Public Enemy přijedou do Prahy především se starými hity

Public Enemy zahrají 31. října v Praze dle sdělení managementu především skladby ze slavné desky „Fear of a Black Planet“. Toto v pořadí třetí studiové album vyšlo právě před 20 lety, v roce 1990, a bylo označeno jako jedno z nejlepších a nejdůležitějších, nejen v žánru hip hopu.

V prvním týdnu se ho tehdy prodalo přes milión kopií a nakonec dosáhlo na platinové ocenění. Deska obsahuje slavné skladby jako „Power to the People“, „Brothers Gonna Work It Out“, „911 Is a Joke“ či „Welcome to the Terrordome“. Vedle komerčního úspěchu ji ocenili i kritici, například časopis Rolling Stone „Fear of a Black Planet“ zařadil na seznam 500 nejlepších alb všech dob, byla nominována na Grammy a například Kongresová knihovna ji dala na seznam nahrávek, které představují „národní bohatství“. Texty obsahují silnou kritiku sociálních problémů, které sužovaly afroamerickou komunitu, rasismu většinové společnosti, mocenských poměrů a politiky. Písně se staly pro mnoho lidí způsobem vyjádření sebevědomí Afroameričanů.

Public Enemy v současné době kromě turné k 20. výročí alba vydávají exkluzivní set box s nahrávkami, DVD, remixy, tričkem a dalšími věcmi pro fanoušky, který je dostupný přes jejich stránky. Frontman Chuck D minulý měsíc také vydal digitálně sólovou desku dostupnou na iTunes, založil web www.hiphopgod­s.com a pokračuje v provozování digitálního labelu www.slamjamz.com.

Public Enemy vystoupí 31. října v pražském klubu SaSaZu. České publikum bude mít příležitost po několika letech vidět formaci, která se od svého založení v roce 1982 stala jednou z nejvlivnějších a nejkontroverzněj­ších hip hopových kapel historie s miliony fanoušků po celém světě. Jejich nahrávky změnily a zrevolucionali­zovaly rap, tři z nich dosáhly na multiplatinové prodeje, další tři na zlaté. Na 56 turné odehráli Public Enemy více než 1.300 koncertů v 45 zemích. Jejich producentský tým, The Bomb Squad, vytvořil novátorský zvuk složený z neidentifiko­vatelných samplů, chaotického hluku, ostrých, překvapivých střihů, pronikavých sirén, funkových melodií a neustávajících beatů. Vše zarámované charakteristickým hlasem rappera Chucka D a nezaměnitelnou vizáží jeho společníka Flavor Flava s komickými brýlemi a obrovskými hodinami na krku. Public Enemy se proslavili také politickým zaměřením, aktivismem a kritikou sociálních problémů, především v afroamerické komunitě USA, pro kterou se stali po celou jednu generaci symbolem sebeuvědomění. O jejich významu hovoří řada ocenění: New York Times v roce 1999 zařadily hudbu Public Enemy na seznam „25 nejdůležitějších počinů 20. století“. Časopis Rolling Stone formaci označil za jednu z 50 největších kapel a umělců celé historie a ve Vanity Fair se jim dostalo portrétu v části nazvané „Ikony rocku“. Magazín Spin zařadil dvě alba Public Enemy na seznam „100 nejlepších alb v letech 1985 – 2005“, „It Takes A Nation of Millions to Hold Us Back“ na místě druhém a „Fear of a Black Planet“ na 21. místě. Skladba „Fight the Power“ z filmu režiséra Spike Leeho „Do The Right Thing“ se stala jejich kmenovou písní, v roce 1992 se mimo jiné připojili k U2 na jejich „ZOO TV“ turné.

Chuck D a Public Enemy jsou také průkopníky internetu v oblasti hudby. V roce 2001 založil frontman vydavatelství www.slamjamz.com, které vydávalo singly pouze v mp3 formátu. Vstupenky na pražský koncert Public Enemy jsou v ceně 550 Kč včetně poplatku k dostání v síti Ticketpro. Koncert pořádá agentura Charm Music. Více informací na www.charm-music.cz.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.