Přijede The Killer - Jerry Lee Lewis

  • Přijede The Killer - Jerry Lee Lewis Fotogalerie (37)
    • 09.06.2009
    • Tisk

    Třiasedmdesátiletý americký rock'n'rollový a country zpěvák, skladatel a pianista Jerry Lee Lewis k nám zavítá po pěti letech. Vystoupí 9. listopadu v holešovické Tesla Aréně.

    Sdílejte článek:

Jerry Lee Lewis, přezdívaný The Killer (zabiják, pozn. red.), je americký rock'n'rollový a country zpěvák, skladatel a pianista. Za své hudební zásluhy byl uveden do Rock and Rollové síně slávy (1986). Je označován za zakladatele piano rocku, a to nejen díky zvuku, ale hlavně svou dynamickou hrou – hrával ve stoje, občas použil i nohy nebo si na klavír sednul.
Na piáno hrál od dětství, měl rád rhythm and blues, boogie woogie, gospel a country. Za gospel My God Is Real jako boogie woogie ho vyhodili z křesťanské školy.
První demo nahrál v roce 1954, přestěhoval se do Nashville a hrál po barech. V roce 1956 se v Memphisu setkal s producentem Samem Phillipsem(objevil Elvise Presleyho, Carla Perkinse a Johnnyho Cashe). Lewis pro něj nahrál mimo jiné svůj největší hit Great Balls of Fire. Vystoupení nesla název „Jerry Lee Lewis a jeho pumping piáno“.
Jerry Lee Lewis je poslední žijící legendou nejznámější rock'n'rollové čtyřky: Elvis Presley, Carl Perkinsa Johnny Cash. Jako jediný z nich přežil divoký životní styl plný alkoholu a drog.
Lewisova vystoupení jsou hodně dynamická. Jeho bouřlivý divadelní styl, který inspiroval například i Elton Johna, byl zachycen ve filmech High School Confidential nebo Jamboree. První Lewisovou nahrávkou v Sun Studios bylo osobité zpracování country balady Crazy Arms. Mezinárodní věhlas mu v roce 1957 vynesl ryzí rock'n'rollový zvuk skladby Whole Lotta Shakin' Goin' On. Z dalších hitů uveďme Great Balls of Fire (1989). Stejnojmenný film byl natočen podle knihy Lewisovy manželky a hlavní role tu ztvárnili Dennis Quaid (Lewis), Winona Ryder a Alec Baldwin.
Hudební talent, působivý hlas a jevištní projev vysloužily Jerry Lee Lewisovi přezdívku Zabiják. Někteří se ale domnívají, že je přezdívka spojená spíš s jeho obecně známými úlety… Jednou postřelil svého basistu, podruhé šel přímo na Elvise Presleyho… Lewis byl tehdy Presleym pozván do jeho rezidence Graceland. Na dotaz ostrahy, co tam dělá, vytáhl zbraň a řekl, že přišel zabít Presleyho. Tento incident ho dostal na čas za mříže.
Presley o Lewisovi řekl „Kdybych uměl hrát na piáno jako Jerry Lee Lewis, tak bych přestal zpívat“. Jeho další hudební kolega Roy Orbison ho popsal jako*nejsyrovějšího interpreta v historii rock'n'rollu…*
V únoru 2005 dostal od hudební akademie The Recording Academy cenu za celoživotní dílo Life Achievement Award. Momentálně pracuje na novém albu, na kterém se podílí Eric Clapton, B.B. King, Bruce Springsteen, Mick Jagger nebo Keith Richards.
Vstupenky na pražský koncert budou brzy v prodeji.
 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.