Feng-yün Song | ABradio.cz

Feng-yün Song

Čínská zpěvačka Feng-yün Song, herec a moderátor Jaroslav Dušek a řada dalších hudebníků a umělců oslaví na začátku února na stylových koncertech nazvaných „Songfest.cz – Rok tygra 2010“ v Praze (5. února, Palác Akropolis – hosté: Čankišou, Vladimír Václavek, Jaroslav Kořán, Roberto Lombino, Guo Chuanqi a Li Yixian), Hradci Králové (6. února, Filharmonie – hosté: Ondřej Smeykal, Vladimír Václavek, Jaroslav Kořán, Kayoko Zemanová a Lidová muzika z Třemošné) a Českém Krumlově (13. února, Městské divadlo – hosté: Dagmar Andrtová-Voňková, Amit Chatterjee Trio, Jaroslav Kořán, Ivana Hessová, Anežka Hessová, Trn v Oku a Tej Kumari Thakuri) příchod nového roku dle lunárního kalendáře.
Feng-yün Song, hlavní účinkující a zároveň pořadatelka koncertů, zde uvede premiéru svých nových písní a se svými seminaristy představí energickou a harmonizující „hlasovou malbu“. Akce se koná již podeváté a potřetí se moderátorského žezla ujme Jaroslav Dušek. Sám ve znamení buvola symbolicky předá štafetu přicházejícímu tygrovi. Součástí večerů bude bohatý doprovodný program, barevný jarmark, pohádky a akce pro děti apod.
Jak vznikl vůbec nápad tuto akci, jaký bude rok tygra a další otázky zodpověděla v následujícím rozhovoru Feng-yün Song:
Jak vznikl nápad slavit příchod nového lunárního roku v Čechách?
Multikultura v Čechách je teprve v zárodku, zejména před devíti lety, kdy jsme pořádali první Hudební oslavu „Rok koně“ v roce 2002 v divadle Archa. Umělci cizího původu žijící v Čechách mají pořád pramálo šancí, aby vystupovali regulérně ve své profesi.
V čem bude nadcházející rok tygra jiný než minulý rok Buvola?
Každý rok v lunárním čínském zvěrokruhu nese jisté poslání. Tygr je symbolem dynamiky a velkého potenciálu. Věřme, že rok tygra nám přinese pozitivní vývoj jak ve společenském tak v osobním životě.
Zabýváte se čínským horoskopem? Doporučíte divákům, kde najít popis svého „zvířete“?
O harmonický vztah mezi člověkem a přírodou jsem se zajímala již od svého mládí od cvičení čchi-kung a tchaj-ťi, až po tradiční kosmologii staré Číny. Při pestré nabídce horoskopu na trhu bych všem doporučila spolehnutí především na svou intuici, na své srdce, ale pozor, nikoliv na emoci.
Co byste doporučila z doprovodného programu?
Čajová degustace Čajového komfortu, thajská masáž, zdravé a přírodní ochutnávky od restaurace Govindy, lidová ruční práce od babičky z Moravy, vášnivá „Tygří tančírna“ s Djem Kaya…
Jak je koncipován program pro rodiče s dětmi, který bude v Akropoli probíhat odpoledne?
Jde o „harmonii pro děti“. Pestrý program pro děti a rodiny podporuje především rozvoj dětského tvůrčího potenciálu, cestou hry tmelí citovou vazbu rodiny, k tomu jsou například volné kresby, hrátky pro děti s mistryní „jazyka hudby“, paní Danielou Fischerovou, loutkové divadlo „Mechanický cirkus“" nebo pohádkové prožitky ze šamanského stromu s Pavlínou Brzákovou, autorkou čerstvé Pohádky ze Sibiře.
Vy osobně slavíte také evropské Vánoce a Silvestra a jak?
Žiji v Česku již přes dvacet let, mám krásnou českou rodinu a tak slavit české svátky, je to pro mě samozřejmostí, osobitě po česku.
Slibujete tygří dárky ze ZOO Praha do tomboly. Neprozradíte, co to bude?
Zoo Praha, jako partner festivalu Songfest.cz – Rok tygra 2010, štědře poskytne velmi pěkné a praktické dary, jak do tomboly, tak pro lidi ve znamení tygra. Od moderní PC potřeby s tygřím motivem, až po ekologické bioprodukty, jako je kvalitní bavlněné tygří triko…
Kromě vítání nového roku plánujete i nějaké jiné akce v tomto roce?
Pokračuji v rozjetém vzdělávacím a terapeutickém programu „Hlasová autoterapie“, který má velmi pozitivní ohlasy. Připravuji knižní podobu svých seminářů o dýchání, o vlivu dechu na hlas a na lidskou psychiku. Loni jsem měla v Praze premiérový koncert s novým repertoárem „Písně Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů a čínské a asijské písně v úpravě českých autorů“. Doufám, že se mi podaří s tímto recitálovým programem dál koncertovat. Pracuji také na novém CD s písněmi pro děti. Některé z nich představím na festivalu Songfest.cz – Roku tygra 2010. Na akcích pořádaných Vámi založeným občanským sdružením Feng-yün Song o. s. se snažíte o propojování prvků východní a západní kulturní tradice.
Jak se Vám to daří? Jak reagují čeští umělci na ty asijské a opačně?
Nejde o propojování, nýbrž o aktivní mezikulturní dialog. Připadám si někdy jako Don Quijote, zápasící s větrným mlýnem, jde to hořce pomalu, ale posunuje se to. Díky spřízněným duším, partnerům a uměleckým osobnostem, s kterými máme společnou vizi, můžeme festival vůbec pořádat. Umělci si prostě rozumějí.
Podle jakých kritérií vybíráte hudebníky a tanečníky do programu Songfestu?
Přejeme si, aby se na pódiu Songfest.cz setkávali umělci přední kvality, jak z tuzemska, tak ze světa, včetně umělců cizího původu žijících v Česku.
Máte pěkné jméno, co znamená slovo „song“ v čínštině? Je to pseudonym nebo Vaše rodné jméno?
Děkuji. „Song" je moje čínské rodné jméno. Jako zpěvačka používám „Song" jako umělecký pseudonym.
Vstupenky na zmiňovaný Songfest.cz máte šanci vyhrávat na ABradio.cz!

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.