Big Famili slaví již dnes v Praze 20 let skvělé muziky! | ABradio.cz

Big Famili slaví již dnes v Praze 20 let skvělé muziky!

King Kalabash a Baron Black se narodili na francouzsky mluvícím ostrově Martinik uprostřed Karibiku, obklopeni nedotčenou přírodou i neutěšenou realitou místního ghetta. Oba dva se už v mládí začali zajímat o kulturu sound systémů, která přišla z nedaleké Jamajky.

Není proto žádná náhoda, že se potkali právě u jednoho z nich. Na základě  všech těchto vjemů a  především příklonu k rastafariánské víře, začali čerpat inspiraci do svých prvních textů. Jejich společná práce vyústila v roce 1990 v založení vlastního soundsystému Big Famili: Zion Son a účast v soutěži zpěváků. Na  základě  vítězství v tomto tvrdém klání pak dostali příležitost reprezentovat svou  hudbu ve Francii, která se pak stala jejich druhým domovem. Přeci jen tam tehdy byly větší možnosti rozletu než na rodném ostrově…

Oba zpěváci začali být brzy populárními hosty nejrůznějších večírků nejen v Paříži, ale po celé Francii. Zároveň se objevili na mnoha různých kompilacích nezávislých produkcí, které jim umožnily vystupovat i na větších akcích typu Bourgeské jaro nebo festival Jamaican Sunrise. V roce 2003 založili vlastní label Black House Musik, kde jim na podzim stejného roku vyšlo velké album Ras´In (Kořeny). Pod touto hlavičkou dodnes vydávají vedle své tvorby i mnoho dalších karibských interpretů žijících ve Francii. Shodou okolností je právě vydavatelská aktivita propojila s Českou republikou, protože singly tehdy masteroval pražský DJ Yukimura a vylisovala je mezinárodně proslulá továrna v Loděnicích. V rámci této návštěvy tehdy vystoupili za doprovodu Love Corner sound v několika českých klubech, kde vzbudili takový ohlas publika hladového po kvalitním reggae, že brzy poté následovaly další koncerty s DJs i kapelou včetně vystoupení na druhém ročníku festivalu Reggae Meeting. V roce 2007 se Big Famili zúčastnili jako hosté celého turné United Flavour k jejich albu Unity, na jehož vokální části se také podíleli. King Kalabash vydal mezitím dvě výborné mixtape CDs, které jej představují v reggae, hiphopu I R&B, opět ale s důrazem na pozitivní texty. Tento rok je na spadnutí velká kompilace, která zachycuje celých 20 let jejich hudební produkce. Rozhodně není náhodou, že Big Famili oslaví své velké výročí právě v Praze, na koncertu vám jistě rádi vysvětlí proč.   

Základem tvorby dua Big Famili je vedle uvědomělých textů strhující kombinační schopnost, kterou společně dovedli až velmi blízko k dokonalosti. King Kalabash je výborný zpěvák a Baron Black jej k tomu pohotově doprovází svým rychlým ragamuffinem. Oba s hravostí zpívají francouzsky, anglicky i vlastním kreolským jazykem o životě, vztazích i možnostech ideální symbiózy s Bohem a vším živým. Cíl velké rodiny Big Famili totiž je objevovat a propojovat všechny skryté talenty a dát jim šanci se projevit. Oba umělci tak rádi sdílejí své zkušenosti a prostředky s mladými lidmi ve svém okolí, aby se navzájem podporovali a inspirovali v tvorbě. Vedle hudby se také stále od mládí věnují klasickým řemeslům a práci s nejrůznějšími přírodními materiály, aby tak povzbudili vlastní tvořivost v různých rozměrech. Vyrábějí originální lampy, náhrdelníky a vlastní obrazy, kterým dávají svůj osobitý a nekonveční charakter. Big Famili se těší, že jejich velké narozeniny oslavíme společně, a budou vám tak mít možnost představit svůj hudební vesmír. Nečekají nic, kromě toho, že jim dáte šanci. Poslechněte si je a sami rozhodněte!

Pražský koncert zahájí sérii koncertů po celé střední Evropě v průběhu nadcházející zimy a jara. Ještě v říjnu Big Famili navštíví s kapelou také Jablonec nad Nisou, Písek a Jihlavu. Pražský koncert bude přesto v mnohém jedinečný, mimo jiné proto, že představí několik velmi vzácných hostů, kteří dorazí gratulovat a podpořit tento koncert. Španělskou Sista Carmen, zpěvačku United Flavour, určitě netřeba představovat, snad jen přidat informaci, že jejich nové album se právě finišuje! Z Francie přiletí u této příležitosti poprvé do Čech pánové Neg Lyrical a Straika D, kteří patří mezi nejlepší karibské umělce žijící v Paříži. A to rozhodně nepřeháníme! Z Polska dorazí East West Rockers, opět naprostá špička tamní scény propojující reggae, dancehall i hiphop do jednoho strhujícího proudu muziky. Trio zpěváků Cheeba, Ras Luta a Grizlee přijedou v doprovodu svého DJ Kuba1200 i crew, která se stará o vizuální projekce, a svou strhující show otevřou scénu pro hlavní oslavence. Big Famili vystoupí v Lucerně za doprovodu pražské kapely Riddimshot, která působí na pražské  hudební scéně  v obměněných sestavách již od roku 2001. Je to jeden z nejschopnějších backing bandů v republice, který se specializuje na reggae od 70. let  až  do nejmodernější podoby včetně dancehallu, dubu nebo hiphopu. Za svou historii s nimi dělali nebo stále spolupracují zahraniční zpěváci, jako jsou U-Cee, Mr. Mention, Youssou Samzy (Barakaba) nebo MadElaine, i domácí hlasy jako Sista Charmeen, Asheema, Princess T nebo aktuálně Ras Jordan a Afarastafa. V neposlední řadě bychom rádi zmínili francouzského DJ jménem Damalistik, který na akci také vystoupí, a s Big Famili spolupracuje již mnoho let nejen jako DJ, ale i producent a studiový specialista.

Pokud máte rádi kvalitní reggae a nebojíte se žánrových přesahů, nenechte si ujít tuto jedinečnou událost, která proběhne už v úterý 12. října v pražském Lucerna Music Baru.

12.10. od 20h Lucerna Music Bar, Praha 1

Více info:

www.musicbar.cz

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.