The Dhol Foundation už ve čtvrtek v Roxy

  • The Dhol Foundation už ve čtvrtek v Roxy Fotogalerie (17)
    • 14.04.2009
    • Tisk

    The Dhol Foundation je průkopníkem tradičního indického nástroje, jednoho z nejhlasitějších na celé planetě, bubnu dhol. Koncerty jsou proslulé především velkou energií. Bubny dhol se prý kdysi zaháněli tygři či cizí armády nebo svolávali obyvatelé na náměstí. The Dhol Foundation však nezůstává pouze u soustředěného zvuku několika těchto velkých nástrojů, hudebníci k němu míchají i elektronické rytmy a kytary.

    Sdílejte článek:

Kapela patří k předním představitelům londýnského asijského undergroundu, do Roxy přijede v čele s frontmanem Johnnym Kalsim, legendárním dholistou, který hrál například s Asian Dub Foundation, Transglobal Underground, Fun-Da-Mental, Afro Celt Sound System, Robertem Plantem či založil formaci The Bollywood Brass Band. The Dhol Foundation během své kariéry vystoupili snad na všech předních světových festivalech včetně prestižního WOMADU. Zajímavostí je, že Kalsi je zároveň zakladatelem školy hry na dhol(pojmenované stejně jako kapela), která má nyní po Velké Británii desítky poboček. V Roxy půjde o první klubový koncert u nás, do této chvíle formace vystupovala v České republice pouze na festivalech, nejčastěji v Trutnově.
Objevitelem bubnu dhol se pro západní kulturu stal v 90. let 20. století právě Johnny Kalsi, Ind narozený v Londýně. Bývá přezdívaný Mr. Dhol a svým debutem Big Drum: Small Worldz roku 2001 přehodnotil na věky názor na tento tradiční nástroj a jeho uplatnění v současné hudbě.
Bhangra, původně undergroundová záležitosti londýnské asijské komunity, se ve spojení s moderními nástroji zanedlouho přeměnila v dravý, stále však veřejnosti utajený hudební proud. S dávným nástupem legendární bhangra skupiny Alaap se ale věci daly do pohybu. Johnny Kalsi u Alaap začínal; navíc jako široko daleko první hráč na dhol. Zanedlouho každá podobná kapela musela mít dhol. Po šesti letech od Alaap odešel a hned po něm sáhli Transglobal Underground. Pak spolupracoval s Fun-Da-Mental, Asian Dub Foundation i s Robertem Plantem. Založil dechovku The Bollywood Brass Band a vstoupil do Afro Celt Sound Systemu. V loňském roce se stal rovněž důležitou součástí sestavy Imagined Village. Od Afrokeltů – za velkého kolegiálního a nepřeslechnutelného přispění – se odvíjí veškerá Kalsiho inspirace pro vlastní práci. Ještě předtím ale za ním začaly chodit děti z asijských komunit, aby je naučil hrát na dhol a tak vznikla The Dhol Foundation. A proto vždycky, když Kalsiho některá z kapel omrzela, mohl za sebe nabídnout náhradu. Na desce Big Drum: Small World s ním v jedné skladbě hraje dokonce dvaačtyřicet žáků. Dosud poslední album Drums & Rosesvydali The Dhol Foundation v roce 2007. Bylo podobně jako všechna předchozí nadšeně přijato.
Johnny Kalsi, producent, bubeník a programátor na něm stvrdil své absolutní skladatelské nadání, smysl pro střídání tělem škubající střemhlavosti s bloudivou atmosférou vědomě konejšivého, pozitivního vidění současnosti. Fúze The Dhol Foundation čerpají z podobných zeměpisně rozsáhlých ložisek a nelámou si hlavu nad použitím kulturně i historicky se naprosto míjejících nástrojů. Ačkoliv jejich zvuk stojí na bubnech dhol, nelze jejich nahrávky označit za bubenické. Chtěl jsem k tomu, co děláme, od začátku adaptovat elektroniku. Jde nám o experimenty, to nehodlám popřít. Nevěřil jsem, že bych dokázal připravit čistě bubenické album. Některé z nich jsem předtím slyšel a přišly mi po desítkách minut jednotvárné. Je totiž jedno, zdali změníte rytmus či základní vzorec, zvuk bubnu zůstane stejný. Tak jsem si řekl: nechci vytvořit desku dhol pouze s rytmy a údery. Chci hudbu, vokály, chci, aby lidé tu desku poslouchali a jenom přitom zavřeli oči a malovali si své vlastní obrazy, říká Johnny Kalsi.
Koncert se koná ve čtvrtek 16. dubna od 20:00 v klubu Roxy. Vstupenky jsou k dostání v síti Ticketpro a Ticketstream.

Více informací na: www.dholfoundation.com
 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.