Velký návrat Mistra Cohena

  • Velký návrat Mistra Cohena Fotogalerie (1)
    • 24.04.2009
    • Tisk

    Do Prahy se po roce vrací legendární Leonard Cohen a to i díky fenomenálnímu úspěchu loňského koncertu a vřelému přijetí od českých fanoušků. V rámci svého letošního turné Leonard Cohen World Tour 2009 vystoupí dne 29. srpna ve vysočanské O2 areně.

    Sdílejte článek:

 
Kanadský zpěvák, básník a spisovatel Leonard Cohen zaujal svým talentem už v šedesátých letech. Úspěch a světový ohlas se dostavil hned po vydání prvních alb Songs of Leonard Cohen(1967), Songs From a Room( 1968) a Songs Of Love And Hate (1970). Další alba I'm Your Man (1990), The Future (1992), Ten New Songs (2001) a Dear Heather (2004) pak již „jen“ potvrdila neotřesitelnou pozici Leonarda Cohena jako největšího písničkáře současnosti, který svým dílem ovlivnil hned několik generací svých následníků. O významu a velikosti Cohenova díla svědčí i to, kolik předních hudebních osobností zařadilo jeho skladby do svého repertoáru. Na tomto seznamu najdeme taková jména jako U2, REM, Sting, Nick Cave nebo Johny Cash.
Leonard Norman Cohen se narodil v židovské rodině v Montrealu v Quebecu. Vyrůstal ve Westmountu na Montrealském ostrově. Jako teenager se naučil hrát na kytaru a založil country-folkovouskupinu Buckin Boys. Od začátku 70. let prokazuje jeho hudba vliv různých druhů popmusic, od 80. let začíná zpívat typicky hlouběji s podporou ženských vokálů v pozadí.
Cohenovy písně jsou často citově vážné a lyricky složité. Používá metafory a jiné básnické prostředky než obvyklá tvorba písní. Jeho práce často objevuje téma náboženství, izolace, a složitých mezilidských vztahů.
Hudba Leonarda Cohena se stala velice inspirující pro ostatní písničkáře (singer-songwriter) a byla nahrána více než stovka coververzí jeho písní. Je také velice populární v jeho rodné zemi Kanadě, v Canadian Music Hall of Framebyl oceněn Order of Canada (Řád Kanady), nejvyšším kanadským čestným vyznamenáním.
Hudební kariéra mnohonásobně překryla jeho spisovatelskou dráhu. I po vstupu do hudebního průmyslu pokračoval v psaní básní, avšak už pouze zřídka. Studoval na McGillové Univerzitě, v průběhu studií byla vydána jeho první básnická sbírka Porovnejme si své Mythologie (1959). Známým mezi básnickými kruhy se stal díky sbírce Kořenka země (1961). Kromě básní napsal autobiografický román o mladém muži hledajícím svou identitu ve psaní – Oblíbená hra. Následovala postmodernistická Oblíbení poraženía Nádherní poražení. Ta byla odsouzena pro otevřený sexuální obsah, dnes patří mezi nejlepší romány 60. let.
Vstupenky od 1 090 Kč už ve středu 29. dubna na terminálech Sazky, od 30. dubna rezervace na www.sazkaticket.cz.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.