Kultovní Pavement zahrají v pražském paláci Akropolis | ABradio.cz

Kultovní Pavement zahrají v pražském paláci Akropolis

  • Kultovní Pavement zahrají v pražském paláci Akropolis Fotogalerie (7)
    • 15.04.2010
    • Tisk

    Pavement, jedna z nejvlivnějších „lo-fi“ indie rockových formací 90. let minulého století, připravili…

    Sdílejte článek:

Pavement, jedna z nejvlivnějších „lo-fi“ indie rockových formací 90. let minulého století, připravili reunion turné. V jeho rámci se tato kalifornská formace 20. května představí vůbec poprvé i v České republice.

Klubové prostředí Paláce Akropolis přivítá Pavement v sestavě Mark Ibold, Scott „Spiral Stairs” Kannberg, Stephen Malkmus, Bob Nastanovich a Steve West. Jejich styl, který míchal kakofonii a pop, imitovala řada dalších undergroundových kapel v USA i Velké Británii.

Pavement patří k prvním kapelám, které si vydobyly úspěch bez podpory velkých vydavatelství. Jejich nezávislost se stala vzorem pro podobný přístup a byla součástí jejich kultovní postavení. Skladby z dílny členů Pavement se vyznačují fragmentovanou strukturou, nečekanými erupcemi zpětných vazeb, úsečnými vokály, propracovanými, zašifrovanými texty a vzdorovitou low-fidelity.

V průběhu své hudební kariéry spolupracovali s řadou známých producentů. Celkem vydali pět řadových alb, která se podle publicistů stala jakousi šablonou pro nezávislý rock. Poslední Terror Twilight je z roku 1999, kdy se také Pavement rozpadli.

Do Prahy přijíždějí v rámci výjimečného evropského turné. Na to už podle internetových stránek kapely nemají navazovat další koncerty a ani stálý reunion. Ve velké Británii se všechny avizované koncerty Pavement téměř okamžitě vyprodaly.

Vstupenky na pražský koncert jsou v prodeji v sítích Ticketpro, Ticketstream a na pokladně Paláce Akropolis za 945 Kč. Další informace najdete na www.charm-music.cz

A teď ještě tradiční trocha historie:

Pavement vznikli na konci 80. let minulého století v kalifornském Stocktonu. Původně mělo jít o studiový projekt Stephena Malkmuse (zpěv, kytara) a Scotta Kannberga (kytara, zpěv). Zvukově se inspirovali formacemi jako Fall, R.E.M., Pixies nebo Sonic Youth.

Sestavu brzy doplnil svérázný „opilec“, bubeník Gary Young, u kterého nahráli první EP, baskytarista Mark Ibold a druhý bubeník Bob Nastanovich. Hned jejich první album Slanted & Enchanted z roku 1992 jim zajistilo kultovní status u řady fanoušků, hudebníků a kritiků. Prodalo se ho přes 100 tisíc kusů a objevilo se na seznamu nejlepších alb roku 1992 u řady publicistů. V ro1994 vydali Crooked Rain, Crooked Rain s písní Cut Your Hair, která se stala hitem. Pro mainstreamový hudební průmysl ale byla hudba Pavement příliš odlišná a členové se rozhodli pro nezávislou dráhu, což jim vyneslo status nejpopulárnější a nejvlivnější indie rockové kapely 90. let.

Třetí, poněkud experimentálnější, album Wowee Zowee z roku 1995 jejich pozici jen potvrdilo. Na další desce righten the Corners se vrátili k přístupnějšímu zvuku z dřívějších let. Na podzim 1998 kapela nahrála Terror Twilight s producentem Nigelem Godrichem, který se podepsal například na deskách Becka, Radiohead či Natalie Imbruglia. Album vyšlo v létě 1999 a získalo převážně pozitivní kritiky. V té době se už ale projevily neshody mezi zakládajícími členy, které skončily rozpadem v listopadu téhož roku.

Pavement – Range Life

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.