Po protestech mění pořadatelé Ceny Anděl 2009 pravidla

  • Po protestech mění pořadatelé Ceny Anděl 2009 pravidla Fotogalerie (6)
    • 20.03.2010
    • Tisk

    V posledních dnech se strhla vlna nevole nad novými pravidli nominací na Ceny Anděl 2009.

    Sdílejte článek:

V posledních dnech se strhla vlna nevole nad novými pravidli nominací na Ceny Anděl 2009. Zpěvačka Lenka Dusilová zvažovala svou rezignaci na post člena akademie, Monkey Business byli rozhodnuti se vzdát svých dvou nomicí a Dan Bárta se odmítl ceremoniálu účastnit, tedy i předat cenu. A co je k těmto rozhodnutím vedlo?

Pořadatelé Ceny Anděl 2009 zveřejnili v každé kategorii pět nominovaných. Podle nových pravidel ovšem měli mít akademici v přímém přenosu právo rozhodnout jen o třech z nich. Pokud totiž někdo z první trojice neměl čas (jako například Jaroslav Nohavica) nebo odmítal hrát na živo (jako skupina Kabát), pořadatelé ho na základě těchto skutečnostní nahradili následujícím v pořadí.

Přinášíme Vám oficiální prohlášení pořadatelů cen Anděl, ať víte, jak to tedy skutečně bude!

Tiskové prohlášení ČNS IFPI a Lewron music center s.r.o. k organizaci druhého kola hlasování Akademie populární hudby o Ceny Anděl 2009

Vzhledem k některým reakcím z hudebních kruhů na pravidla hlasovaní APH v druhém kole o Ceny Anděl 2009 se výrobci sdružení v ČNS IFPI a Lewron music center dohodli na návratu k původním pravidlům a předchozí záměr dovysvětlují následovně:

Původně představený nový způsob organizace hlasování druhého kola byl veden snahou o zkvalitnění a oživení těchto již tradičních ocenění. Reflektovali jsme tak časté požadavky umělců na možnost živého vystupování v televizních pořadech. Díky významné televizi a jejímu příslibu 130ti minut čistého vysílacího času v nejsledovanějším časovém pásmu („primetimu“) se nám otevřel prostor pro prezentaci nominovaných umělců.
Jako další pozitivum jsme vnímali i fakt, že pořad bude skutečně o nominovaných umělcích samých. A tedy nikoliv o jiných, programově dosazených zpěvácích a hudebnících, kterých se nominace netýkají, a v některých případech hrajících na half playback. Třetím a neméně důležitým důvodem změny organizace druhého kola hlasování byl i fakt, že nominovaní umělci, kteří by se objevili v přímém přenosu by byli ti, kteří uznávají odbornou kvalifikaci členů Akademie a jsou připraveni ucházet se o Cenu Anděl.
Máme zájem na tom, aby pro oceněné měla cena Anděl skutečnou hodnotu a váhu. Právě z tohoto důvodu jsme se velmi soustředili na výběr akademiků a na jejich odborné kvality.
Na tomto místě je třeba zdůraznit, že drtivá většina umělců přijala zprávu o nominacích a možnosti živého vystoupení s nadšením, což nás potěšilo a nabyli jsme proto dojmu, že letošní ročník bude skutečnou hudební událostí.
Záměrem celého našeho snažení bylo zvýšení prestiže Cen Anděl, jakož i určitá pobídka celému hudebnímu průmyslu, který je již dlouhá léta hluboce zasažen krizí. Očekávali jsme, že celé hudební společenství přijme nový způsob organizace druhého kola jako vstřícný krok a ocení náš přístup.
Vzhledem k tomu, že se oproti našemu očekávání a zčásti zřejmě nedostatečně jasné komunikaci, objevily námitky právě ze stran některých umělců, rozhodli jsme se, že náš nový návrh budeme realizovat částečně a pravidla druhého kola budou upravena tak, že všichni tři nominovaní (v kategoriích zpěvák, zpěvačka, skupina, skladba a album) mají možnost a ne povinnost se prezentovat v přímém přenosu živě. Pokud se někdo nezúčastní osobně, bude představen formou spotu. (Umělci v kategoriích videoklip a objev budou prezentováni prostřednictvím nominačních klipů). Z těchto tří nominovaných umělců pak akademici v přímém přenosu vyberou vítěze.
Praha, 19.3.2010

A jak vypadá tedy současný přehled nominovaných umělců?

Nominace – Ceny Anděl 2009

Zpěvák roku

Tomáš Klus – Hlavní uzávěr splínu – Sony Music

Petr Kolář – Akusticky v Karlíně – Universal Music

Jaromír Nohavica – V Lucerně (CD+DVD) – Jaromír Nohavica

Zpěvačka roku

Ewa Farna – Virtuální – Universal Music

Aneta Langerová – Jsem – Sony Music

Klára Vytisková – Pocta Zuzaně Navarové – EMI

Skupina roku

Kabát – Po čertech velkej koncert – EMI

Monkey Business – Twilight Of Jesters – Sony Music

Vypsaná fixa – Klenot – Ing. Vladimír Jaselský

Album roku

Charlie Straight – She's a Good Swimmer – Straight Behaviour

Monkey Business – Twilight Of Jesters – Sony Music

Miro Žbirka – Empatia – Universal Music

Skladba roku

Aneta Langerová – V bezvětří – Sony Music

Mandrage – Hledá se žena – Universal Music

Xindl X – Anděl – Good Day Records/ Championship Records

Objev roku

David Deyl – Hlavolam – Warner Music

Charlie Straight – She's a Good Swimmer – Straight Behaviour

Sunflower Caravan – Self Titled – Soundsquare Music

Videoklip roku

Charlie Straight – Platonic Johny – rež. Vít Haratek – Straight Behaviour

Toxique – Honey – rež. Jan Míka ml. – RGM Entertainment

Xindl X – Anděl – rež. Jakub Sommer – Good Day Records/ Championship Records

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.