Tam-Tam Orchestra slaví

  • Tam-Tam Orchestra slaví Fotogalerie (8)
    • 15.04.2009
    • Tisk

    Tam-Tam Orchestra oslaví 10 let existence novým albem Sambista, které vyšlo včera, 13. dubna. Jeho křest se koná v pátek 17. dubna v Paláci Akropolis, zároveň bude na tomto velkém koncertu natočeno DVD.

    Sdílejte článek:

 
Tam-Tam Orchestrazaložil v roce 1999 kapelník Miloš Vacík jako svoji srdeční záležitost s představou, že zde bude prezentovat a hrát tolik milovanou hudbu, která čerpá převážně z brazilských, kubánských a afrických rytmů. To už byl ale Miloš jedním z nejrespekto­vanějších domácích hudebníků se zkušenostmi v tak úspěšných hudebních formacích, jako jsou Šum svistu, Sluneční orchestr, které spoluzakládal, nebo ve skupinách Laura a její tygři,Pražský Výběr, Kontraband a Afro-Latin Band. Další a mnohem bohatší výčet jmen, se kterými spolupracoval na nahrávkách a vystupoval na společných turné: Druhá Tráva, Boom Band, –123minutXL, Michal Pavlíček, Michael Kocáb, Jana Koubková, Jura Pavlica, Ida Kelarová, Petr Hapka, Milan Svoboda, Hana Hegerová
Tam-Tam Orchestra není ale jenom Miloš Vacík. Základem sestavy, která se za léta existence v určitých intervalech vyvíjí, je ještě zpěvačka Tereza Vacíková, která ovšem tak jako zbytek kapely navíc zároveň hraje na perkuse všeho druhu a brazilský strunný nástroj cavaquinho. Posledním do základní trojice je perkusista Martin Kreuzberg, obohacující zvuk skupiny o rytmy díky velkému množství afro-brazilských a kubánských bicích nástrojů.
První album s názvem Tam-Tam Orchestra vyšlo v roce 2000, tedy v době, kdy se Miloš ještě věnoval v té době aktivnímu Slunečnímu orchestru. V pořadí druhá nahrávka Rythmikonvznikla v roce 2005 již jako jeho hudební priorita. Významnou roli zde sehrál producent alba Dušan Neuwerth, který posunul dříve čistě rytmickou podobu skupiny více do písňové formy a poprvé se zde objevily i české texty.
Třetí album Sambista (v Brazílii výraz pro člověka žijícího sambou), zastřešuje oba projekty: Tam-Tam Orchestraa Tam-Tam Batucada. Během uplynulých deseti let, které kapela letos slaví, vykrystalizovaly do dvou programově se doplňujících představení. V Tam-Tam Orchestra se snoubí dominantní rytmika s harmonickými nástroji jako: kytara, basa, trumpeta, flétna a samozřejmě zpěv. Tam-Tam Batucada je čistě bubenické, rytmické představení. Brazilské samby, rytmy ostrova Kuba,nebo západní Afriky doplňuje zpěv a brazilský strunný nástroj cavaquinho.
Na rytmicky i nástrojově barevném albu Sambista se, pod producentským dohledem Miloše Vacíka, oba projekty prolnuly. Písničky s českými i portugalskými texty popohání mohutná rytmika složená z nesčetného množství bicích nástrojů a perkusí z Vacíkovy sbírky. Předivo kytar, basových linek, cavaquinha, doplňuje flétna i dechová sekce trumpet a trombónů. Zní zde africká kalimba, balafon, i indický sitár. Milošův, ale hlavně Terezin zpěv doplnil kubánský hudebník a zpěvák Jorge Concepcion.
Unikátnost celé nahrávky podtrhuje nejen množství nám Evropanům neznámých rytmů, ale i výpravnost přiloženého bookletu CD. Je to malá knížka, ve které se dočtete nejen kde jaké nástroje zní, ale jsou přiloženy i texty, které vysvětlují původ rytmů či skladeb. Všechny nástroje, které na albu zní, jsou nakresleny včetně popisků vysvětlujících odkud který nástroj pochází, z čeho je vyroben a jak se rozeznívá. Miloš k tomu dodává: Je to bonus pro všechny, kteří si CD koupí a nevypálí… spolu s hudbou tak posluchač dostane i malý naučný slovník nástrojů a rytmů.
Oslava však nekončí jen vydáním nového alba. 17. dubna se chystá velký koncert do Paláce Akropolis. Dvacet bubeníků z Milošovy školy samby tu bude pohánět jak kapelu, tak dechovou sekci. Přijde i mnoho hostů, kteří si s Tam-Tamem zahrají i zazpívají. CD pokřtí hudebník a producent Michal Dvořák. Volba není náhodná – Michal je milovník etnické hudby, která svedla cesty  jejich na několika projektech. Celý večer by měl být zaznamenán jako live DVD koncert.
Více info: www.tamtam-orchestra.cz
Vstupenky (všechny k stání) v předprodeji Ticketpro a v předprodeji Paláce Akropopis za 140 Kč, na místě pak za 180 Kč.
 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.