Lou Rhodes z Lamb se představí poprvé sólově naživo v Praze | ABradio.cz

Lou Rhodes z Lamb se představí poprvé sólově naživo v Praze

  • Lou Rhodes z Lamb se představí poprvé sólově naživo v Praze Fotogalerie (20)
    • 16.04.2010
    • Tisk

    Britská zpěvačka Lou Rhodes to není jen andělský hlas za slavnými nahrávkami skupiny Lamb.

    Sdílejte článek:

Britská zpěvačka Lou Rhodes to není jen andělský hlas za slavnými nahrávkami skupiny Lamb. Ne snad že by to bylo málo – čtyři výtečné dlouhohrající desky a nezapomenutelné singly jako Cotton Wool, Górecki nebo Gabriel patří do zlatého fondu elektronické hudby druhé poloviny deváté dekády a začátku tisíciletí.

Jenže kariéra křehké zpěvačky z Manchesteru má spoustu dalších záhybů a cestiček. Od vokálů na singlech undergroundových klasiků 808 State / A Guy Called Gerald přes nahrávání s The Cinematic Orchestra až po vlastní studiové desky – Lou Rhodes na nich prokazuje, že patří mezi nejoriginálnější zpěvačky posledních patnácti let.

V roce 1996 – tedy tentýž rok, kdy s Andym Barlowem založila skupinu Lamb, se bjevila na singlu Azure slavného manchesterského rave projektu 808 State a už o dva roky dříve také na albu skupiny New Fads. Spolupracovala pak i s další legendou taneční hudby Guy Called Gerald, přispěla na soundtrack k filmu Princezna a bojovník a je také slyšet na čtvrtém studiovém albu The Cinematic Orchestra nazvaném Ma Fleur. Když se kariéra triphopových legend Lamb po osmi intenzivních letech v roce 2004 na čas uzavřela, založila vlastní label Infinite Bloom a vydala na něm svůj sólový debut Beloved One (2006). K překvapení všech fanoušků se deska nenesla v duchu sofistikované elektroniky, nýbrž prozkoumávala její lásku ke křehkému folku, jež v éře Lamb ustupovala do pozadí. Nebylo to vůbec nepříjemné překvapení, deska nakonec sklidila velký úspěch u kritiků a vysloužila si nominaci na Mercury Music Prize pro nejlepší britské album roku. Druhá dlouhohrající deska Bloom následovala v roce 2007. Ačkoliv se Lamb dali znovu dohromady – v červenci se dokonce poprvé podívali i do České Republiky a zahráli triumfální koncert v Lucerna Music Baru, Lou Rhodes pokračuje ve své sólové kariéře.

Připravila třetí album One Good Thing, jež ji zachycuje v kontemplativní náladě s minimalistickými aranžemi, které nechávají vyznít její silné intimní melodie. Deska vznikla za pouhé dva týdny na výhradně analogových záznamových zařízeních. Odráží se v ní rozpad jejího vztahu i smrt sestry Janey. Mezi největšími inspiracemi byly nahrávky předčasně zemřelého britského folkového zpěváka Nicka Drakeho nebo album Chelsea Girl od zpěvačky Nico. Album One Good Thing vyšlo v polovině března na labelu Motion Audio, což je zbrusu nové vydavatelství, jež patří The Cinematic Orchestra a o jehož distribuci se stará Ninja Tune.

Proměna Lou Rhodes z elektronické divy v písničkářku proběhla přirozenou cestou. I za časů Lamb byl její hlas nositelem hlubokých emocí bez ohledu na elektronický podklad. „Kytara mi umožňuje sdělovat hlubší emoce,“ přiznává v rozhovoru. Cesta k organičtějším zvukům má navíc paralelu v jejím osobním životě. Před šesti lety se rozešla s otcem svých dětí a odstěhovala z Londýna na venkov, kde se snaží žít přirozeným způsobem. Nově nabytá rovnováha se odráží i v jejích nových skladbách, které dýchají křehkou krásou. Lou vystupuje jen s akustickou kytarou doprovázená dvěma spoluhráči na violoncello a kontrabas a její koncerty nabízí erupce ztišených emocí.

7. května to bude v Paláci Akropolis v rámci série Music Infinity určitě mnohem intimnější zážitek než loňský návrat Lamb. Na podiu ji totiž doprovodí dvojice hudebníků, a to hráči na kontrabass a violoncello. Můžeme se těšit, že Lou Rhodes rozehraje struny smutku a melancholie, tak jak to umí v současné době jen málokdo.

Více informací a audio ukázky:

www.lourhodes.com

www.myspace.com/lourhodes

www.ninjatune.net

www.motionaudiorecords.com

http://www.motionaudiorecords.com/…s/eflyer.php

www.palacakropolis.cz

Předprodej lístků v sítích Ticketpro, Ticketportal a v kavárně Paláce Akropolis:

350,– Kč v kavárně Paláce Akropolis

350,– Kč+ poplatky v sítích Ticketpro a Ticketportal

400,– Kč na místě

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.