Desku Rara Avis s názvem Expectations pokřtila králičí hlava

  • Desku Rara Avis s názvem Expectations pokřtila králičí hlava
    • 17.05.2012
    • Tisk

    Přečtěte si report z křestu desky nadějné česko-slovenské kapely Rara Avis, která proběhla v pražské Roxy

    Sdílejte článek:

Rara Avis, česko-slovenská formace, jejíž škatulka zakotvila v žánru Dark Wave, je ponuře oděná, emotivně laděná a technicky sladěná. Přesvědčit jste se o tom mohli na vlastní oči, uši či jiné smyslové orgány 14. května v Roxy. Ten večer se totiž konal křest Expectations, jejího druhého alba.

Jako první obsadili pódium Unique Figurines, kteří se na hudební scéně objevili po opravdu dlouhé odmlce. Začátkem minulého roku vydali EP, odehráli pár koncertů a už o nich nikdo v podstatě neslyšel. Proto by mě docela zajímalo, zda mají v plánu začít doopravdy hrát nebo se ze svých nor vyplížili jen na jeden večer. Jejich cca dvacetiminutový set v Roxy nezněl špatně, z toho důvodu bych uvítala variantu první.

Rara Avis vtrhli na scénu za doprovodu melancholického intra Gliese 581c a pokračovali novinkami jako They, Wounds, Home či Flowers in the Ashtray. Skladby z Expectations mile překvapily jak hlasovou gradací zpěváka Daniela, tak svěžími efekty. Z prvního alba nezklamaly ani písně jako Convention for the Paradise, It Is Not Too Beautiful či Kinds of Persons, ve které skvěle vynikla basová kytara. Po January and the Kindred Spirit, při níž mi mimochodem naskočila husí kůže, přišel na řadu křest samotný. Toho se s maskou králičí hlavy ujal Amák Golden. Beze slova potřísnil cd Morganem, vhodil album mezi diváky a opustil pódium. Následovala skladba No One Can Stop Us, jež publikum konečně trošku probrala.

Kapela sice hned na začátku vypustila emocionálního psa, který epesně štěkal a požíral fanoušky celých 14 songů, ale nedokázal jejich chladnou atmosféru úplně rozkousnout. Prorazit tu studenou skořápku se pokusil i Andrzej PalecI Like You Hysteric. Jako vystupující host si s Rara Avis střihl song By You. Ten mi však v pasážích, kdy zpívali oba zpěváci najednou, vůbec nesedl. Znělo to totiž, jakoby se vzájemně rušili a ne doplňovali. Naopak část, kterou interpretoval každý sám, vyzněla skvěle. Nutno podotknout, že Andrzej Palec svůj výstup završil opravdu stylově. Jakmile skončila jeho úloha na pódiu, neváhal a zcela nečekaně se vrhnul mezi fanoušky, aby předvedl rockový stage diving. Ten by pravděpodobně dopadl povedeným rockovým placákem, pokud by v první řadě nestáli jeho přátelé.

Večer se nachýlil ke konci. Dozněl poslední kytarový tón, poslední basová linka, poslední úder do činelů, zazněl poslední falzet ze zpěvákových úst a poslední přídavek. Nástroje utichly, kapela opustila pódium, diváci se proměnili v postavy u baru nebo u východu. Expectations znamená v překladu očekávání či naděje. Co jsem od čtveřice Daniel, Lukáš, Michal a Toma očekávala já? To, co vždycky: emoce, stabilní výkon, výrazné vzájemně se doplňující nástroje, čistý zpěv a přirozenost. A přesně tohle Rara Avis předvedli. I když se jim publikum nepodařilo strhnout, stráveného času na koncertě jsem rozhodně nelitovala. Co se týká nových písní, je z nich cítit značný vliv Amáka Goldena podílejícího se na mixu a závěrečném masteringu. To však neznamená, že kapela ztratila tvář. Naopak. Svou podstatu jemně dokreslila, ovinula slušivým závojem a oživila. Snad se jim příště podaří oživit i ospalé pražské publikum.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.