Fate Magazine: Vstříc osudu, lepší cestou aneb “po stopách” Evy a Vaška | ABradio.cz

Fate Magazine: Vstříc osudu, lepší cestou aneb “po stopách” Evy a Vaška

  • Fate Magazine: Vstříc osudu, lepší cestou aneb “po stopách” Evy a Vaška Fotogalerie (8)
    • 04.12.2008
    • Tisk

    Teplická parta Fate Magazine právě přichází se svou prvotinou The Better Way, kterou už tenhle pátek pokřtí v pražském Rock Café

    Sdílejte článek:

Teplická parta Fate Magazine právě přichází se svou prvotinou The Better Way, kterou už tenhle pátek pokřtí v pražském Rock Café. Debutové album sympatická pětka nahrávala v Německu s věhlasným producentem Fabiem Trentininem. My vám nyní přinášíme čerstvý rozhovor s kapelou.
Fate Magazinejsou čerstvou krví (AB, RH+) na české hudební scéně. Pětice mladých muzikantů spolu hraje už nějaký ten pátek, o osudový průlom se ale pokouší až nyní. Jejich debut The Better Way potěší především vyznavače našlápnutých kytarovek, právě šestistrunným kráskám to v jejich písních sluší opravdu „fest“.

Od pondělí bude na ABradiu probíhat soutěž o nová CDčka kapely. Nyní vám přinášíme rozhovor se zpěvákem a magazínovým textařem Davem a manažerem Tomášem. S usměvavými sympaťáky jsme si popovídali nejen o The Better Way, ale došlo i na Metěje Rupperta,UFO nebo talentované prodejce tašek Evu a Vaška.

**Jak se máte?

**
Dave:Máme se dobře.

 
**Právě vydáváte debutovou desku The Better Way, co je pro vás nejlepší cesta?

**
Dave:Teď budu mluvit za sebe. Dělám hudbu proto, abych se nějakým způsobem na tomhle světě podepsal, to je můj sen. Nechci z toho mít peněžní profit, navíc jsem i exhibicionista. Budu rád, když lidem ukážu něco tímhle stylem.

**Křest proběhne v pátek, kmotrem bude Matěj Ruppert, proč jste si vybrali zrovna jeho?

**
Dave:Je to náš kamarád.

Tomáš:V podstatě jsme rádi, že se role kmotra ujal on, protože pro mě osobně je to pan muzikant, pan zpěvák, který dokáže zazpívat všechno – od taneční muziky přes tvrdý rock a jazz až po operu. Je to „multifunkční“ zpěvák a já osobně si ho za to strašně moc vážím.
**Album jste natáčeli v Německu a dali jste do toho obrovské peníze… 

**
Tomáš:To jsme dali. Ale řeknu ti to takhle – my všichni máme práci, takže jsme relativně nezávislí na penězích.

**Takže jste si našetřili…

**
Tomáš:Vzali jsme si spotřební úvěry, takže jsme teď všichni zadlužení ale pracujeme tak, abychom byli schopní to splácet a vážně v tuhle chvíli nikdo tu muziku nedělá pro peníze.

**Zajímalo by mě, jaká jsou vaše zaměstnání.

**
Tomáš:Já vedu dvě restaurace v Teplicích.

**A co ty, Davide?

**
Dave:Na co bys mě tipovala?

**Tak to vážně nevím… Ale mytí mrtvol prý docela vynáší. Až čtyřicet tisíc za měsíc… Nebo?

**
Dave:Dělám v servisu na kamiony.

**A ostatní kluci dělají co?

**
Tomáš:Basista studuje, to je teenager, takže za něj splácí rodiče. Kytarista pomáhá ve stavební firmě. Druhý kytarista, můj brácha, kterej by tu měl být taky, ale místo toho nahoře drbe… tak ten dělá obchodního ředitele pro Lavazzu.

Dave:A bubeník pracuje jako obchodní zástupce pro Volvo.
Tomáš:Takže se všichni nějak živíme. Samozřejmě to nejlepší, co tě může potkat, je to, že tě živí koníček. Tak snad to taky přijde…
**Máte nějakou kapelu, která je vám blízko? Kdo vás nejvíc ovlivnil?

**
Dave:Eva a Vašek!

 
**Jasně, to je z vaší hudby slyšet… A ještě někdo?

**
Dave:Pak ještě Pepík Zíma… A Orchestr Jiřího Vlacha! (smích)

Tomáš:Je to v podstatě tak, že autorsky se v kapele angažují všichni, ale zásadně do toho mluví dva, protože přinášejí motivy… Nedá se říct, že bychom jako kapela měli nějakou ikonu, které bychom se chtěli podobat, to určitě ne. Spíš tak všichni poslouchají všechno – od popu přes jazz po dance music… David má rád Incubus, já zase Green Day, můj brácha má rád U2, ale není to tak, že bysme šli na pivo a rozhádali se jenom proto, že každý poslouchá něco jiného.  

****

**Proč Fate Magazine? To mi nebylo úplně jasné…

**
Dave:To je na dlouho… (smích)  

****

**Zkuste to zkrátit, mě by to vážně zajímalo.

**
Dave:Tak už jenom proto, že to každého zajímá. Jednak to není úplně tradiční název a navíc to napadlo našeho producenta. Dal nám to jako návrh i z toho důvodu, že celá minulost kapely je jedna velká osudová záležitost. Stávaly se nám různé věci, které se nedějí jen tak…

Tomáš:Hlavně to vyplynulo z celé situace. My jsme jako skupina Fate Magazine vznikli úplně náhodou. Tedy byli jsme kapela (v tu dobu no name), ale neměli jsme lídra a zpěváka… Se zpěvákem, kterého jsme měli, jsme se nějakým způsobem nepohodli, protože k nám tak nějak nepatřil a nechápal naše názory, neztotožňoval se s naší vizí, měl prostě jiné priority. Strašně jsme toužili po tom, abychom měli kvalitní desku s parádním zvukem. Tahle možnost se nám záhy začala reálně rýsovat a k tomu ještě možnost pracovat s famózním producentem, tak jsme ani na minutu neváhali, vzali půjčky, úvěry a odjeli do Německa natočit nějaký materiál, ze začátku jenom v podobě dem. Za půl miliónu jsme měli natočených pět písniček, ale bez zpěváka. Což není tak úplně obvyklé…
 
**Ještě se vrátím k tomu názvu, Fate tam chápu, ale co to Magazine?

**
Dave:Fate Magazine je název starého amerického časopisu, který se v padesátých letech zabýval paranormálními jevy, jako je třeba UFO a takové ty věci, které jsou do dneška nevysvětlené a člověk si na ně musí udělat svůj názor.  

****

**Mám to chápat tak, že chcete, aby posluchači z vaší hudby cítili něco podobného?

**
Dave:Chtěl bych, aby si v tom našli to mystické.

 
**Přesně tak působí i váš klip k prvnímu singlu. I když máte vlastně dvě verze – anglickou a českou. 

**
Tomáš:Určitě. My jsme měli prioritu jít cestou anglicky zpívaných písniček. Naše hlavní vize byla oslovit německý trh a Evropu, což se v podstatě chystá. Ale přeci jen jsme česká kapela. Před vydáním desky jsme po poradě s majitelem RGM Petrem Chmelou udělali na webu anketu, abychom se ujistili, jestli to, co děláme, je pro Čechy to správné. Položili jsme otázku, kdo z fanoušků chce český text a k naší nelibosti vyšlo, že je to 95 % lidí. A my samozřejmě chceme oslovovat lidi tady.

A co říkáte výsledné nahrávce? I když mi tu asi ani nemůžete říct, že je to špatné…
Dave:Můžeme, já jsem upřímný člověk, a říkám, co si myslím. Jsem přesvědčený o tom, že kdyby to bylo špatné, tak bychom to nedělali.
Tomáš:Když jsme byli ve studiu, ptali jsme se Fabia, jaký má názor na to, dát u nás jednu písničku česky, aby lidi věděli o tom, že jsme kapela z Čech. Skvělým příkladem toho, jak to jinak mohlo dopadnout, jsou Airfare, u kterých jsem si hrozně dlouhou dobu myslel, že jsou z Anglie. Vůbec jsem netušil, že jsou od nás.   

****

**K vaší hudbě jednoduše angličtina asi i víc sedne.

**
Tomáš:Určitě. Pro nás je samozřejmě priorita dělat anglicky dál. Čeština je trochu jako nutné zlo, když to tak řeknu. Ale chtěli jsme vyjít vstříc fanouškům a samozřejmě jsme si dali jednu podmínku, že texty musí napsat Dave. On si psal i ty anglické, texty musejí jít z člověka je to o emocích ,tak jsme nechtěli české od někoho převzít a přednést jako básničku. To by se určitě nespojilo. Navíc do poslední chvíle bylo domluvené, že kdyby nám to nesedělo, nadáme to tam. debatě ve zkušebně jsme se ale shodli, že to není špatné a že to tam fanouškům dáme, když to chtěli.  

****

**Co vás teď čeká? Koncerty, festivaly, turné…

**
Dave:Chceme toho objet co nejvíc. Jednoduše chceme hrát, hrát, hrát.

Tomáš:Postavili jsme si to tak, že v tuhle chvíli pro nás nejsou prioritou peníze, ale hlavně hraní. Víme, že nejvěrnější základna fanoušků se tvoří na koncertech. novém roce chceme udělat mini-turné po menších lokálních klubech. Sledujeme situaci a vidíme, kde nás rádia úspěšně hrají, kde si vedeme dobře v hitparádách… A pokud se to povede, chtěli bychom se svézt i s nějakou větší kapelou jako host a prezentovat se tak.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.