Unite - Transglobal Underground a zbytek Evropy

Transglobal Underground je základním spojovacím prvkem nového projektu UNITE (= Urban Native Integrated Traditions of Europe). Na jeho počátku stáli Tim Whelan a Hamid Mantu, dva členové Transglobal Underground (dále jen TGU).

Postupem času se k projektu přidala pestrá paleta eklektickýchumělců z nejrůznějších koutů světa, jako například famózní hvězda anglického folku Jim Moray, Stuart Staples z Tindersticks, členové Varsaw Village band, irský držitel řady cen Martin Furey a řada dalších. Vzniklo tak mezinárodní hudební seskupení UNITE, které se zaměřuje na proměny hudby v exilu, emigraci, prostoru a čase.

Díky častému koncertování po celé Evropě se setkávali členové TGU s mnoha talentovanými lidmi a tak postupně dostával projekt UNITE stále zřetelnější obrysy. Na aktuálním albu A Gathering Of Strangers pracovali kromě Tima a Hamida i další umělci z Irska, UK, Bulharska, Maďarska, Dánska Polska, Francie, samozřejmě také z ČR a dalších zemí. Ve spolupráci s českými hudebníky vznikly tři skladby z celkového počtu patnácti.

Fascinující životní příběh Voskovce a Wericha, jejich boj s nacisty, exil a další životní peripetie byli pro členy projektu mimořádně inspirující a proto jsou tu zremixovány hned dvě jejich skladby. Dubsteppers SIDE 9000 připravily skladbu Against The Storm, do které zařadili i části projevů zmíněné dvojice. V & W lze slyšet i v skladbě Devet deset, kterou remixovali tentokrat přímo Tim a Hamid. Třetím příspěvkem z České republiky je skladba HUDCI připravená  umělci Autposia a Achtar, kteří se obracejí k moravským hudebním kořenům.

Na albu dále naleznete v UK žijící the Perunika Trio či skvělého zpěváka Jima Moraye, který patří mezi hvězdy nové generace anglického folku. Jednu píseň nazpíval také Stuart Staples z Tindersticks. Další pohledy  na téma emigrace a exilu přidává zpěvák a multi-instrumentalista Martin Furey z Irska,  Francii zastupuje breakbeat crew Recycler, střední Evropu polský soubor Village Kollektiv, jež založili dva ze členů nyní již světoznámého Varsaw Village Band.

Mezi další mezinárodní účastníky projektu patří Balkan Fanatik z Maďarska, kteří používají domácí lidovou hudbu společně s irskými a skotskými fragmenty a skládají silně elektronické skladby. Z bulharské Sofie se na projektu podílela Yanka Rupkina z legendární kapely Trio Bulgarka, jež je pravděpodobně jednou z nejslavnějších zpěvaček Bulharska věnujících se tradiční folklórní hudbě, zde zpívá novou verzi jedné z nejznámějších skladeb.

Všechny skladby na albu A Gathering Of Strangers jsou o putování, hledání cest či nacházení. Stejně tak projekt UNITE je na cestě, na jejím počátku, a umělci netuší, kam všude až projekt doputuje. První trasa je již připravena a jsou na ní i zastávky v České republice. V průběhu května a dalších měsíců připravují UNITE několik koncertů v ČR. Křest proběhne 19.5. v Lucerna Music Baru.

Vstupenky za 200,– Kč + poplatky budou k zakoupení v sítích Ticketpro, Ticketstream a Ticketportal.

Více info na:

www.musicbar.cz

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.