Support Lesbiens - rozhovor nad albem Soft Collection

Přinášíme vám rozhovor se zpěvákem Kryštofem Michalem a kytaristou Hynkem Tomanem skupiny Support Lesbiens o no- vém albu, hudebním byznysu…

Právě vydáváte kolekci balad, už máte finální setlist?
Kryštof: Ano, je tam dvanáct řadových písniček od roku 1994 do teď, pak je to zaříznuté tanečním remixem a následují čtyři česky zpívané věci: Životní ze seriálu, Gottovka, Vy truchlenci z Máje a Máj.
Jak už jsi zmínil, je tam i nová píseň Životní, pilotní song seriálu Přešlapy…
Kryštof: Dneska jsem četl recenzi od Mirky Spáčilové. Dala 70 % a napsala, že by to ještě mohlo stoupat. Někde v poslední větě se tam zmiňuje o nás, že jsme k tomu vytvořili poměrně melancholickou písničku a že by se jí líbilo, kdyby tam bylo o to víc legrace.
V roce 2007 jste vydali bestofko, teď zase vypouštíte do světa kompilaci svých balad – a to i v době, kdy je hudební byznys a prodej desek v krizi… Jak na celou tu situaci pohlížíte, vidíte nějakou cestu ven?
Hynek: Těch cest může být u téhle technologie hodně. V západní Evropě a v Americe fungují iTunes. Vydávají přes ně hudbu, vydělávají peníze. U nás to tak nefunguje. iTunes nebudou předělávat svůj software na koruny, jedou v eurech a dolarech. Takže u nás, když má někdo doma počítač, vleze si na nějaký ruský server a tam si může stáhnout, do chce.
Kryštof: Myslím si, že ten, kdo chce na české scéně prodávat hudbu, tak děsivě zaspal. Vůbec mu nedošlo, že ta změna nastane, že cédéčka spějí nenávratně ke konci… a nic nevymyslel.
Hynek: Anebo to funguje ilegálně. Navíc znám spoustu lidí, kteří nemají účet v bance, kreditní kartu ani počítač nebo si to prostě jen neumí koupit. A to je prostě ten problém. Takže kdo ví, co bude za pět let. Technologie jde strašně rychle kupředu. Provideři a operátoři budou prodávat muziku, ale co bude třeba s novýma kapelama? Desky se neprodávaj, rádia nechtějí novinky vysílat nebo hrají hlavně zahraniční playlisty. A ta deska stojí peníze. Ano, technologie umožňuje mít doma počítač, mít doma software a udělat si doma desku, jenže najednou to pro muzikanty přestává být volba, ale nutnost. Takže vytloukáme klín klínem a nikam dál to nesměřuje. My máme štěstí, že už fungujeme dlouho, takže máme nějakou značku, ale hrozím se toho, jak se budou prosazovat nové začínající kapely. Nikdo se o nich nedozví, nikdo je nebude znát.
Kryštof: A samozřejmě pro každého potenciálního investora, sponzora je informace o prodejnosti a mediálním záběru mimořádně důležitá. A ty mladé kapely nebudou moct říct: prodali jsme patnáct tisíc cédéček. To už znamená řádově padesát lidí, kteří to maj doma. Říká se, že minimálně 3:1 se to kopíruje. Teď už to možná bude víc.
Jste asi první kapela, která rádia donutila hrát své písničky v angličtině. Dřív se říkalo, že česká skupina musí zpívat česky. Berete to jako své vítězství?
Hynek: Vítězství ani ne, spíš zadostiučinění. Že jsme si stáli za svým a v jednu chvíli se to zlomilo. A možná jsme otevřeli cestu i někomu dalšímu, kdo bude chtít zpívat anglicky.
Kryštof: Je to pro nás příjemné zjištění, že pokud byl nějaký problém, tak to bylo v angličtině. Hudební dramaturgové by to nehráli, kdyby hudba za nic nestála. Byla to jen otázka času a v určité době i našeho přístupu. Byli jsme moc ortodoxní, ale co by kdo čekal od hardcore kapely ve dvaceti letech. Tehdy to bylo naprosto v pořádku a taky bylo v pořádku, že jsme si o pár let později uvědomili, že chceme-li něco od lidí, kteří mají svůj soukromý byznys a ve svém soukromém rádiu hrají pecky, nemůžeme jim nakazovat, aby tam hráli nás. Já kdybych byl na jejich místě a přišel nějakej hejhula a začal mi nadávat, že ho nehraju, tak bych si taky zaklepal na čelo… To jsme postupem času pochopili a začali jsme se k těm lidem chovat jinak. Naznačili jsme jim, že si uvědomujeme jejich postavení, že bychom byli rádi, kdyby propagovali naši hudbu. Museli jsme uznat, že nemůžeme primárně určovat – tohle je singl a to budete hrát… Protože my neodhadnem, co česká rádia vlastně chtějí na své playlisty. Pojďme jim dát desku do ruky a říct: Najdete-li tam singl, budeme rádi. To byl zásadní zlom mezi kapelou Support Lesbiens a českými rádii. Samozřejmě primárně musí bít zájem tu hudbu hrát. Proto na spoustu lidí působíme už asi deset let jako super popová kapela a jsou to i tací, od kterých bych to vůbec nečekal.
Jasně, ale je to dvousečné – když si pak někdo koupí desku, může být i překvapený…
Kryštof: To jsme právě chtěli. Když za námi lidi po koncertě přijdou a říkaj: To bylo super – vy jste přitvrdili? Tak jim na to říkáme, že my už naopak dvacet let zjemňujeme. To jenom ta rádia v okamžiku, kdy jsme byli na přelomu mezi hardcore kapelou a kapelou, která hraje rozmanitější hudbu, si z těch desek vybírala to nejpopovější. Ale každá deska obsahuje dalších pět poměrně tvrdých písniček.
Hynek: Ta mediální prezentace je úplně něco jiného, jeden vzorek nemusí reprezentovat celý materiál.
Kryštof: A jestli chceš znát veřejné tajemství – kdybysme si z každé desky mohli vybrat, tak by si každý zvolil něco jiného a je hodně pravděpodobné, že bysme se shodli na jiných písničkách, než jsou v Čechách prezentované. Jenže o tom to není. My ta rádia potřebujeme, potřebujeme, aby nás hrála a abychom zůstali v povědomí českých fanoušků. Takže pak doufáme, že našim fanouškům dojde, že se jako kapela zase tolik neměníme. Ale pravda je, že mediální obraz každou skupinu nesmírně ovlivňuje.
Support Lesbiens Tour 2009 (další koncerty jsou v jednání):

 • 24.10. Mladá Boleslav
 • 31.10. Krnov
 • 14.11. Karlovy Vary
 • 20.11. Zlín
 • 21.11. Ostrava
 • 28.11. České Budějovice
 • 02.12. Brno
 • 03.12. Žďár nad Sázavou
 • 04.12. Aš
 • 05.12. Kadaň
 • 11.12. Praha
 • 12.12. Děčín

Více info na www.supportlesbiens.cz

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.