Winfreyová a McCartney dostanou ceny za přínos pro kulturu

  • Winfreyová a McCartney dostanou ceny za přínos pro kulturu Fotogalerie (4)
    • 09.09.2010
    • Tisk

    Nejpopulárnější americká televizní moderátorka Oprah Winfreyová a bývalý člen legendární…

    Sdílejte článek:

Nejpopulárnější americká televizní moderátorka Oprah Winfreyová a bývalý člen legendární skupiny Beatles Paul McCartney patří k pětici osobností, které letos dostanou cenu The Kennedy Center Honors za celoživotní přínos pro americkou kulturu.

Pětici oceněných doplňují tanečník, choreograf a režisér Bill T.Jones, country zpěvák Merle Haggard a skladatel a textař Jerry Herman, jehož jméno je spojeno s muzikálem Hello Dolly!.

Ceny budou předány 5. prosince ve washingtonském Středisku Johna F.Kennedyho na galavečeru, kterého se zúčastní představitelé amerického zábavního průmyslu i politická smetánka.

Prezident Barack Obama s manželkou přijmou vyznamenané v Bílém domě na recepci a na jejich počest uspořádá Kennedyho středisko večerní představení.

„Kennedyho středisko ocení pět osobností, které strávily život tím, že obohacovaly a inspirovaly náš národ a svět a zvyšovaly kulturní vitalitu“, řekl ředitel Kennedyho střediska David Rubenstein.

Winfreyová, jedna z nejvlivnějších a nejlépe placených žen v televizi, bude oceněna v době, kdy se chystá po 25ti letech ukončit svou oblíbenou talkshow The Oprah Winfrey Show v televizi ABC. Tu jen v USA sleduje 42 milionů lidí a vysílá se do 140 zemí světa.

Šestapadesátiletá moderátorka se teď soustředí na zahájení vysílání své vlastní kabelové televize Oprah Winfrey Network (OWN) v Los Angeles a chce také zahájit nový večerní program nazvaný Oprah's Next Chapter.

Podle žebříčku, který sestavil na konci června časopis Forbes, je Winfreyová nejmocnější celebritou světa. Její jmění časopis odhaduje na 2,4 miliardy dolarů. Vydává dva časopisy a je spoluautorkou pěti knih. Časopis O, na jehož obálce je vždy ona, slaví desáté výročí a vydává se v nákladu 2,5 milionu exemplářů.

Osmašedesátiletý Paul McCartney v prohlášení vydaném poté, co se dozvěděl, že bude vyznamenán, vzdal hold zavražděnému americkému prezidentovi J.F.Kennedymu, po kterém dostalo název středisko i udělované ceny.

„Prezident Kennedy byl pro nás v 60. letech takovou ikonou a jeho prezidentství bylo pro mnoho lidí tak inspirující, že je pro kluka z Liverpoolu velkým potěšením dostat tuto cenu,“ napsal McCartney.

První návštěva Beatles v USA jen několik měsíců po zavraždění Kennedyho v listopadu 1963 je označována za začátek takzvané „britské invaze“, která rozmetala americkou popovou scénu, změnila tvář rokenrolu a odstartovala v 60. letech kulturní fenomén.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.