Do Česka se vrací Massive Attack

  • Do Česka se vrací Massive Attack Fotogalerie (27)
    • 15.05.2009
    • Tisk

    Triphopová formace Massive Attack z Bristolu vystoupí 3. listopadu 2009 od 20:00 ve velkém sále pražské Lucerny. Přijede v rámci turné s novým albem LP5. Nenechte si ujít jeden z nejlepších zážitků letošního podzimu.

    Sdílejte článek:

 
U zrodu kapely v roce 1988 stáli Robert Del Naja („3D“), Grant Marshall(Daddy G) a Andrew Vowles („DJ Mushroom“), původně však fungovali jako seskupení The Wild Bunch.
Hned jejich první album se stalo důležitým mezníkem v dějinách taneční hudby. Vyšlo v roce 1991 pod názvem Blue Lines a Massive Attack na něm představili mix hudebních stylů jako jazz, hip hop, rock nebo soul, a dali tak vzniknout novému hudebnímu stylu označovaného jako trip hop. Na albu se navíc objevila celá řada zajímavých hostů, například Shara Nelson, Horace Andy nebo „depresário“ Tricky, který se již v minulosti motal kolem The Wild Bunch. Album, na kterém najdeme hity Safe from Harm nebo Unfinished Sympathy, se záhy po svém vydání stalo kultovním.
Novinka s názvem Protection vyšla až v září 1995, jako předzvěst vydala kapela singl Sly a přinesla s sebou hity jako Karmacoma, ve které hostuje Tricky, nebo skvělou Protection, ve které zase pro změnu hostuje Tracy Thom. Kritika opět nešetřila superlativy a album bylo dokonce ověnčené řadou cen.
Na následovníka Protection si hudební svět musel ještě počkat. Lačným fanouškům kapela předhodila pouze remixové album No Protection. Skladby opatřil dubovým hávem Mad Profesor. V mezidobí Massive Attack spolupracovali například s Madonnou na skladběI Want You.
Skladbou Rising Son vydanou v létě 1997 předznamenali návrat na výsluní, které jim přinesla jejich nejtemnější nahrávka Mezanine. Ta se k hudební veřejnosti dostala 12. 5. 1998. Mimo jiné obsahuje i píseň Teardrop, která patří k nejúspěšnějším skladbám v historii kapely a kterou, kromě dalších dvou písní na desce, opatřila svým vokálem Elizabeth Frasser z Cocteau Twins. Dále se na albu podílel i stálý spolupracovník Horace Andy nebo Sarah Jay. Jako obvykle byla kritika i fanoušci nadšeni a album si vysloužilo pět nominací na Brit Awards.
Titul 100th Window vyšel až v novém tisíciletí, konkrétně v březnu 2003. Kromě stálých spolupracovníků se na desce objevila i skladba Special Cases s rebelkou Sinehad****O'Con­nor. Nahrávka je poslední řadovou deskou Massive Attack. Kapela poté dala vzniknout pouze dvěma soundtrackům, a to k filmům Danny The Dog (2004) a Bullet Boy(2005).
Svou dosavadní tvorbu Massive Attack rekapitulovali v roce 2006 pod názvem Collected a u této příležitosti nechali vzniknout nové skladbě Live With Me.
Na letošní rok je plánovaná novinka LP5, kapela zároveň vyráží na sérii koncertů po evropských městech, v rámci které dorazí 3. listopadu do Pražské Lucerny, o den později se pak představí fanouškům v Bratislavě. Že půjde o jeden z nejlepších hudebních zážitků letošního podzimu, asi netřeba zdůrazňovat.
Vstupenky v síti Ticketpro za 995 Kč.
 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.