Rodiče ho koupili, má rád metal i taneční hudbu... Tuzex ze Sunshine

  • Rodiče ho koupili, má rád metal i taneční hudbu... Tuzex ze Sunshine Fotogalerie (36)
    • 19.04.2010
    • Tisk

    Když se řekne Sunshine, každý si vybaví šlapavé rytmy a spoustu energie a taky charismatického…

    Sdílejte článek:

Když se řekne Sunshine, každý si vybaví šlapavé rytmy a spoustu energie a taky charismatického frontmana Kaye Buriánka. Ten je zároveň obvykle i mluvčím kapely v médiích. Sunshine ale mají i další, v hudbě poměrně intenzivně aktivní, členy. My jsme pro vás vyzpovídali baskytaristu Tuzexe, který nedávno vydal se svou dnes už neexistující kapelou Scissorhands novinkové CD.

Ahoj Pavle, tebe teď „vyslýchají“ hlavně v souvislosti s novinkou tvých bývalých a dnes už vlastně neexistujících Scissorhands… Ale my to vezmeme trošku komplexněji.

Scissorhands byli považovaní za jednu z nejvýraznějších nadějí českého indie rocku. Jsou podle tebe čistej indie rock?

Tuzex: Hm, těžko říct. Nebudu říkat otřepanou odpověď, že na škatulky nehraju. Stejně se pak ve výsledku všechno zaškatulkuje ;-) My to s klukama na různejch hudebních profilech označovali spíš jako indie punk. Protože to prostě punk byl. Hlavně ve zkušebně, v autě při cestě na koncert, na pódiu a v šatně. Ale jo, je to rock. Je to klidně i indie rock. Žádnej problém.

Indie rock a brit pop, mám pocit, se v Česku v poslední době strašně rozmáhají. Spousta lidí se veze na této vlně… Existuje jenom indie rock a to ostatní je „shit“ a nestojí za to to vůbec poslouchat. Co si o tom myslíš?

Tuzex: No tak to já určitě říct nemůžu. Nejsem ortodoxní rocker, popař, punkáč nebo nevím co… Poslouchám všechno možný. Začal jsem někde u break danceu a industrialu, přes black a death metal, a pomalu se dostal až k tomu indie rocku, jak říkáš. A teď se k tomu všemu postupně vracím. Pomalu ze mě opadá nadšení z neustále novejch a novejch kapel. Teda nijak se tomu nevyhejbám, něco si mezi tím určitě vždycky najdu. Něco, co mě osloví. Určitě. Ale úplně unešenej z toho nejsem. Takže v poslední době poslouchám třeba Cradle Of Filth, Roba Zombieho, Mortician, Smashing Pumpkins nebo třeba i Davida Bowieho :-)

Nedávno vydaná deska dostala název Super Tuzex Bros. Proč?

Tuzex: Je to odkaz na to, čemu se chci do budoucna věnovat. Na, jak všichni říkají „projekt“, Super Tuzex Bros.

Kdo se nejvíc skladatelsky podílel na vzniku nahrávky? Jak vznikala?

Tuzex: Určitě to vyzní sobecky, ale já :-) Vznikala podle mě dost nestandardně. Protože jsme se jako kapela v průběhu nahrávaní rozpadli. Takže jsem po třech dnech společnýho nahrávání jezdil do studia k Markovi (pozn. Marek Kopecký, producent a bývalý člen kapel Tichá Dohoda, Wanastowi vjecy, Vanessa) asi dva roky sám. Což asi není úplně běžný, ale nedalo se nic dělat. Nebyli jsme kapela, která by skládala nějak společně…

Takže jsi třeba sám nahrával nejen kytary?

Tuzex: Jasně, nahrál jsem i nějakou basu, přinesl už nahraný nějaký synťáky z domova a podobně…

Co tě inspirovalo, když skladby na Super Tuzex Bros vznikaly? Myslím třeba i které kapely…

Tuzex: Je to už dlouhá doba, kdy jsem ty písničky psal. Ale myslím, že mě v té době hodně bavili třeba Division Of Laura Lee, CDAOSS a tak podobně. Ale určitě toho bylo víc. Nemůžu ale říct, že bych podle těch kapel dával dohromady naše věci. Určitě mě ovlivňovaly, určitě to tam je slyšet, ale nebyla v tom nějaká záměrná snaha znít jako ony. I když, to se dost těžko kontroluje. Poslouchám toho prostě hodně.

Tak mě napadá… Může být vůbec v dnešní době kapela originální? Když je všude kolem spousta vlivů a prakticky všechny riffy a postupy už někdo použil?

Tuzex: Hm. Těžko říct. Myslím si, že i v dnešní době to svým způsobem jde. I když, jak říkáš, všechno už vlastně někdo vymyslel. Ale podle mě se pořád dá něco novýho dělat. Je to určitě dost těžký. A jak vidíš, pořád se něco novýho objevuje a stojí to za to. Je to určitě ovlivněný X starejma věcma, ale zní to nově a originálně. Zní to jinak. V poslední době jsou to pro mě třeba The Xx.

Snažíš se psát nějak hlubokomyslný texty nebo spíš popsat a spojit s muzikou něco, co momentálně cítíš, co ti probleskne hlavou?

Tuzex: Právě v době, kdy vznikaly věci pro Scissorhands, jsem textům nedával úplně největší váhu. Nechtěl jsem zpívat kraviny, ale nechtěl jsem ani rozdávat moudra, protože by mi je stejně nikdo nebaštil. Ale v každým textu je něco schovanýho. Nějaká narážka na něco z doby, kdy to vznikalo. To určitě. :-)

Se Scissorhands plánujete pár koncertů. Kolik jich bude, kdy a kde?

Tuzex: 11. 5. v Brně na Fléd, 12. 5. v Plzni v Divadle Pod Lampou a 18. 5. v Praze na Sedmičce.

Proč zrovna tyhle kluby?

Tuzex: No, to nemá žádnej skrytej význam. I když by se tam něco dalo najít. Tak třeba, na Sedmičce jsme měli snad nejlepší koncert vůbec. Kdo tam tenkrát byl, tak ví, o čem mluvím. Pak Pod Lampou jsme nahráli třeba naše demo, který nás dostalo tam, kam nás dostalo, a na Flédě jsme hráli náš první koncert s pořádnou kapelou. S Moimirem a spol. Takže vlastně proto tyhle kluby :-)

Myslíš, že CD Super Tuzex Bros a zmíněné koncerty jsou skutečně definitivní tečkou za existencí Scissorhands nebo nevylučuješ, že by možná v budoucnu ještě něco…?

Tuzex: Nikdy neříkej nikdy. Takže nemůžu říct, že je to definitivní tečka. Možná si to ještě zkusíme trošku užít, ale já mám v tuhle dobu dost co dělat v jiné kapele a je pro mě na prvním místě. Ale jestli mám bejt upřímnej, tak Scissorhands jsou, aspoň pro mě, uzavřená kapitola. Jak jsem řekl, teď jsou pro mě prvotní Sunshine a ve volnejch chvílích Super Tuzex Bros.

Skončili Scissorhands proto, že jsi odešel do Sunshine nebo jsi odešel do Sunshine, protože skončili Scissorhands?

Tuzex: Do Sunshine jsem přišel v době, kdy už jsme v tom měli s klukama, teda vlastně jenom s Austinem, protože Vadim nás už dávno před tím opustil, jasno. Věděli jsme, že to dál nemá cenu a nechali to raději plavat.

Kdo tě trošku zná, ví ze máš rád psycho hudbu a “úchylárny“ :-). Zřejmě i proto existuje tvůj projekt Super Tuzex Bros… Co s ním plánuješ dál?

Tuzex: Sakra, tak ono se to o mě ví? Hm, no tak dobře. S Stb mam velký plány, ale v tuhle chvíli mám málo času. Neustále na tom ve volnym čase pracuju. Připravuju nový songy. A jak to vypadá, mám z čeho vybírat. Mám snad padesát různě rozdělanejch dem. Snažím se z toho vyselektovat tři nebo čtyři věci pro EP. Ale kdy to bude, to teď nejsem schopnej říct. Chtěl bych to pak zkusit rozhejbat i naživo. A když půjde všechno jak má, bude to velký a tak i velká úchylárna :-)

Udělal bys ve své hudební kariéře něco jinak? Samozřejmě, ona zas není ještě tak dlouhá, aby bylo na místě nějak zásadně bilancovat, ale za tu krátkou dobu je poměrně výrazná…

Tuzex: Určitě ne! Všechno, co jsem udělal, mě někam posunulo. Všechno. Pořád sbírám nový a nový zkušenosti. Neustále přicházím na nový akordy, rytmy. Dává mi to hrozně moc. Nic bych neměnil. Jsem docela spokojenej :-)

Pustil ses do aktivit se Scissorhands, protože se potřebuješ realizovat víc, než do jaké míry ti to dovolují Sunshine?

Tuzex: Nemyslím si, že by to tak bylo. Ne, tak to určitě není. Jsem v Sunshine spokojenej. Baví mě to prostě najednou všechno vidět z jiného pohledu. Už nejsem ten uprostřed s mikrofonem a kytarou. Chtěl jsem vždycky vědět jaký to je. A teď to vím a baví mě to. To, že se teď chystají nějaký koncerty se Scissorhands… Hmmm… Vyšla deska a nás napadlo, zkusit to nějak oslavit. Nevím. Není v tom asi nic hlubokomyslnýho :-)

A tím se oslím můstkem dostáváme k tvé hlavní kapele – tedy Sunshine: Co je nového? Co plánujete v nejbližší době? Existuje už nějaký koncept příští desky?

Tuzex: Pořád plánujeme něco novýho. Pomalu ve zkušebně děláme na nějakejch věcech. Ale nemyslím si, že bysme už měli nějakej koncept. Skládáme a skládáme.

Takže u Sunshine funguje u řady kapel nerealizovatelná praxe, že se složí milion skladeb a pak se před nahráváním nové desky vybírá a škrtá?

Tuzex: Miliony to zrovna nejsou, ale snažíme se ze sebe dostat to nejlepší. A když se to povede a je toho víc, vybere se z toho nejlepšího to nejlepší :-).

Do Sunshine jsi v pohodě zapadl… Je kapela „rodina“ nebo máte spíš hodně pracovní vztah?

Tuzex: Určitě je to rodina. Trávíme spolu tolik času, že by to ani jinak bejt nemohlo. V pracovním vztahu bych to asi dlouho nevydržel.

Máš snad problém s autoritama nebo jsi takovej bohém? :-)

Tuzex: Jo, tak to teda mám problém. Těžce snáším jakoukoliv autoritu. Ale i s tím se dá pracovat :-)

Řada lidí, kteří chodí na Sunshine, říká, že jsi jako klučina z regionální kapely přišel do profi kapely a to ti trošku stouplo do hlavy… Je možný, že mají pravdu?

Tuzex: Určitě mají pravdu. Taky si myslím, že jsem strašnej č…k. A taky to říkám kudy chodím. Takže vlastně ty lidi, co to říkají, to mají ode mě :-)

Společně s Kayem si zpestřujete muzikantský život na Bounce! Bounce!. To je taneční záležitost… Jak vás to vůbec napadlo?

Tuzex: To je pravda. Vzniklo to tak, že Karla někdo pozval tuším na Clash djovat a po nějakým čase pozvali na další večer Clashe mě. Pak jsme si řekli, proč to nezkusit dohromady. Jednou jsme to zkusili a chytlo se to. A docela dobře.

Jakou muziku vlastně ty sám posloucháš?

Tuzex: Poslouchám toho hodně. Elektroniku, industrial, black metal, death metal, punk, rock, indie a jakže jsou ty další styly? :-) Hodně taky poslouchám filmovou a vážnou hudbu třeba.

Doporučil bys nějakou hudební pecku, která tě v poslední době dostala?

Tuzex: V poslední době mě na jednom koncertě hrozně zaujali Carpark North. Sehnal jsem si všechny jejich desky a hrozně mě to baví. Poslouchám to docela hodně.

Vyrazíš v nejbližší době na nějaký koncerty – nemyslím ty, kde budou hrát Sunshine či Scissorhands? :-)

Tuzex: No, třeba se hrozně těším na Jeffreeho Stara do Lucerny. Tak doufám, že mi do toho nic nevleze. Protože tam s ním budou ještě Brokencyde a ty já taky rád. Ale taky se třeba chystám na Aerosmith.

A opět obraťme list… Proč Tuzex?

Tuzex: Když jsem se jako malej ptal táty, jak jsem se jakože objevil, tak mi řek', že jednou šli s maminkou do Tuzexu, tam ukázali na mě… a byl jsem tu. Asi je to divná historka, ale tak to bylo. A mě se to docela líbí. Tuzex Christ zní proste dobře :-D

Patříš k poměrně mladým muzikantům. Napadlo tě někdy vyjet za hranice a realizovat se „venku“? Která země by to byla?

Tuzex: Jasně! Spíš mě to napadá až v poslední době. Hrozně rád bych zmizel. Ale není to lehký. Země by to byla Amerika. LA. Klidně i jako nemuzikant, ale kdyby to bylo jakože muzikant, tak jedině dobře. Ale neboj ;-) Jsem nohama na zemi. Ale ptala jsi se, tak jsem ti odpověděl :-)

Mají se Sunshine bát, že podobně jako jsi dostal lano od nich, mohlo by přijít od nějaké kapely ze zahraničí? Kontakty už, tuším, máš…

Tuzex: Určite! A oni se taky bojí :-) Ale myslím, že ten, kdo by mě musel oslovit, do tý doby, než ho to vůbec napadne, strašně ztloustne, a to už se mi nebude chtít.

Kde je podle tebe nejlepší publikum?

Tuzex: Pradaoxně to se Scissorhands bylo v Praze a se Sunshine v Plzni. Ale všude je to dobrý! Všude je to nejlepší v něčem jiným.

Máš raději kluby nebo venkovní letní festivaly?

Tuzex: Baví mě obojí. Obojí má totiž svoje pro a proti. Stejně jako mě baví bejt blízko u lidí, tak mě pak baví mít spousty místa na pódiu.

Co bys dělal, kdyby tě neživila muzika?

Tuzex: No, pravděpodobně bych pracoval v reklamce. To jsem dělal, než jsem se hudbě začal věnovat víc.

Tak to je asi všechno. Díky za příjemné povídání… Hodně štěstí a úspěchů ve všech tvých hudebních aktivitách.

Sunshine – K.I.D.S.

 

Chcete-li Tuzexe včetně SUNSHINE vidět naživo, soutěžte na ABradio.cz o vstupy na jejich čtvrteční koncert!

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.