Skupiny Genesis a ABBA vstoupily do rokenrolové síně slávy | ABradio.cz

Skupiny Genesis a ABBA vstoupily do rokenrolové síně slávy

Britští rockeři Genesis a švédské popové kvarteto ABBA nebo bouřliváci The Stooges byli uvedeni do rokenrolové síně slávy. Zařadili se tak k hudebním legendám jako Rolling Stones nebo Beatles.

Slavnostní ceremoniál se uskutečnil v pondělí večer v newyorském hotelu Waldorf Astoria.

Skupina Genesis se na začátku 70. let minulého století stala jednou z nejznámějších art rockových kapel na světě. Svůj originální styl postavila na propracovaných kompozicích se souzvukem kláves, elektrických kytar a rytmiky. Při živých vystoupeních si kapela získala osobitou tvář hlavně díky převlekům, které používal zakládající člen Peter Gabriel. Ten ale na pondělním slavnostním večeru chyběl. Právě totiž startoval své aktuální turné.

ABBA naopak ze Švédska do New Yorku pro cenu dorazila. Skupina se proslavila v sedmdesátých letech hity jako Dancing Queen nebo Money, Money, Money nebo Lay All Your Love On Me. Byla také inspirací pro vznik úspěšného muzikálu Mamma Mia.

„Tyto písně nás doprovázely celou cestu až do velké Síně slávy rokenrolu,“ řekl jeden z členů kapely Benny Andersson, " a mluvím za nás všechny… jsme hluboce, hluboce poctěni."

ABBA vznikla v roce 1971 ve Stockholmu. Její název je zkratkou křestních jmen Agnethy Fältskogové, Björna Ulvaeuse, Bennyho Anderssona a Anni-Frid Lyngstadové.

Za Anderssonova doprovodu na klavír pak countryová zpěvačka Faith Hill zazpívala hit The Winner Takes It All, který připomíná, že členové skupiny začínali jako dva manželské páry a skončili jako rozvedení.

A to ještě není zdaleka všechno. Mezi oceněními jsou také jamajský reggae zpěvák Jimmy Cliff nebo britská skupina The Hollies, která i přes značnou popularitu zůstala v šedesátých letech ve stínu slavnějších Beatles.

Do rokenrolové síně slávy (Rock and Roll Hall of Fame) byli už dříve uvedeni písničkář Leonard Cohen, Elvis Presley, Madonna, Bob Dylan nebo skupina Black Sabbath. Nárok na uvedení do síně slávy mají interpreti a skupiny, jejichž první album se objevilo na trhu nejméně před čtvrtstoletím.

ABBA – Dancing Queen

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.