Svalovci D2 už o víkendu "zaútočí" na české fanoušky | ABradio.cz

Svalovci D2 už o víkendu "zaútočí" na české fanoušky

  • Svalovci D2 už o víkendu "zaútočí" na české fanoušky Fotogalerie (28)
    • 28.06.2010
    • Tisk

    Českou republiku poctí vůbec poprvé svým živým vystoupením veleúspěšná bulharská kapela…

    Sdílejte článek:

Českou republiku poctí vůbec poprvé svým živým vystoupením veleúspěšná bulharská kapela D2. Začátkem července tu vystoupí hned třikrát. První koncert bude mít v Praze, druhý na Basinfirefestu ve Spáleném Poříčí u Plzně a třetí na Rock for People.

Povídali jsme si s „mozkem“ kapely, s kytaristou Dimitarem Karnevem.

Ahoj Mitko. Můžeš prosím krátce představit kapelu D2?

Zdravím… Jsme D2 z Bulharska a hrajeme rock.

Kapela existuje už nějaký ten pátek a máte za sebou pěknou řádku výrazných úspěchů. Jak to všechno začalo?

Dohromady jsme se dali v roce 2000. Hned první deska se stala nejprodávanějším titulem v zemi od začátku 90. let. Do roku 2008 jsme odjeli celkem čtyři turné po Bulharsku. Závěrečný koncert šňůry k desce „6“ se odehrál v Sofii ve vůbec největší hale v celém Bulharsku.

Hudební styl, kterým se prezentujete, se výrazně změnil. Co bylo tím zásadním momentem, který takový zvrat inicioval?

Vyrostli jsme většinou na kapelách jako Led Zeppelin, The Beatles, AC/DC, Van Halen, Pink Floyd… a poté, co jsme dosáhli obrovského komerčního úspěchu, nám přišlo jako dobrá volba, vrátit se na začátek…

Když jsem na vás poprvé narazila a dostala možnost si poslechnout současnou tvorbu D2, okamžitě mi vytanulo na mysli „tahle kapela mi zní jako Foo Fighters. Mýlila jsem se nebo vás třeba právě Foo Fighters či jiné podobné formace hodně ovlivňují?

Je pravda, že krom klasických rockových kapel, které už jsem jmenoval, posloucháme i hodně moderních jako jsou The White Stripes, QOTSA, The Mars Volta, Mastodon, Kings of Leon.. a samozřejmě i ty Foo Fighters.

Texty teď píšete v angličtině, nikoli v bulharštině, jak tomu bylo dřív. Jsou s tím vaši bulharští fanoušci v pohodě? Zaznamenali jste nějaké negativní reakce?

Vlastně je to tak, že ve skutečnosti asi polovina našich písní je stále v bulharštině. Podle nás už většina lidí v Bulharsku zvládá angličtinu, takže tento jazyk problémem není.

Před pár lety jste vyměnili frontmana. Proč váš předchozí zpěvák odešel? Pořádali jste konkurz na jeho místo?

Po vydání druhé desky D2 jsme zjistili, že naše představy o směřování kapely se rozcházejí, a tak jsme vyhlásili konkurz na nového zpěváka. Ten, kterého jsme vybrali, byl známý z finále hudební soutěže s názvem Star Academy. Jmenuje se Dido, měří dva metry… a miluje ženy a pivo víc než kdokoli jiný… (smích)

Vaše zatím poslední deska „6“ se točila v Los Angeles. Proč jste si vybrali USA?

Lanny Cordola, Matt Sorum a Slash jsou naši dobří přátelé, a tak když v roce 2005 Lanny přicestoval do Sofie, aby nám pomohl s našimi novými skladbami, nakonec to dopadlo tak, že nás pozval nahrávat do L.A. Tehdy byla naším hlavním partnerem Coca Cola Bulgaria takže jsme si mohli dovolit natáčet v těch nejlepších studiích jako Total access, Umbrella, Drac – což je studio, které vlastní přímo Matt Sorum. Náš další kamarád Alex Todorov pak CD „6“ míchal ve studiu Rebel Yell.

Jak už jsme zmínili, desku produkoval věhlasný Lanny Cordola. Jak jste se k němu dostali?

Alex Todorov, který nahrával pár věcí s Velvet Revolver je Lannyho dobrý známý takže mu pustil pár našich demo nahrávek. Lannymu jsme se jako kapela líbili, takže nám nabídnul spolupráci.

Pracovalo se s ním jinak, než s místními producenty v Bulharsku?

V tomhle nemáme srovnání, protože jsme si vždycky naše desky produkovali sami. Ale po spolupráci s Lannym na „6“ chceme stoprocentně všechny naše budoucí desky dělat se zahraničními producenty.

Zatím poslední desku, o které se stále bavíme, „6“ jste vydali už v roce 2006. Co nějaké nové album? Máte o něm nějaké konkrétnější představy? Kde a kdy by se mělo nahrávat? Můžeš nám prozradit nějaké podrobnosti?

Novinkové album jsme začali natáčet v lednu a chceme ho mít hotové do konce letošního roku. Před pár lety, když jsme byli na turné, jsme objevili překrásné letní sídlo komunistického diktátora Todora Jivkova. Je postavené ze dřeva a kamene a je schované v horách. Stalo se pro nás skvělým místem na skládání a nahrávání naší muziky. Mno, a starosta města Kustendil Petar Panov nám tuto stavbu na rok půjčil. Zrovna teď se chystáme natočit sedmou píseň na naši nadcházející desku.

A jaké jsou vaše koncertní plány v nejbližší budoucnosti?

Nejbližší a nejaktuálnější vystoupení nás čeká v České Republice – první bude v Praze, 2. července vystoupíme na festivalu Basinfirefest a pak nás čeká ještě Rock for People, kde se na hlavním pódiu objevíme 4. července. Taky budeme hrát na Sonisphere festivalu v Sofii, Istanbulu a Bukurešti. Čekáme na potvrzení vystoupení na ohromném festivalu Spirit of Burgas, který se koná v srpnu na bulharském pobřeží.

V Bulharsku jste kapelou na velmi vysoké úrovni, dá se říct číslo 1, posbírali jste řadu cen nejen za vaše desky. Jak to vypadá, když vyjedete hrát někam za hranice, kde D2 tolik lidí nezná?

"Doma“ se cítíme skvěle. Ale vždycky je obrovskou výzvou pokusit se zaujmout lidi, kteří nikdy neslyšeli ani název kapely a posuzují nás tak výhradně podle toho, co hrajeme.

Máte ambice proslavit se i za hranicemi Bulharska? Napadlo vás, že byste se mohli stát celosvětově známou a úspěšnou kapelou?

Myslíme na to od samého začátku.

Jaké jsou vaše nejlepší a nejhorší koncertní zkušenosti?

Obvykle je to kombinace dvou věcí: nadšení a kocovina…

Ve videoklipu „Breakdown“ hraje hrdina akčních filmů Dolph Lundgren… Patří taky k vašim kamarádům? Koho napadlo tohoto herce angažovat?

Dolph točil v Bulharsku svůj zatím poslední akční film a vybral si D2 jako kapelu, která k němu složí titulní píseň. Při práci jsme se stali dobrými přáteli.

Webovky D2 stejně jako kapelní Myspace profil neobsahují žádné aktuální informace. Proč to?

Asi nás příliš zaměstnává nová deska (smích).

Soustředíte se všichni pouze na vaši hudební kariéru s D2 nebo máte i další hudební projekty?

D2 jsou naší prioritou.

A ještě stručné bio kapely D2:

V roce 1999 byli D2 nominování na kapelu roku ve výročních cenách MM televize. O rok později se stali ve stejné anketě kapelou roku a získali cenu za album roku. V roce 2001 dostali znovu ocenění za kapelu roku a navíc byli zvoleni nejlepší live kapelou v zemi. V roce 2004 složili a natočili oficiální hymnu bulharského národního fotbalového týmu. Rok 2005 přinesl D2 opět ocenění nejlepší koncertní kapela roku – tentokrát se jednalo o cenu udělovanou rádii. Skladba “Tova Sme Nie” (That's Us) dosáhla v celosvětovém žebříčku World Chart Express na MTV na čtvrtou příčku. D2 tak stáli po boku celosvětových hvězd jako jsou Jeniffer Lopez, Maroon 5, Chemical Brothers a další. Alba “2002” se prodalo 63 tisíc kusů v průběhu necelého roku. Desky “Ice Girl” se prodalo na 100 tisíc kusů za stejnou dobu a stala se tak bulharským nejprodávanějším albem za sedm let.

www.d2band.com
www.myspace.com/d2musiconline

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.