Legenda undergroundu Patti Smith

  • Legenda undergroundu Patti Smith Fotogalerie (14)
    • 15.04.2009
    • Tisk

    Po dlouhých čtyřech letech se k nám vrací americká zpěvačka, hudebnice, spisovatelka, textařka, básnířka a aktivistka v boji za lidská práva v jedné osobě. Je významnou představitelkou punku a new wave. Koncert Patti Smíth e uskuteční 15. června od 20:00 v Divadle Archa.

    Sdílejte článek:

 
Patti Smith má na kontě řadu alb – Horses (1975), Radio Ethiopie (1976), Easter (1978), Ware (1979), Gone Again (1996), Pease and Noise (1997), Gung Ho (2000), Trampin´ (2004) a Twelve (2007) a ještě mnohem delší řadu sbírek poezie. Té se také věnovala ještě předtím, než v sedmdesátých zabrousila do hudby.
V roce 1970 se Patti seznámila s prodavačem gramodesek Lenny Kayem, který ji doprovázel na kytaru při recitaci jejích básní. Zpívat začala se skupinou Patti Smith Group ve složení Lenny Kaye (kytara), Richard Rohl (klávesy), český emigrant Ivan Král (kytara, baskytara) a Jay Dee Daugherty (bicí). První album nese vliv Andyho Warhola a Velvet Underground, ale další tři jsou zároveň punková i poetická a hlavně zcela jedinečná. Kapela však doplatila na svůj až příliš bouřlivý život provázený drogovými skandály a Patti skupinu v roce 1979 rozpustila v podstatě na vrcholu slávy.
1. března 1980 se provdala za kytaristu skupiny MC5 Freda „Sonic“ Smithe, přestěhovala se do Detroitu a zde vychovala dvě děti. Její život byl poznamenán řetězem tragických událostí. V roce 1989 ztratila dlouholetého přítele a albového fotografa Roberta Mapplethoprea, o rok později zemřel její dlouholetý spoluhráč Richard Sohl, v roce 1994 se musela rozloučit s bratrem Toddem a manželem Fredem. V roce 1996 se rozhodla přijmout hudbu jako terapii a vrátila se na scénu albem Gone Again s renovovanou sestavou kapely, s níž natáčí a koncertuje dodnes.
O tom, že neztratila nic ze své živočišnosti ani síly výpovědi, se mohli přesvědčit i návštěvníci, kteří viděli její strhující vystoupení v pražském Paláci kultury. Další české účinkování přišlo rok po vydání devátého studiového alba Trampin´. Bylo zároveň již čtvrtým albem, které Patti Smith nahrála s kapelou ve složení Lenny Kaye (kytara), Jay Dee Daugherty (bicí), Tony Shanahan (baskytara, klávesy) a Oliver Ray (kytara). (V Praze se kapela představí ve stejném složení krom Olivera Raye – toho nahradí Jackson Smith.) V titulní skladbě se zde objevuje poprvé také dcera Patti Smith – Jesse. Album produkovala sama autorka společně se členy kapely. Pod mix je podepsán Patrick McCarthy (R.E.M.). Zatím posledním albem je počin z roku 2007 Twelve, na kterém Patti Smith geniálně předvedla 13 cover verzí slavných světových hitů, kterým dominuje legendární verze Smells Like Teen Spirit od Nirvany…
Vstupenkyk stání za 1100 Kčv prodeji v síti Ticketpro, Ticketportal a v pokladně Divadla Archa.

 
 
Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.