Kay Buriánek: Tak nějak cítím, že bysme měli udělat brzo desku

Kapela Sunshine má za sebou úspěšný rok. Vydali desku MGKK Telepathy, natočili klip, ve kterém si dokázali tak trochu „utahovat“ sami ze sebe a k tomu všemu ještě koncertují v takové míře, že se s nimi ostatní české kapely mohou jen těžko měřit. Proto jsme se teď ke konci roku sešli s frontmanem Sunshine Kayem Buriánkem a trochu si vše zrekapitulovali.
A povídání to bylo vskutku příjemné, protože je vždycky fajn si povídat s někým, kdo dělá hudbu dobře a rád a navrch o tom umí i inteligentně mluvit.
Začnu obligátně, jak se ti daří? :-)
K: Jsem unavenej a je mi zima. Hektický období, ale jinak fajn. Děkuji za optání ;-)
Sunshine mají za sebou další hektický rok. V květnu Vám vyšla deska MGKK Telepathy. Jak se na ní díváš s odstupem? Udělal(i) bys(te) třeba dneska něco jinak?
K: Vždycky se dá všechno udělat jinak a s odstupem času je člověk mnohem víc kritickej. Je to ale hypotetická myšlenka, ve vztahu k tý desce jsem takhle zatím nepremýšlel. Spis zkouším myslet na věci co přijdou, než na ty, co se už nedají měnit.
S novou deskou souvisí i koncerty, Vy jste kapela pracovitá a hrajete opravdu hojně. Byli jste na většině českých festivalů a snad ve všech klubech v Čechách. Co zahraničí, nechystáte se zase trochu víc hrát i mimo ČR?
K: Začínáme znovu intenzivně hrát koncem ledna a o hraní mimo Čechy uvažujeme už nějakou dobu a snad příští rok něco podnikneme.
Zhruba před měsícem jste pustili do světa klip ke K.I.D.S. Mě zajímá čí to byl nápad a kdo klip natočil?
K: Režíroval ho Šimon Šafránek na náměty a podněty, který částečně přišly i z naší strany. Ale je to jeho práce, společně s Marhlad.
V souvislosti s klipem, ale i Vaším koncertováním mě teď napadla otázka…jak se u Vás něco nového děje, okamžitě se strhnou plamenné diskuze. Příklad u klipu: „dva tábory“, jedni klip milují, druzí zatracují…Tenhle postoj veřejnosti i médií Vás provází snad celou dobu, co Vás já osobně vnímám. Zasahují tě nějakým způsobem tyhle vyostřené situace? Případně řešíš vůbec ještě nějak zásadně kritiku?
K: Většinou se tím dobře bavím. Něco je záměr, provokace, občas mi něco ujede. Mám problém s autocenzurou a rád si dělám a říkám, co chci, co si myslím. Ty kontroverzní reakce jsou tedy celkem logický. Párkrát se stane, že to je dobrá zpětná vazba se nad něčím zamyslet, udělat věci jinak, usměrnit třeba to, jak komunikuju, ale ve většině případů to přecházím, žádný emoce.
Zjišťuji, že pořád moc lidí neví, že máš společně s Tuzexem každé dva měsíce rezidentní noc v pražském klubu Chapeau Rouge – Bounce!Bounce! Čí to byl nápad něco takového dělat?
K: Můj. Já jsem nad tím uvažoval už dlouho, ale předtím, než přišel Tuzex do kapely se nikdo nechtěl nechat přemluvit, asi jim to přišlo divný, nebo bez pointy. Tuzex je pro každou špatnost, takže jsem ten koncept vymyslel a domluvil se s produkcí v Chapeau Rouge. Těm se to líbilo a už budeme začínat druhou sezonu s tim, že to chceme ještě víc posunout a začali jsme hrát i mimo Prahu.
Blíží se konec roku, každý bilancuje, řeší se všemožná NEJ…Ty krom toho že muziku děláš, tak jí velké množství i posloucháš, píšeš o ní…jakou desku bys vyzdvihl jako nejlepší za rok 2009 pro Kaye Buriánka?
K: Jeee, toho je strašně moc. Asi The Bloody Beetroots. Jeho remixy, deska Romborama, djování. Potom mě hodně baví All Leather, což je kapela Justina Pearsona z The Locust a deska, co má teprve vyjít, bude masivní, i když je to hodně underground. Hodně se mi líbila deska The Big Pink, The xx, Dizzee Rascal, Designer Drugs, The Toxic Avenger, Congorock, prostě je toho spousta, nemám jednu, kterou bych vyzdvihl.
Vrátím se k tomu, že i píšeš. Psal jsi do Filteru, který je ovšem bohužel již minulostí. Komu by se po příspěvcích Kaye Buriánka stýskalo, má možnost tě „číst“ někde jinde?
K: Rest In Peace Filter, no, to je škoda, fakt. To mělo pro mě smysl, žádnej jinej hudební časopis tady mě na psaní neláká. Občas přispívám do časopisu Redway. V tom budu asi pokračovat a občas dělám audio recenze pro radio Wave. Uvidíme, jestli něco přijde.
Ve středu 16.12. proběhl v Praze v clubu Cross vánoční koncert Sunshine, měl zvláštní koncept „vstup pouze pro registrované“. Chystáte se z toho udělat řekněme předvánoční tradici pro Vaše skalní fanoušky?
K: Haha, takovou malou. Je to legrace a lidi to baví, má to úplně jinou atmosféru, než klasickej koncert, takže pokud o to bude zájem, tak to chceme zopakovat příští rok zase.
Co vlastně chystají Sunshine na příští rok?
K: Hodně hrát, další video, dělat nový věci a možná na podzim něco natočit. Ještě nemáme striktně danej plán, ale nějak vnitřně cítím, že bysme měli udělat brzo desku. Festivaly přes léto, klasika. A s Pavlem se chceme víc věnovat těm našim parties, to je koneckonců taky takovej nevlastní brácha Sunshine.
A jak budete trávit závěr roku, pracovně?
K: Ani vlastně moc ne. Poslední koncert hrajeme 30.prosince, ale jinak je už docela klid.
SUNSHINE – K.I.D.S.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.