Předvánoční jazz na Hradě

  • Předvánoční jazz na Hradě Fotogalerie (7)
    • 19.12.2006
    • Tisk

    Jazz, o kterém by se mohli mnozí neznalci domnívat, že jde o nějakou „starou hudbu, kterou nikdo neposlouchá“, si naopak získává stále více stoupenců.  Tato hudba afroamerického původu, většinou interpretovaná hudebníky z černého kontinentu , má stáole více rostoucí renomé. Charakteristická je pro ni rytmičnost, muzikálnost producentů, její inspirace v africkém folklóru apod. Velmi častými jazzovými interprety jsou umělci z Kamerunu, Senegalu, Ghany, Zimbabwe a především z Jihoafrické republiky – např. Miriam Makeba, Hugh Masekela, Abdullah Ibrahim, McCoy Mrubata, Winston Mankunku nebo Ladysmith Black Mambazo. Do této elitní společnosti nedávno pronikla také zpěvačka Simphiwe Dana, která vystoupí 20. prosince na Pražském Hradě.

    Sdílejte článek:

Simphiwe Dana senarodila roku 1980 ve vesničce v provincii Východní Kapsko, v někdejším bantustanu Transkei, odkud pochází i Nelson Mandela. Již jako velmi mladá zpívala ve sboru v kostele, kde byl kazatelem její otec a gospelové základy si doplnila poslechem jazzových vokalistek jako Lena Horne nebo Sarah Vaughan, jihoafrické legendy Dorothy Masuku, ale také reggae nebo tradiční africké hudby kmene Xhosa.
Na střední škole vystudovala grafický design, věnovala se zpěvu a sama vytvořila osobitý styl, který sama pojmenovala „moderní africký soul“. V roce 2002 se přestěhovala do Johanesburgu, kde svými vystoupeními zaujala nejen muzikanty, ale i producenty jihoafrického hudebního průmyslu. Výsledkem bylo vydání alba Zandisile. V muzice tohoto alba se prolíná soul, jazz, gospel, hip hop a tradičním sborovým zpěvem a cappella.
Album vyšvihlo zpěvačku Simphiwe Dana doslova přes noc do hvězdného nebe. Vloni vyhrála v jihoafrické obdobě Grammy kategorie „Objev roku“ a „Nejlepší vokální album“. Na albu se podílela jako spoluautorka i hlavní interpretka všech písniček, které nazpívala v mateřském jazyce kmene Xhosa a partnery jí přitom byly významné osobnosti jihoafrické hudební scény, jako např. producent Thapelo Khomo nebo jeden z nejlepších basistů v zemi Carlo Mombelli.
K oblibě „platinového“ alba přispěli také basista Victor Masondo (někdejší producent Miriam Makeby) nebo bubeník Isaac Mtshali, jehož virtuózního umění využil Paul Simon na albu Graceland.
Mladá vokalistka zemitého hlasu, který proniká pod kůži a k srdci posluchačů, se v poslední době stala vítaným hostem festivalů v Rakousku, Švýcarsku, Španělsku, Itálii, ale především v Německu, na začátku příštího roku má pozvání do Londýna atd.  Nedávno byla oceněna na jednom z největších Jazz a Pop festivalů v Evropě v kategorii „Objev roku“ a byla jí udělena cena Avo Session Award (laureátem za celoživotní dílo se stal Elton John).
Návštěvníci letošního posledního koncertu cyklu Jazz na Hradě se budou moci přesvědčit, do jaké míry jsou pravdivé zvěsti, hlásající, že písničky z alba Zandisilejsou tím nejlepším, co se v africkém soulu objevilo od dob hvězdy jménem Miriam Makeba.
SIMPHIWE DANA vystoupí 20. prosince od 20.00 hodin ve Španělském sále.

Simphiwe DANA – lead vocal
Priscilla Valentia MOEKETSI – backing vocal
Gugu CEBEKHULU – backing vocal
Nduduzo MAKHATHINI – keyboard
Vuyo SHIBURI – bass
Vusumzi Goodwill KHOBENI – backing vocal
Tshegofatso DIDIDENG – keyboard
Bafana Kenneth SUKWENE – drums
Tokoloho MOEKETSI – guitar

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.