Poslední říjnový den v SaSaZu bude patřit Public Enemy

České publikum bude mít po několika letech možnost vidět formaci, která se od svého založení v roce 1982 stala jednou z nejvlivnějších a nejkontroverzněj­ších hip hopových kapel historie s miliony fanoušků po celém světě.

Jejich nahrávky změnily a zrevolucionali­zovaly rap. Tři z nich dosáhly na multiplatinové prodeje, další tři na zlaté. Na šestapadesáti koncertních turné odehráli Public Enemy více než 1 300 koncertů v pětačtyřiceti zemích. Jejich producentský tým, The Bomb Squad, vytvořil novátorský zvuk složený z neidentifiko­vatelných samplů, chaotického hluku, ostrých, překvapivých střihů, pronikavých sirén, funkových melodií a neustávajících beatů.

Vše zarámované charakteristickým hlasem rappera Chucka D a nezaměnitelnou vizáží jeho společníka Flavor Flava s komickými brýlemi a obrovskými hodinami na krku. Public Enemy se proslavili také politickým zaměřením, aktivismem a kritikou sociálních problémů, především v afroamerické komunitě USA, pro kterou se stali po celou jednu generaci symbolem sebeuvědomění.

O jejich významu hovoří řada ocenění: New York Times v roce 1999 zařadily hudbu Public Enemy na seznam „25ti nejdůležitějších počinů 20. století“ a v roce 2005 Kongresová knihovna uvedla album Fear of a Black Planet na seznamu 50ti desek, které stojí za to uchovat pro budoucí generace.

Časopis Rolling Stone formaci označil za jednu z 50ti největších kapel a umělců celé historie a ve Vanity Fair se jim dostalo portrétu v části nazvané „Ikony rocku“. Magazín Spin zařadil dvě alba Public Enemy na seznam „stovky nejlepších alb v letech 1985 – 2005“, ItTakes A Nation of Millions to Hold Us Back na místě druhém a Fear of a Black na 21. místě. Skladba Fight the Power z filmu režiséra Spike Leeho „Do The Right Thing“ se stala jejich kmenovou písní, v roce 1992 se mimo jiné připojili k U2 na jejich ZOO TV turné.

Chuck D a Public Enemy jsou také průkopníky internetu v oblasti hudby. V roce 2001 založil frontman vydavatelství, které vydávalo singly pouze v mp3 formátu.

Vstupenky na pražský koncert Public Enemy jsou v ceně 550 Kč včetně poplatku k dostání v síti Ticketpro.

www.publicenemy.com

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.