Lenka Filipová zahájí přehlídku Kytara napříč žánry

  • Lenka Filipová zahájí přehlídku Kytara napříč žánry Fotogalerie (6)
    • 20.08.2010
    • Tisk

    Tři ženské přístupy ke kytarové hře nabídne 12. září v pražské Národní technické knihovně…

    Sdílejte článek:

Tři ženské přístupy ke kytarové hře nabídne 12. září v pražské Národní technické knihovně úvodní koncert třináctého ročníku festivalu Kytara napříč žánry. Ten se pak do 19. listopadu bude odehrávat v Praze, Benešově, Táboře a dalších městech.

Vystoupení dvou českých hudebnic Lenky Filipové a Dagmar Andrtové-Voňkové doplní rodačka z Kalifornie Janet Robinová. Trojice kytaristek uvede velmi pstré hudební představení… nabídnou šarm podložený akademickým vzděláním, výjimečný lyrismus s názvuky undergroundu i postulát metalové kytary.

Vrcholem festivalu bude podle pořadatelů vystoupení Tommyho Emmanuela, který svůj osobitý styl předvede na závěrečném koncertu 19. listopadu v pražském Kulturním centru Vltavská. Jako hosta si pozval devatenáctiletého kytaristu Joe Robinsona, vítěze soutěže Austrálie má talent.

Letošní ročník také obohatí například The Cavern Beatles, jeden z nejvěrnějších revivalů liverpoolských The Beatles, nebo hráči na citeru Harald Oberlechner, Martin Mallun a Michal Müller. Na 17ti koncertech se v době od 12. září do 19. listopadu představí 19 hudebních interpretů. Struny kytar rozezní tóny blues, jazzu, ragtime, flamenka, world music nebo i latinskoamerické, folkové a rockové hudby.

Kytaristka a zpěvačka Janet Robinová se učila u metalového kytaristy Randyho Rhoadse, známého spoluprací například s Ozzym Osbournem. V České republice spolupracovala s kapelou November 2nd a loni absolvovala turné s Lenkou Filipovou. V rámci festivalu Kytara napříč žánry odehraje čtyři koncerty. Kromě zahajovacího ještě 13. září v Clubu Kino v Černošicích, 14. září v Aule gymnázia v Benešově a 15. září v Dolní Poustevně.

Vedle Robinové vystoupí na úvodním koncertu i zpěvačka a kytaristka Lenka Filipová, která si s Robinovou zahraje i na koncertu v Benešově. Třetí z tria kytaristek zahajujících celý festival je Dagmar Voňková-Andrtová, která je známá unikátní technikou hry, při které používá smyčce, vybrnkává na hmatníku nebo škrabe po strunách nehty.

Příznivci kytarové scény se mohou těšit i na další domácí hudebníky, kytaristu Jiřího Jirmala, jeho hosta Ladislava Bláhu či legendu brněnské hudební scény Pavla Váněho se skupinou Progres 2. Loňský 12. ročník festivalu zakončily dva společné koncerty kytarové hvězdy Vicki Genfanové a dlouholeté spolupracovnice Michaela Jacksona Jennifer Battenové v brněnském klubu Fléda a v pražském Paláci Akropolis.

Festival představil během dosavadních 12 ročníků světovou špičku ve hře na strunné nástroje. Do České republiky zavítali umělci, kteří reprezentují nejrůznější styly hry na akustické nebo elektrické nástroje. Za poslední dekádu na českých pódiích vystoupili například kytarista Paco de Lucía nebo John McLaughlin se skupinou indických hudebníků Shakti.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.