Divadlo Semafor je unikát! říká producentka Naďa Dvorská

Třetí DVD s tvorbou Divadla Semafor Unikáty se právem jmenuje a obsahuje jedinečné záznamy a jako bonus jazzovou operu Dobře placenou procházku.

O DVD Unikáty + Dobře placená procházka – a také o druhém CD s největšími hity dvojice Suchý + Šlitr – si hudební vydavatelství Supraphon povídalo s jednou z jejich autorek, producentkou Naďou Dvorskou.
A tohle DVD už se nejmenuje Hity …
Jsou to mimořádné věci, ale často ne tak notoricky známé, jako věci na předchozích DVD. Několik příkladů: Jiří Suchý zpívá některé písničky Voskovce a Wericha; Jiří Suchý v nádherných scénách s Naďou Urbánkovou prochází všemi stoletími jak milostná dvojice; Suchý na hudbu Dukea Elingtona zpívá písničku, do které předvádějí břišní tance Věra Křesadlová s Evženem Jegorovem; Suchý zpívá svou písničku Pampeliška nebo Hřebík v botě, což je písnička Jiřího Baura a Vlastimila Hály. Takže skutečně Unikáty. Druhou částí DVD je bonus – ale velmi podstatný: už zmíněná Dobře placená procházka a několik scének z Recitalu 64.
Vydání Dobře placené procházky na DVD je obrovský počin!
Původně se tenhle kus měl jmenovat Ve vaně, a měl být protipólem Blodkovy opery V studni. Dobře placená procházka zaznamenaná na DVD vznikla pro Českou televizi v režii Miloše Formana a Jána Roháče. Sešlo se tu několik mistrů – včetně kameramana Jaroslava Kučery. Všechny árie i recitativy mají začátek, prostředek a konec, spoustu poezie, neobyčejnou poetickou sílu. Mám za to, že Jiří Suchý patří k našim největším básníkům minulého století.
A k Recitalu 64 – jaké raritky jsou na novém DVD?
Třeba Klíměntajn, písňová parodie s textem Jiřího Suchého a Jiřího Krampola zpívaná v ruštině. Tahle verze se prakticky nedostala do televize ani do rádia, po sovětské okupaci Československa v roce 1968 už vůbec ne. A chci upozornit ještě na dva unikáty z archivu Jiřího Suchého: Tři tety a Co jsem měl dnes k obědu. Mají trochu zhoršenou kvalitu, ale jsou natolik jedinečné, že je stálo za to na DVD zařadit.
Téměř souběžně s DVD vychází i CD – „dvojka“ největších hitů.
Ano, jde o pokračování CD z roku 2005. Na něm byla spousta věcí, které se právem daly nazvat největší hity. Na dvojce jsou taky, třeba Malé kotě, Dítě školou povinné, Sup a žluva, Sluníčko, závěr první poloviny Dobře placené procházky (opera vyšla v 60. letech ve zkrácené verzi na LP). Na novém CD ale vychází také jedna písnička úplně poprvé – jde o píseň Kdo chce psa bít, vždycky si hůl najde. My už ji sice máme na jednom ze semaforských DVD, ale ve verzi z 90. let, Suchý ji tu zpívá s Jitkou Molavcovou; tady je originální verze z roku 1969. A ještě o jedné písničce se zajímavým osudem chci mluvit – Podivná hodina v Los Angeles. Původně se jmenovala Podivná hodina, je to taková chmurná píseň o tom, co všechno se může přihodit v noci. Cenzura ji tehdy nedovolila, že přece v socialistickém Československu se něco tak strašného v noci přihodit nemůže! Suchý ji přejmenoval na Podivnou hodinu v Los Angeles – a ejhle, mohla vyjít!

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.