10. srpna se Praha může těšit na legendy britského rocku The Cult | ABradio.cz

10. srpna se Praha může těšit na legendy britského rocku The Cult

  • 10. srpna se Praha může těšit na legendy britského rocku The Cult Fotogalerie (5)
    • 13.05.2010
    • Tisk

    The Cult zahrají v druhé půlce letních prázdnin v Divadle Archa. The Cult získali v Británii a USA…

    Sdílejte článek:

The Cult zahrají v druhé půlce letních prázdnin v Divadle Archa. The Cult získali v Británii a USA v 70. a 80. letech minulého století davy příznivců a obdivovatelů v oblasti postpunkové a gotické scény.

Do své hudby zapracovali vlivy mystiky, psychedelie, severoamerických indiánů, kytarové riffy Led Zeppelin i energii AC/DC. V Anglii prorazili díky singlům jako She Sells Sanctuary. Ve Spojených státech dokonce později bodovali i na metalové scéně s písní Love Removal Machine.

V roce 1989 se tam The Cult dostali i do top 10 s úspěšným albem Sonic Temple. Většímu úspěchu bránily časté změny ve složení kapely a spory mezi členy. V roce 1995 se po sérii neúspěšných nahrávek The Cult rozpadli. Ian Astbury kromě jiných projektů zpívá s kapelou bývalých členů The Doors, Rayem Manzarekem a Robbiem Kriegerem.

V roce 2007 se Astbury a kytarista Billy Duffy dáli znovu dohromady s dalšími hudebníky – Chrisem Wysem na baskytaru a Johnem Tempestem na bubny. Pražský koncert The Cult je tak výjimečnou příležitostí vidět tuto legendu live.

Vstupenky na pražský koncert jsou v prodeji v pokladně Divadla Archa za Kč 970,– a v sítích Ticketpro a Ticketportal za Kč 1 060,– včetně poplatku.

Kořeny The Cult sahají do roku 1981, kdy zpěvák Ian Astbury založil kapelu Southern Death Cult. Díky pobytu v Kanadě ho začala v dětství fascinovat původní kultura severoamerických indiánů. Její vlivy jsou patrné v celé tvorbě kapely. Po usazení v Yorkshiru se připojil jako hlavní zpěvák k formaci složené z Davida Burrowse, Barry Jepsona a Haqi Quereshiho. Už na jejich pátý koncert dorazily přes 2 tisícovky lidí. Brzy The Cult předskakovali Bauhaus na turné.

I přes úspěchy (nebo právě proto) Ian kapelu rozpustil, zkrátil její jméno na Death Cult a najal kytaristu Billyho Duffyho, který původně hrál s Morisseym. V roce 1983 vydali eponymní EP a o rok později vypustili slovo Death z názvu kapely. První album Dreamtime vyšlo ve stejném roce a singl Spiritwalker dosáhl na vrchol britské hitparády.

Letní singl She Sells Sanctuary se stal v Británii velkým hitem. V roce 1985 vydali Love. Pro třetí album Electric najali nového producenta, Ricka Rubina, který jí dal zatím nejtvrdší charakter. První singl Love Removal Machine se stal v roce 1987 hitem a získal zároveň kapele početné fanoušky v USA.

V roce 1988 po další obměně složení kapela vydala desku Sonic Temple, která se stala nejúspěšnější nahrávkou v její historii. Díky tomu brzy The Cult brzy začali hrát s ikonami jako Mötley Crüe nebo Aerosmith, předskakovali i Metallice.

Aktuální sestava The Cult:

Ian Astbury – vocals

Billy Duffy – citar

Chris Wyse – bass

John Tempesta – drums

Mike Dimkich – touring guitar

www.thecult.us

The Cult – She Sells Sanctuary

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.