Hradišťan zopakuje unikátní představení s baletem ND | ABradio.cz

Hradišťan zopakuje unikátní představení s baletem ND

  • Hradišťan zopakuje unikátní představení s baletem ND
    • 21.05.2010
    • Tisk

    Skupina Hradišťan spolupracovala s baletem Národního divadla poprvé loni. Po premiéře projektu…

    Sdílejte článek:

Skupina Hradišťan spolupracovala s baletem Národního divadla poprvé loni. Po premiéře projektu na Slováckých slavnostech vína v Uherském Hradišti se představil i v pražském Stavovském divadle.

Kvůli velkému ohlasu a nadšení diváků se rozhodli autoři večera, Petr Zuska (choreograf, umělecký šéf baletu ND) a Jiří Pavlica (houslista, hudební skladatel a primáš Hradišťanu) toto „temperamentní setkání“ zopakovat. A to na konci sezony – konkrétně 15. června 2010.

Komponovaný večer má tři části. V prvních dvou se představí samostatná vystoupení baletu Národního divadla, muziky Hradišťan a ve finále přijde na řadu společné vystoupení obou souborů. „Stavěním mostů mezi zdánlivě nespojitelným se zabývám snad celou svou hudební kariéru,“ podotkl Jiří Pavlica.

Taneční kompozici s názvem Ej lásko (v interpretaci tanečníků baletu Národního divadla) vytvořil Petr Zuska na osm písní v podání Hradišťanu. Večer dotvoří jeho další choreografie, které diváci zatím neměli šanci vidět.

Petr Zuska ke spolupráci s oblíbenou kapelou říká: „Muziku Hradišťan mám velmi rád a nejen z čistě folklórního hlediska, ale i v rámci přesahu do středověkých duchovních chorálů, renesančních balad či ryze autorské tvorby. Když přišla ona nabídka na společné představení, neváhal jsem ani vteřinu. Bylo potřeba dát dohromady patnácti až dvacetiminutový blok písní, který by byl zajímavý a zároveň kontrastní tematicky, stylově, dynamicky, a přenést ho do vizuální podoby. Celou tu práci jsem vnímal jako velkou radost.“

Nová verze projektu bude mít premiéru o dva dny dříve, tedy 13. června 2010, v rámci Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl.

Podrobný program:

Hradišťan:

Lásko, milá lásko – Jiří Pavlica / Jan Skácel a lidová poezie

Dětem – Jiří Pavlica / Jan Skácel, František Nechvátal, František Halas

Dialogy s minulostí – Jiří Pavlica / staroslověnský a staročeský anonym

Dialogy s nadějí – Jiří Pavlica / Jan Skácel, Jiří Brabec

Muzika:

Jiří Pavlica – 1. housle

David Burda – klarinet, flétny

Milan Malina – cimbál

Michal Krystýnek – 2. housle

Roman Gill – viola

Dalibor Lesa – kontrabas

Alice Holubová, Jiří Pavlica, David Burda, Michal Kristýnek – zpěv

AG Flek a Hradišťan – Husličky

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.