Božský Karel Gott slaví

  • Božský Karel Gott slaví Fotogalerie (13)
    • 02.06.2009
    • Tisk

    Ve čtvrtek 11. června v 19:30 bude O2 Arena obležená gratulanty. Karel Gott tady oslaví své neuvěřitelné sedmdesátiny. I přesto, že jsou vstupenky beznadějně vyprodané, tento král české pop music s přívlastkem Zlatý hlas z Prahy si určitě zaslouží, abychom si ho připomněli.

    Sdílejte článek:

 
Karel Gott je bezesporu jedním z našich nejvýznamnějších zpěváků a králem české pop music. A to v oblasti moderní i klasické. Jeho popularita zasáhla všechny generace za posledních čtyřicet-padesát let.
V mládí, které prožil v Plzni, se chtěl stát malířem, na studium výtvarného umění se však nedostal, vyučil se elektromontérem v ČKD, ale víc se věnoval hudbě a zpěvu. Vystupoval jako amatér a účastnil se pěveckých soutěží. Zadařilo se v roce 1957, kdy dostal nabídku na angažmá v pražských tanečních kavárnách. A v roce 1958 vyšla i soutěž, Karel z odešel z ČKD a už se pak věnoval jen a jen zpěvu. Studoval na pražské státní konzervatoři (u prof. Karenina, Šaljapinova žáka). Větší šance v české popmusic mu svitly začátkem sedmdesátých let, kdy přišla éra twistu a divadel malých forem.
V roce 1962 dostal Karel Gott tu pravou nabídku – angažmá v divadle Semafor u Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. Přišly Oči sněhem zaváté, absolutně největší hit roku 1963 a Zlatý slavík.
Po odchodu ze Semaforu v roce 1965 s bratry Štaidlovými založil divadélko Apollo, po jeho rozpuštění (1967) odešel „na zkušenou“ do světa (sedmiměsíční angažmá v Las Vegas). Vrátil se jako dokonalý profesionál, přicházel jeden hit za druhým a byla tu doba********Lady Carneval**. Nic s tím nenadělal ani srpen 1968, ani doba normalizace.
Sedmdesátá a další léta byla plná ocenění, zlatých, stříbrných, diamantových, platinových desek a Zlatých slavíků. Karel Gott vydával jeden hit za druhým, album stíhalo album, rozšířil svůj repertoár od popu, přes lidovky až po klasiku, přidal i televizní show a film.
V osmdesátých letech nakrátko jeho kralování přerušilo pár mladých zpěváků, většinou ale upadli v zapomnění a Karel je tu opět a stále na vrcholu. Spolu se sametovou revolucí slaví své kulaté narozeniny, nerve se už o první příčky v hitparádách a dává přednost pečlivému výběru repertoáru před líbivostí.
Samostatnou kapitolou v práci Karla Gotta jsou určitě filmové písně. Jmenujme Včelku Máju, Limonádového Joeanebo Tři oříšky pro Popelku.
V devadesátých letech se rozhodl ukončit svoji kariéru a uspořádal velkolepé turné na rozloučenou. Mělo tak velký úspěch, že si to s odchodem na vejminek rozmyslel. V roce 1992 přišlo ještě úspěšné albumKdyž muž se ženou snídá. Dekádu 90. let završuje famózním koncertem ve Spojených arabských emirátech a v Číně před 600 milióny diváky Eurovize a v Carnegie Hall v New Yorku.
V těchto letech se Karel Gott věnuje také stále víc své druhé lásce – malování. Výstavy jeho obrazů jsou velmi úspěšné doma i v zahraničí.
 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.