Začátkem července v Praze vystoupí legendární Bob Dylan

  • Začátkem července v Praze vystoupí legendární Bob Dylan Fotogalerie (9)
    • 26.02.2014
    • Tisk

    Do České republiky se letos v létě vrátí legendární Bob Dylan. Dvaasedmdesátiletý zpěvák vystoupí v Praze čtyři roky od zatím poslední návštěvy.

    Sdílejte článek:

Tentokrát k nám Bob Dylan přijede představit aktuální nahrávku Tempest i zásadní skladby jeho dlouholeté kariéry.

Legendární hudebník vystoupí 2. července 2014 v pražské O2 Aréně.

Přestože už u nás koncertoval, za návštěvu stojí každá jeho show, protože vystoupení Boba Dylana jsou neopakovatelná. Nikdy nevíte, co písničkářský mistr zahraje a v jaké nové úpravě. „Největších hitů“ má tolik, že by naplnily několik dlouhých večerů.

Narodil se v Minnesotě 24. května 1941 jako Robert Zimmerman. Pseudonym, který používá, si vybral už kolem roku 1959, ovšem podle koho, na to se názory liší.

Už jako malý našel zalíbení v country a bluesové hudbě, která tvořila z větší části jeho repertoár i při prvních vystoupeních v době, kdy studoval výtvarné umění.

Nejvíc ale Boba Dylana ovlivnil folkový veterán Woody Guthrie, který se stal jeho vzorem pro další činnost a pomohl mu seznámit se s kořeny amerického folku.

Dylan využíval jakékoliv příležitosti k živému hraní, vystupuje za doprovodu akustické kytary a foukací harmoniky, většinou hrál skladby od jiných autorů.

Zlomovým bylo seznámení s věhlasným producentem Johnem Hamondem. Díky němu Dylan získal první smlouvu na album, které roku 1962 vydala společnost Columbia, ovšem nesetkalo se s přílišným ohlasem.

Zásadní posun nastal o rok později, kdy vyšlo LP The Freewheelin´ Bob Dylan, na němž se představil jako geniální autor protestních písní. Odtud pocházejí nesmrtelné skladby „Blowin´ In The Win“ či „A Hard Rains A-Gonna Fall“.

V roce 1965 vyšlo album Highway 61 Revisited, které patří k tomu nejlepšímu, co Dylan za celý život natočil. Na desce kromě titulní „Highway 61 Revisited“ najdeme skvosty v podobě „Like A Rolling Stone“ nebo „Tombstone Blues“.

Dylan v 60. letech stihl vydat celkem devět desek, v sedmdesátých pak ještě víc a taky soundtrack k filmu Patt Barrett and Billy Kid, kde si sám zahrál. Pochází z něj jeden z největších Dylanových hitů „Knockin´ On Heaven‘s Door“.

Z let osmdesátých stojí za zmínku i zdařilé album Oh Mercy s písněmi jako „Everything Is Broken“ nebo „Political World“.

V roce 2008 Bob Dylan nabídl třídiskovou nahrávku Tell Tale Signs, v roce 2009 pak Together Through Life a vánoční Christmas In The Heart.

Velmi kladně byla přijata zatím poslední Dylanova deska Tempest z roku 2012.

Bob Dylan si ji produkoval sám a také je výhradním autorem. Vrací se na ní k hudebním stylům, z nichž jeho vlastní muzika čerpala už v počátcích kariéry – k blues, country, folku, rockabilly a swingu.

Za celou kariéru vydal 35 řadových studiových alb. Nevyhýbal se ani filmovým příležitostem.

České publikum se s touto legendou bude moci po několika letech opět setkat, protože mistr do evropského turné zařadil i Českou republiku, kam dorazí 2. července 2014.

Vstupenky v cenách od 1 090 do 1 990 korun půjdou do prodeje v pátek 28. února.

www.livenation.cz

 

Související články

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.