Zemřel Waldemar Matuška - odešla legenda

  • Zemřel Waldemar Matuška - odešla legenda Fotogalerie (26)
    • 31.05.2009
    • Tisk

    Velký muž české populární hudby, jeden z nejúspěšnějších zpěváků 60. až 80. let a dvojnásobný vítěz Zlatého slavíka odešel. Jeho hity nám však zůstaly – Tereza, Jó třešně zrály, Ach, ta láska nebeská, To se nikdo nedoví, Růže z Texasu, Sbohem lásko, Do věží, Slavíci z Madridu, A tak dál nosíš po kapsách sny mládí, Co všechno odnes čas, Když jdou na mužskýho léta…

    Sdílejte článek:

Waldemar Matuškase narodil 2. července 1932 v Košicích. Hrál na kytaru a banjo ale hlavně byl jedním z nejpopulárnějších československých zpěváků.
V šedesátých a sedmdesátých letech získal dva Zlaté slavíky a několik bratislavských lyr.
Waldemar se vyučil sklářem a zároveň hrál a zpíval s různými kapelami. V padesátých letech vystupoval se Státním souborem písní a tanců, láska k lidové písničce ho provázela po celý život. Jeho prvním hitem byl Suvenýr(1960) a brzy poté zakotvil v divadle Semafor. Zpíval sólo i v duetu (Karel Štědrý, Jiří Suchý, Eva Pilarová). S tou odešel do divadla Rokoko a když se vrátila do Semaforu, zpíval s Helenou Vondráčkovou, Martou Kubišovou, Jitkou Zelenkovou a dalšími. Úspěšná byla i Waldemarova spolupráce s Hanou Hegerovou a Karlem Gottem.
S rostoucí popularitou po něm sáhl i film, uplatnil se jako herec i zpěvák v oblíbených seriálech. A těch filmů bylo hodně, jmenujme například Všichni dobří rodáci, Noc na Karlštejně, Kdyby tisíc klarinetů, Limonádový Joe nebo Fantom Morisvillu…

Po svatbě s Olgou Blechovou spolupracoval s K.T.O. (Kamarádi táborových ohňů).
V osmdesátých letech byla jeho popularita veliká, pravidelně koncertoval v zahraničí (hrál a zpíval v pařížské Olympii nebo v londýnské Albert Hall, s K.T.O. byl několikrát v Nashvillu).V roce 1986 zůstal i s Olgou na Floridě.

Komunistické úřady šílely, zakázaly hrát jeho skladby, zlikvidovaly jeho desku Jsem svým pánem, která teprve měla vyjít, v seriálu Chalupáři byl smazán jeho hlas, v Rozpacích kuchaře Svatopluka bylo odstraněno jeho jméno z titulků… Waldemar Matuška v Americezatím pořádal koncerty pro krajany a vydával další desky. Po sametové revoluci Česko rád navštěvoval.

Waldemar Matuška zemřel na Floridě v sobotu 30. května ve věku 76 let. Příčinou úmrtí byl zápal plic a selhání srdce. Poslední rozloučení s jedním z nejoblíbenějších českých zpěváků se podle záměrů rodiny uskuteční v Praze.
 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.