Apocalyptica přiveze "sedmou symfonii" i do České republiky

Finská formace Apocalyptica vydala koncem srpna své sedmé album „7th Symphony“ a v únoru ho přijede představit svým českým fanouškům. Vystoupí tu celkem dvakrát, a to 25. února v pražském divadle Archa a o den později v plzeňské hale Lokomotiva.

Vstupenky za Kč 880,– se začnou prodávat 22. listopadu v síti Ticketpro a v divadle Archa.

Od roku 1993, kdy se dala dohromady, vydala Apocalyptica šest studiových alb. Proslavila se originálními instrumentálními skladbami postavenými na hře na cello, ale stejně tak skladbami založenými na vokálech. Jejich sedmé album nazvané 7th Symphony už není jen symfonické, je to totiž symfonie.

Na nadcházejícím turné Apocalyptica z velké části představí právě hlavně 7th Symphony, její dosud nejeklektičtější a nejnápaditější nahrávku. „Dali jsme si na něm záležet, pracovali tvrdě a přitom si to užívali,“ říká Eicca Toppinen. „Jestli máte rádi instrumentálky, bude se vám líbit. Jestli dáváte přednost rockovému materiálu, také si jej užijete. Tohle album Apocalypticy má v sobě něco pro každého.“

Po celou dobu kariéry, která pro Apocalypticu začala vydáním alba Plays Metallica By Four Cellos, se jejích sedm alb, za kterými stojí Eicca Toppinen, Paavo Lötjönen, Perttu Kivilaakso (všichni tři chello) a Mikko Sirén (bicí), distribuuje s úspěchem v sedmdesáti zemích světa. Apocalyptica prodala dosud ve světě přes čtyři milióny svých nosičů. Worlds Collide (2007) se poprvé v jejich kariéře dokonce dostalo do US Billboard charts.

7th Symhony je dosavadním vyvrcholením jejich sedmnáctileté tvrdé práce. Apocalypticu založil Toppinen a jeho tři klasicky hudebně vzdělaní spolužáci ze Sibelius Academy, aby dali volný průchod své tvůrčí energii. O tři roky později vydali debutové album.

„Když jsme natočili první album, měli jsme očekávání typu: ´Hmm, jestli prodáme tisícovku a dostaneme možnost párkrát si někde zahrát, bude to fajn.´ Potom jsme ale dostali spoustu nabídek na živé hraní a náš zvuk se naprosto změnil. Uvědomili jsme si, že zvuk prvního alba je strašný, tak jsme se rozhodli natočit jiné, s podstatně více vzrušujícím zvukem.“

Albu Inquisition Symphony z roku 1998 se dostalo lepší produkce od Otto Donnera a Hiili Hiilesmaa. Podobně jako debut obsahovalo skladby Metallicy, ale kromě toho na něm najdete coververze písniček Sepultury, Faith No More, Pantery a tři vlastní skladby.

„Bylo to legrační, protože po prvním albu všichni říkali: ´Jasně, tohle je super nápad na jednu desku,´“ říká Toppinen. „A po druhé desce lidi říkali, ´jasně, chápeme, příště už ale nemůžete nic udělat. S Apocalypticou je prostě konec.´ A vidíte, jsme tady doteď.“

Apocalyptica dobře věděla, že musí projít nějakou změnou, aby zůstala zajímavou. Proto následující album Cult z roku 2000 obsahovalo tři coververze a zbytek byly původní skladby z pera Toppinena. Na album si kapela přivedla zpěvačku a zpěváka: Sandru Nasic z Guano Apes a Matthiase Sayera z Farmer Boys, kteří odzpívali dvě písničky. Album moc nesedělo vydavatelské firmě, která očekávala další album plné metalových coververzí. Naštěstí kontrakt Apocalypticy právě vypršel."

„Chtěli od nás bláznivé coververze Motorhead a AC/DC a my jsme řekli, že tohle dělat nechceme. Kontrakt skončil.. Na albu Cult můžete slyšet emoce. Je to vášnivé album. Měli jsme štěstí, že jsme našli nový label v Německu a album vyšlo. Nebylo to jednoduché a pro nás to byl důležitý bod obratu. Kdybychom poslechli label a udělali třetí album coververzí, byla by to poslední deska Apocalypticy. Tohle album vytvořilo nový styl.“

Když se Apocalyptica vrátila do studia v roce 2003, měla už nový styl a drive. V dobách alba Cult si začala užívat možností obohatit své kompozice o vokály a proto požádala Ninu Hagen, aby odzpívala coververzi Rammstein „Seeman“ a švédskou celebritu Lindu Sundblad požádali o zpěv ve skladbě „Faraway, Vol 2.“ Album Reflections pak obsahovalo pouze originální skladby Apocalypticy, hlasy zmíněných zpěvaček zní na speciální edici alba Reflections Revised.

Následující album, v pořadí už páté, nazvané prostě Apocalyptica, představuje další slavné hosty: ve skladbě “Betrayal/For­giveness” bubnuje Dave Lombardo ze Slayer, “Bittersweet” nabízí hlasy Villeho Vala z HIM a Lauriho Ylönena z The Rasmus (ten zpívá také ve skladbě “Life Burns!”).

Bylo to ale album Worlds Collide, které z Apocalypticy udělalo mezinárodní fenomén. Stejně jako jeho předchůdci, také toto album skrývalo mnoho hvězdných hostů: Lombardo se vrátil ve skladbě “Last Hope,” Corey Taylor ze Slipknot se objevil v “I’m Not Jesus,” Cristina Scabbia z Lacuna Coil zpívá v “S.O.S. (Anything But Love)”, zpěvák Rammstein Till Lindemann se předvádí v coververzi písničky Davida Bowieho a Adam Gontier z Three Days Grace zpěvem otevírá své srdce ve skladbě “I Don’t Care.” Právě tato píseň se probojovala na 59. místo v Billboard Hot 200 a album se dostalo na sedmé místo v kategoriích Billboard Top Independent Albums a Top Rock Albums.

„Tenhle úspěch byl zvláštní,“ vypráví Toppinen. „Coververze Rammstein byla úspěšná ve střední Evropě, písnička, kterou jsme udělali společně s Ville Valem měla úspěch v celé Evropě. Ale nikdy předtím jsme neměli jakýkoliv skutečný úspěch v Americe. Když jsme napsali "I Don´t Care“, očekával jsem, že to bude masivní hit, ale, že by to bylo takhle velké, to jsem nikdy nečekal."

Apocalyptica feat. Corey Taylor – I´m not Jesus

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.