Miro Žbirka vyrazí na turné se symfonickým orchestrem

Zpěvák Miro Žbirka vyrazí už v říjnu se symfonickým orchestrem na koncertní turné po Slovensku. Legenda české a slovenské hudební scény zavítá na podzim do více než desítky míst. Na koncertech nebudou chybět hity ze 70. a 80. let, které Žbirku a kapelu Modus v tehdejším Československu proslavily.

Inspiraci prý zpěvák našel v Čechách. „My jsme to už určitým způsobem vyzkoušeli v Praze v Obecním domě, kde jsme měli takový koncert, a tam mě napadlo, že by bylo dobré kráčet i tímto směrem,“ řekl Žbirka novinářům. „Takto jako koncert jsem to ještě nedělal,“ dodal o nejnovějším projektu, který odstartuje 6. října v Trnavě.

Miro Žbirka vystoupí na pódiích se svou rockovou kapelou a asi 40 členy slovenského orchestru Capella Istropolitana, který vede dirigent Adrián Kokoš. „Spojení živé kapely se symfonickým orchestrem, to opravdu slibuje velký umělecký zážitek,“ lákal na akci dirigent Kokoš. Na koncertech se podle něho objeví i skladby od Ludwiga van Beethovena či Wolfganga Amadea Mozarta. Žbirka zase překvapil dirigenta, když před novináři řekl, že si rád zazpívá i dvě tři skladby od legendárních Beatles.

Na některých koncertech se možná objeví i Žbirkova rodina. Zpěvák chce část svého honoráře věnovat na pomoc lidem, které v posledních měsících postihly na Slovensku a v Česku záplavy. „Možná to nebude jen toto turné, asi bych s tím spojil každé své vystoupení, které budu mít v budoucnosti,“ řekl.

Hudebník, který při turné oslaví 58. narozeniny, možná vydá i koncertní DVD. Atmosféru koncertů, na kterých Miro Žbirka zrekapituloval hity ze všech období své kariéry, zachytil už devadesátiminutový film vydaný v roce 2006 na DVD The Best Of Tour.

Miroslav Žbirka se vydal na sólovou dráhu před třiaceti lety. Začal zpívat koncem 60. let v kapele ModusMarikou Gombitovou, Jankem Lehotským a Lacem Lučeničem.

Svůj první hit Zažni nahrál v roce 1977, o pět let později jako první slovenský zpěvák zvítězil v československé anketě Zlatý slavík. Proslavily ho například skladby Biely kvet, Nechodí, Múr našich lások, Balada o poľných vtákoch a Čo bolí, to prebolí. Mnohé z nich se na turné objeví. Za svou kariéru vydal Miro Žbirka dvě desítky alb.

Miro Žbirka – Atlantida (live)

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.