SAGA v pátek v Lokti

  • SAGA v pátek v Lokti
    • 20.05.2009
    • Tisk

    V Lokti bude letos opravdu živo. Nejbližší akcí je světové The Human Condition Tour 2009 kanadské kapely SAGA, která amfiteátr pro čtyři tisíce diváků určitě brzy vyprodá. Startuje se v už tento pátek 22. května v 19:00. Ani v sobotu 23. května klid rozhodně nebude, přijede Katapult s koncertem Vzpomínka na Dědka. A co teprve 21. července, kdy nastoupí Čechomor se Suzanne Vega…

    Sdílejte článek:

Jedna z posledních hudebních legend, která se českým pódiím až dosud vyhýbala, přijede splatit svůj dluh 22. května, kdy v loketském amfiteátru přivítají natěšení fanoušci pomprockovou kanadskou pětici SAGA.
Kořeny kapely sahají až do roku 1977, kdy se v kanadském Torontu dali dohromady bratři Crichtonové (kytarista Iana baskytarista Jim) s klávesistou Jimem Gilmourem a bubeníkemStevem Negusem, které na kvintet doplnil jediný „cizinec“ v sestavě, charismatický zpěvák a multiinstrumen­talista, velšský rodák Michael Sadler. Jako název si zvolili The Pockets, ale protože jedna kapela v USA už toto jméno používala, rozhodli se později pro nové jméno SAGA.
Už o rok později vydávají své první album, a jejich bezejmenný debut jim téměř okamžitě zaručuje pozornost fanoušků i médií. Členové kapely na něm už tehdy jasně definovali to, co bude hlavním poznávacím znamením SAGY po následující tři desetiletí. Jejich udivující hráčská virtuozita jim totiž umožnila vytvořit pestrou směs, postavenou na klávesových plochách, protkaných kytarou Iana Crichtona, a nad tím vším naléhavý a výrazný vokál frontmana Sadlera. Ten pak na koncertech nejenže skvěle zpíval, ale neméně obratně plnil i funkci baskytaristy a druhého, popřípadě třetího klávesisty. Právě klávesové syntezátory, které se v té době proměnily z primitivní hračky na plnohodnotný hudební nástroj, vystavěli členové SAGY na koncertech do několikapatrových hradeb, a stejně tak z nich postavili i svůj sound, který neustále zdokonalovali. Jejich skladby byly složeny z úplných kaskád rytmu a nálad, plných všemožných klávesových barev a odstínů, které Crichtonova rocková kytara pospojovala v jeden nedílný celek.
Stejně jako vytvořili Iron Maiden svého maskota Eddieho, i SAGA měla na obalech svých alb postavu G.B., jakéhosi křížence lidské bytosti a hmyzu, který se objevoval na jednotlivých albech v nejrůznějších podobách.
Ani oni se však nevyhnuli v průběhu času personálním rošádám. V roce 1986 kapelu opustili bubeník Steve Negus a klávesista Jim Gilmour. Zbylé trio pak nahrálo jen dvě studiová alba, aby po čase přijalo oba dva zpět do svých řad. V polovině devadesátých let, už opět v plné síle, vydala SAGA monotématické koncepční album Generation 13. Pak se na čas odmlčela, aby se na prahu nového tisíciletí opět přihlásila o slovo. Aniž by jen o píď ustoupila ze svých pozic, vydala další velmi dobře fanoušky i kritikou přijatá alba House of cards a Marathon, poslední s původním bubeníkem Negusem, který se podruhé, a tentokrát definitivně, rozhodl pro odchod z kapely. V pozměněném obsazení pak SAGA natočila další tři alba (Network, Trust a 10.000 Days). Po vydání toho posledního překvapivě oznámil svůj odchod (z rodinných důvodů) i Michael Sadler, ale načasoval ho tak, aby s kapelou oslavil ještě jako plnohodnotný člen 30. výročí jejího vzniku – jak jinak, než na vyprodaných koncertech po celé Evropě.
Na počátku května 2008 pak Saga ohlásila jméno svého nového zpěváka. Stal se jím trochu překvapivě Rob Moratti, bývalý člen pomprockových Final Frontier, který se evropským fanouškům představí poprvé právě na nadcházejícím turné The Human Condition Tour 2009, podporujícím vydání stejnojmenného al­ba.
Vstupenkyza 550 Kč v předprodejních sítích Ticketpro, Ticketportal, Ticketstream a Ticket-art.
 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.