Letošní Open Air Festival roztančí Boylovi oblíbenci Underworld | ABradio.cz

Letošní Open Air Festival roztančí Boylovi oblíbenci Underworld

  • Letošní Open Air Festival roztančí Boylovi oblíbenci Underworld Fotogalerie (28)
    • 20.06.2013
    • Tisk

    Jeden z největších tuzemských letních hudebních festivalů Open Air Festival, který se letos …

    Sdílejte článek:

Jeden z největších tuzemských letních hudebních festivalů Open Air Festival, který se letos koná v termínu od 8. do 10. srpna na letišti v Panenském Týnci, oznámil headlinera.

Návštěvníci se můžou těšit na původce tanečního megahitu „Born Slippy“ – Underworld.

Tato britská formace je možná tím vůbec nejinspirativnějším a nejvlivnějším hráčem, který na elektronické scéně deváté dekády minulého století míchal karty hudebního vývoje.

Rafinované vrstvení harmonií spolu s kolážovými texty a hypnotickými údernými rytmy dokonale definovaly překotné změny ve společnosti řítící se vstříc novému miléniu.

Tenhle vehikl se ale dal do pohybu už koncem sedmdesátých let. Když si student umění a zároveň frontman nadějné postpunkové kapely z Cardiffu Karl Hyde nevěděl rady s porouchaným zesilovačem, dostal doporučení na technického kutila Ricka Smithe.

Zatímco on si Hydea vybavuje jako „zajímavého, ale zároveň dost nesnesitelného týpka“, Karl si z prvních setkání pamatuje hlavně „skvělý kabát“, který tehdy Rick nosil.

A přesto na tomhle rozpačitém základě vyrostla kapela, která o třicet let později zajišťovala hudební stránku otvíracího ceremoniálu Olympijských her v Londýně.

První formace, ve které oba nadšenci zkoušeli štěstí, se jmenovala The Screen Gemz a povědomí o ní se zarazilo na hranici regionu. To té druhé, Freur, se podařilo zaujmout legendárního DJe BBC Johna Peela i velkou nahrávací firmu, která ji vyslala v roli předskokana na americké turné Eurythmics.

Naštěstí nabídka složit hudbu k nezávislému filmu tanečnímu duu přišla dřív, než mu z vyčerpávající šňůry stačilo přeskočit. Jmenoval se Underworld, což znělo velmi velmi inspirativně…

První dvě alba, natočená pod novým názvem, se s odezvou úplně neminula, ale nový fenomén zrodila teprve třetí řadovka Dubnobasswithmy­headman za výrazného přispění nového muže v týmu.

Ačkoliv nelze zpochybnit roli Darrena Emersona jako katalyzátora úspěchu kapely, osou sestavy zůstává zakládající dvojice Karl Hyde a Rick Smith, která Emersonův odchod v roce 2000 spolehlivě ustála a „nového Darrena“ našla v dlouhodobém spolupracovníkovi Darrenu Priceovi, který zůstává neoficiálním třetím členem skupiny.

Unikátní estetiku dokázali Underworld přelít i do vizuálního rozměru jejich aktivit, ať už jde o klipy, výpravu scény nebo reklamní spoty, které produkuje pověstné studio Tomato.

Navíc Karl neopomíjí rozvíjet vlastní výtvarný talent – rozmáchlá, abstraktní plátna vystavuje od New Yorku přes Londýn až po Tokio.

Po fenomenálním úspěchu Trainspottingu se Danny Boyle opakovaně na kapelu obrací s prosbami o vytvoření soundtracku a Underworld na tohle vábení slyší: Extra život, Pláž, Sunshine.

Nové zkušenosti přináší i zadání vytvořit hudbu k divadelnímu představení Frankenstein z roku 2011.

Diskografie Underworld čítá osm řadových alb včetně průlomových titulů Dubnobasswithmy­headman a Second Toughest In The Enfants.

Od vydání poslední řadovky Barking uběhly tři roky a fanoušci se letos museli spokojit s Hydeovou sólovkou Edgeland a Smithovým soundtrackem k novému snímku Dannyho Boylea Trance.

Kapela se v létě evidentně nehodlá přepínat a v jejím koncertním diáři aspoň prozatím svítí jen několik málo dat. Tím spíš mají pořadatelé obrovskou radost z toho, že tuto elektronickou ikonu uvítají v sobotu 10. srpna na hlavním pódiu Open Air Festivalu 2013.

A přidávají dobrou zprávu pro fanoušky. Až do začátku festivalu už nebudou zvyšovat ceny vstupenek!

Permanentka na celou dobu konání akce vyjde na 800 korun, VIP lístek pak na 1 400 korun. Na místě zaplatíte 1 200 a 2 000 korun.

www.openairfestival.cz
 

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.