Legendární Slade nakonec pro české fanoušky zahrají | ABradio.cz

Legendární Slade nakonec pro české fanoušky zahrají

  • Legendární Slade nakonec pro české fanoušky zahrají Fotogalerie (23)
    • 21.02.2011
    • Tisk

    Slade právě potvrdili náhradní termín za zrušené koncerty v České republice. Vystoupí tedy…

    Sdílejte článek:

Britští rockeři Slade právě potvrdili náhradní termín za zrušené koncerty v České republice. Vystoupí tedy 23. dubna v pražském KD Barikádníků (Barča). Vstupenky, které si zájemci koupili na odvolané prosincové koncerty v Hradci Králové, Praze, Jihlavě a Českých Budějovících zůstávají v platnosti.

Hostem pražského koncertu Slade bude Aleš Brichta s kapelou.

Bude se jednat o pravděpodobně poslední koncert Slade v České republice. Kytarista Dave Hill se totiž podle posledních informací chystá do důchodu. Všichni, kdo chtějí ještě někdy živě slyšet jejich nezapomenutelné věhlasné hity, by tedy neměli váhat.

Slade byli jednou z vůdčích skupin glam rocku a v době své největší slávy se stali komerčně nejúspěšnější kapelou ve Spojeném království. Nejznámějším hitem je skladba „Merry Xmas Everybody“ (z prosince 1973), která je dodnes jedním z nejhranějších vánočních songů.

Kapela byla pověstná svými bouřlivými živými koncerty a živou komunikací s publikem („Která z vás má na sobě černé kalhotky?“ nebo „Která nemá žádné?“). V popularitě překonala všechny své glam rockové souputníky jako Wizzard, Sweet, T. Rex, Suzi Quatro, Smokie, Gary GlitteraDavida Bowieho.

Tvorba Slade významně ovlivnila další vývoj rockové hudby. Přestože jejich pokusy prorazit na americký hudební trh nebyly úspěšné, existuje řada amerických kapel, které přiznávají, že byly tvorbou skupiny ovlivněny. Cover verze jejich „Cum on Feel the Noize“ v podání metalových Quiet Riot se umístila na 5. místě americké hitparády v roce 1983. Také bakytarista Kiss Gene Simmons potvrzuje, že kissácká pódiová show byla inspirována právě tím, co předváděli Slade.

Slade začínali v roce 1966 pod názvem N“Betweens, když se sešli členové dvou skupin z Midlandu – The Vendors a Steve Brett & The Mavericks. Zpočátku to na žádný velký úspěch nevypadalo. Později skupina změnila název na Ambrose Slade a spojila se s manažerem Chas Chandlerem. Název se nakonec zkrátil na Slade. Krátce se stylizovali jako skinheadská kapela, ale protože to vyvolávalo dojem spojitosti s anglickými fotbalovými hooligans, nechali si vlasy opět narůst a brzy se stali vůdčí skupinou nového hudebního směru – glam rocku.

V letech 1971 až 1975 vydali několik komerčně velmi úspěšných alb a singlů. Řada z nich se umístila na prvních místech hitparád. Byla to nejúspěšnější řada skladeb od dob Beatles. Všechny jejich koncerty byly vždy hodně dopředu vyprodané. V té době se budeník Dan Powel vážně zranil při autonehodě. Budoucnost skupiny byla nejistá.

V roce 1974 účinkovali Slade v rockovém filmu Flame. Soundtrack k tomuto snímku obsahuje další velké hity – „Far Far Away“ a „How Does It Feel“.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.