Nejoblíbenějším hudebním žánrem je pop následovaný rockem

  • Nejoblíbenějším hudebním žánrem je pop následovaný rockem
    • 13.08.2010
    • Tisk

    Nejnovější výzkum webu Music & Copyright dokazuje, že pop je nejpopulárnějším hudebním…

    Sdílejte článek:

Nejnovější výzkum webu Music & Copyright dokazuje, že pop je nejpopulárnějším hudebním žánrem na světě. V těsném závěsu za ním se umístila rocková hudba. Na druhé straně rap a hip hop zaznamenaly v posledních deseti letech ze všech žánrů nejrychlejší pokles prodejnosti.

Popoví interpreti se na celkovém prodeji v roce 2009 podáleli 29,2 % a rockoví 25,7 %. Blízkost těchto dvou neúspěšnějších hudebních žánrů se podobně projevila už na začátku dekkády. V roce 2000 měla popová hudba na celkových prodejích podíl 27,8 %, rocková pak 22,7 %.

Podle šéfredaktora Music & Copyright Simona Dysona ve většině zemí pop dominoval díky silným prodejům alb Michaela Jacksona, čímž se potvrdilo, že byl skutečný králem popu. Rok 2009 byl pak velmi dobrý pro řada popových umělců. Nejlépe se dařilo Lady Gaga a Susan Boyle, hvězdě zatím posledního kola britské reality show Britain's Got Talent.

Pop a rock se tedy na celkových prodejích v hudebním průmyslu podílejí více než z poloviny – v roce 2009 šlo přesn o 55 %. Music & Copyright zjistil, že prodeje rapu a hip hopu za posledních deset let klesly o neuvěřitelných celých 50 %. Samozřjmě oblíbenost konkrétních hudebních žánrů se liší i geograficky.

Např. country je populární hlavně ve Spojených státech, které jsou pro hudbu největším trhem. V roce 2009 patřilo country hudbě v USA 12 % prodejů. V ostatních zemích světa je ale toto odvětví méně oblíbené, a tak v globálním měřítku má country podíl prodejnosti pouze 5,9 %.

Také prodeje nosičů klasické a jazzové hudby klesaly rychleji než je průměr.

www.musicandcopyright.com

Lady Gaga – Poker Face

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.