám sám. Nahrál jsem dema jednotlivých skladeb, ale rozhodně si do studia pozvu další muzikanty. Natočené mám všechny strunné nástroje, ovšem nejsem zrovna nejlepší klávesista, proto třeba klávesy nechám profesionálovi. Bavilo mě to, ale když člověk sám skládá a nahrává přes 70% nástrojů, potřebuje si od toho na chvíli odpočinout. A taky taková práce sežere spoustu času. Doufám, že sólovku dokončím začátkem příštího roku. Nebude to metalová ani tvrdě rocková deska. Půjde o něco úplně jiného, než jsem dělal doteď.

Bude akustická?

Myles: V podstatě ano. Chtěl jsem udělat desku, se kterou budu moct vyjet na turné s akustickou kytarou a objevit se v malých klubech.

Produkuješ si chystanou desku sám?

Myles: Úplně sám ne, ale je to vůbec poprvé, kdy budu album koprodukovat. Rozhodně nejsem mistr zvuku. Spíš vím, jak chci, aby písničky zněly, a tak do producentské práce můžu dát něco ze sebe a promítnout do ní svůj pohled na věc.

Musím se zeptat na jednu nemilou věc… Tinitus… Jak myslíš, že jsi k němu přišel? Jak tě tato nepříjemná záležitost ovlivňuje? Dokážeš třeba sedět v absolutním tichu?

Myles: Ticho… absolutní ticho jsem naposledy „slyšel“ tak před osmi nebo devíti lety. S tinitem potřebuješ pořád kolem sebe nějaké zvuky a zvuky, které rozruší nebo přebijí zvonění v uších. Je to tam pořád. Nemůžeš se toho zbavit. A hraješ se sebou jakousi hru. Proto pořád poslouchám nějakou hudbu. Pro mě je vůbec nejdůležitější chovat se tak, aby se můj stav nezhoršil. Nikdy proto nezapomínám na špunty do uší. Nechci být jedním z těch, co ve finále kvůli extrémně silnému zvonění v uších doslova zešíleli.

Tinitus tedy u tebe vyvolala hlasitá hudba?

Myles: Je to tak. Když jsem byl mladý, vždycky jsem se snažil dávat na sluch pozor, nosil jsem špunty a ani jsem nikdy neposlouchal hudbu příliš nahlas. Ale pak při nahrávání ve studiu, jsem si šíleně zesiloval sluchátka, aby mě to nakoplo ze sebe dostat co nejlepší zpěvy a dostat do nich spoustu enerfie. A jednoho rána jsem se probudil s pískotem v uších. Takže všem mladým lidem radím: Neurvěte si uši extrémně hlasitou muzikou.

Tolik o sluchu… Jak se staráš o svůj hlas?

Myles: Nejdůležitější je zahřát si krk a hlasivky a rozezpívávat se. Snažím se nepít ledovou vodu a na druhou stranu ani příliš horké nápoje. Na turné taky moc nepiju alkohol, protože ten mi hodně vysušuje hlasivky. Hlasivky jsou sval, takže se člověk o ně musí hodně starat. To není jako s kytarou, kterou vezmeš do ruky a naladíš nebo vyměníš za jinou. Samozřejmě je taky potřeba dopřát hlasivkám odpočinek. Kvalitně a dostatečně spát a nepřepínat je. Kytarista nemůže hrát, když má zmrzlé prsty. Pokud má zpěvák unavené hlasivky, je to podobné. To je pak hrůza. Slyšíš, že zpíváš hrozně a říkáš si, co to ze mě leze za zvuky? To přece nezpívám já… ale nemůžeš s tím nic udělat. To je frustrující. Chci a dělám všechno pro to, aby byl každý koncert na sto procent. Lidi si za něj zaplatí a mou povinností je, dát jim to nejlepší, co dokážu. Takhle to cítím.

Považuješ se víc za zpěváka nebo kytaristu?

Myles: Začínal jsem jako kytarista a ke zpěvu jsem se dostal v podstatě z nouze. Pocházím z malého města Spokane, kde se vokalista do kapely hledal hodně těžko. A tak když jsem skládal, řekl jsem si, že zkusím ty písně rovnou nazpívat. A od té doby je Myles Kennedy zpěvák a kytarista v jedné osobě (smích).

Když by ses podíval o pár let zpátky, napadlo by tě, že jednou tě bude hudba živit na té úrovni, jak je to teď?

Myles: Tak před deseti lety ani náhodou. Ne v této podobě. Ale hudbou už se živím spoustu let. Léta jsem totiž učil hru na kytaru. Taky jsem nahrával kytary na desky jako nájemný hráč.

Taky sis zahrál ve filmu Rockstar? Kdo tě objevil pro snímek s Markem Wahlbergem v hlavní roli?

Myles: Zahrál. Ale je to malá role. Spíš rolička. Na plátně se objevím asi tak na 5 minut. Byla to sranda a dobrá a hlavně nová zkušenost. Ten film je o klukovi, který sní o tom, že se stane rockovou hvězdou a jednoho dne se mu sen splní. Dostane se jako frontman do kapely, která pro něho byla absolutní modlou. Když tak nad ním přemýšlím, děj toho filmu se podobá mému životnímu příběhu. Šílené! Velmi velmi zvláštní! (smích)

Pomohl ti ten film nějak v kariéře?

Myles: To si nemyslím. Pár lidí mě díky němu poznávalo, ale nejvíc mi pomohlo skládání. To je v hudbě nejdůležitější a nejtěžší, protože se to nedá naučit – umět složit SONG. Člověk to musí mít v sově a pilovat. Zkomponovat melodie, poskládat je k sobě, aby ve finále vnikla písnička, která lidi chytí.

Nemůžu se nezeptat… Objevily se informace, že jsi snad měl zpívat s Led Zeppelin. Proč to nakonec nedopadlo?

Myles: Dobrá otázka. Vlastně jsem se nikdy nedozvěděl, proč nakonec ke spolupráci nedošlo. Absolvoval jsem s nimi pár zkoušek. Myslím, že by s nimi měla zpívat nějaká velká ikona… jako třeba Steven Tyler, ale už by to samozřejmě nebyli TI Led Zeppelin, ale v podstatě jiná kapela. Lidi je chtějí slyšet a vidět na koncertech v původní sestavě. Každopádně to byla další skvělá zkušenost a ani jsem nedoufal, že bych k nim šel na stálo.

Myslím, že perfektně sedíš Alter Bridge i ke Slashovi…

Myles: Díky… každá věc se děje z nějakého důvodu a někam tě nasměruje, něco ti dá takže si nestěžuju (úsměv).

Vysvětli nám význam slova „muzzo“, vašeho oblíbeného na turné se Slashem…

Myles: (smích) Muzzo je člověk posedlý hudbou. Chodí na koncerty, hltá muziku, zpívá, hraje, hudba je pro něj život. Takže my oba jsme „muzzos“. Mám pravdu?

Diskografie:

Cosmic Dust – Journey (1991)

Citizen Swing – Cure Me With the Groove (1992)

Citizen Swing – Deep Down (1995)

The Mayfield Four – Motion (1997, Sony Music)

The Mayfield Four – Fallout (1998, Sony Music)

The Mayfield Four – Second Skin (2001, Sony Music)

Alter Bridge – One Day Remains (2004, Wind-Up Records)

Fozzy (jako host) – All That Remains, skladba Nameless Faceless (2005, Megaforce Records, ASH Records)

Alter Bridge – Blackbird (2007, Universal Republic Records)

Sevendust (jako host) – skladba Sorrow (2008)

Slash (jako host) – skladby Back from Cali a Starlight (2010)

Alter Bridge III – vyjde v září 2010

Slash – Album Trailer

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.