Británie a USA oslaví nedožité 70. narozeniny Johna Lennona | ABradio.cz

Británie a USA oslaví nedožité 70. narozeniny Johna Lennona

  • Británie a USA oslaví nedožité 70. narozeniny Johna Lennona Fotogalerie (23)
    • 04.10.2010
    • Tisk

    Jeden z nejslavnějších rockových hudebníků, John Lennon, by se dožil v tomto týdnu 70ti let…

    Sdílejte článek:

Jeden z nejslavnějších rockových hudebníků, John Lennon, by se dožil v tomto týdnu 70ti let. Už teď výročí provází v Británii řada novinových článků, rozhovorů, nové vydání jeho alb i spekulací o tom, co by dělal a co by si myslel, kdyby ještě žil.

Rodný Liverpool se chystá odhalit na jeho počest plastiku a uspořádá dvouměsíční sérii akcí, které vyvrcholí v prosinci, tedy 30 let poté, co byl v New Yorku John Lennon zastřelen.

Lennon díky své hudbě i barvité a složité osobnosti vždy patřil ke kultovním postavám a byl pro řadu svých kolegů inspirací. Naposledy tak loni natočila výtvarnice Sam Taylorová-Woodová úspěšný životopisný film Nowhere Boy o Lennonově dospívání v Liverpoolu v 50. letech.

Není tedy divu, že 70 let od jeho narození (9. října) i 30 let od jeho smrti (8. prosince) neprojde bez povšimnutí. V den narozenin jeho první žena Cynthia a syn Julian odhalí na jeho počest v liverpoolském parku Chavasse šestimetrovou plastiku nazvanou Mír a harmonie, kterou vytvořila devatenáctiletá sochařka Lauren Voiersová.

Pak budou následovat dva měsíce výstav a koncertů v obnoveném klubu Cavern, kde Beatles začínali, a dalších akcí, které vyvrcholí 9. prosince velkým koncertem v místní Echo aréně. Liverpoolská Victoria Gallery & Museum bude vystavovat rané fotografie Beatles, které pořídila přítelkyně jejich tehdejšího baskytaristy Stuarta Sutcliffea Astrid Kirchherrová v době, kdy hráli počátkem 60. let v Hamburku. A poetové z celého světa se mohou přihlásit do básnické soutěže oslavující život a dílo rockového bouřliváka. Vítěze vybere britská dvorní básnířka Carol Ann Duffy.

Z hudebního hlediska je zřejmě nejzajímavější nové vydání Lennonova posledního alba z roku 1980 Double Fantasy, které vychází v „syrové“ formě bez některých instrumentací z původní verze. Jinak vychází v remasterované podobě i dalších sedm Lennonových sólových alb včetně klíčových John Lennon/Plastic Ono Band z roku 1970 a Imagine, které vydal o rok později.

Lennonův život je důkladně zdokumentovaný, včetně éry Beatles, rozpadu skupiny, manželství s Yoko Ono, jeho nejrůznějších mírových angažmá i tragického večera, kdy byl v New Yorku zastřelen ve vchodu do domu Dakota, kde bydlel. Přesto fanouškům Lennona i Beatles přinášejí nové materiály a rozhovory zajímavé návraty do minulosti.

Yoko Ono tak třeba v rozhovoru pro britský hudební časopis Q vzpomíná, jak zbývající „brouci“ reagovali na to, že byla po Johnově boku ve studiu, když nahrávali bílé dvojalbum. „Měli k Johnovi takový respekt, že na mě nebyli otevřeně nepříjemní. Byli ve skutečnosti velmi jemní. Občas nenápadné rýpnutí, ale nebylo to nic hrubého,“ vyprávěla se smíchem Ono, která stále bydlí ve stejném bytě v Dakotě, kde žili s Johnem.

Vzpomíná také, jak se jí chtěl nenápadně zbavit Paul McCartney, když jí nabízel, aby režírovala film Let It Be. „Paul je velice chytrý kluk a říkal si: ‚Nechcem, aby tu pořád seděla, tak jí dáme práci‘. Byl to skvělý nápad,“ řekla Ono, která ale nabídku nepřijala. „Já jsem také chytrá holka. Dokážete si představit, kdybych to dělala?“

Pak měli na prázdninách v roce 1969 autonehodu, takže musela nějakou dobu ležet. Aby se od ní nemusel odloučit při nahrávání alba Abbey Road, nechal jí Lennon dát do známých studií postel. „Byla to ohromná postel uprostřed studia. Bylo mi to samozřejmě trochu trapné. Ale John to tak chtěl… V té době už rozuměl mým výtvarným performancím, tak si myslím, že to mělo i uměleckou stránku,“ řekla Ono.

S blížícími se narozeninami se objevily i různé ankety o nejoblíbenější Lennonovy písně. Paul McCartney Q řekl, že se mu líbí Julia. „Ale počítat se musí i s I Am The Walrus, Strawberry Fields a Imagine a s půlmilionem dalších, které jim šlapají na paty,“ dodal.

Frontman Green Day Billie Joe Armstrong dal přednost Watching the Wheels. Q sestavil seznam 20 Lennonových písniček, které by neměly chybět v žádném iPodu a jimž vévodí Jealous Guy před Please Please me, Help!, Tomorrow Never Knows a Mother.

Americký časopis Vanity Fair přinesl fiktivní interview s Lennonem v sedmdesáti a také Yoko Ono mluvila o tom, jaký by asi byl, kdyby se sedmdesátky dožil. Celkem podle očekávání by prý protestoval proti válkám v Iráku a Afghánistánu. „Byl by, myslím, jako já, když mi bylo 70. Najednou jsem cítila, že mám štěstí, že jsem ještě tady, že to je vypůjčený čas a že musím stihnout spoustu věcí než odejdu. Myslím, že by pracoval stejně tvrdě, jako já teď,“ řekla sedmasedmdesátiletá Ono.

Lennon strávil posledních devět let života ve Spojených státech a zde ho připomene dokument LENNONYC o jeho životě v New Yorku, který se bude promítat o 9. října v Central Parku. V Central Parku bude u jeho památníku Strawberry Fields v den narozenin koncert, kde má hrát Pete Seeger a členové Lennonovy původní školní skupiny The Quarrymen. Na dalším koncertě budou v listopadu hrát v newyorském Beacon Theatre Jackson Browne, Patti Smith nebo Cyndi Lauper.

Yoko Ono pak má strávit Lennonovy narozeniny na islandském ostrově Vioey u Reykjavíku, kde rozsvítí památník Imagine Peace Tower.

The Beatles – Something 1969

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.