Colours of Ostrava zahájí „královny a králové“ světové romské hudby

Letošní ročník mezinárodního festivalu Colours of Ostrava zahájí 15. července slavný koncertní projekt „The Gypsy Queens and Kings“, který na jedno pódium přivádí největší hvězdy současné romské hudby.
Legendární zpěvačka a korunovaná „Cikánská královna“ Esma Redžepova z Makedonie, rumunská kapela Mahala Rai Banda, která kombinuje bláznivou balkánskou dechovku s houslisty a cimbalisty, král bulharských romských zpěváků Jony Iliev, flamencová kapela Kaloome z Francie, zpěvačka Florentina Sandu z Rumunska, vnučka zakladatele Taraf de Haidouks, a rumunské tanečnice Aurelia Sandu a Tanzica Ionita – ti všichni vůbec poprvé u nás nabídnou tuto velkolepou oslavu romské hudby, která nadchla a rozdováděla diváky v nejprestižnějších sálech světa. „Po loňském minimalistickém koncertu skladatele Michaela Nymana ovládne v první den hlavní scénu dvou a půl hodinová barevná, divoká a vášnivá koncertní party, která roztancuje skutečně každého,“ říká Zlata Holušová, ředitelka a dramaturgyně festivalu. „The Gypsy Queens and Kings mají v repertoáru nejslavnější romské písně, včetně hitu ´Mahalageasca´ od Mahala Rai Banda, který zazněl ve filmu ´Borat´, a samozřejmě romskou hymnu ´Ederlezi´ v podání Esmy Redžepové. Úchvatné chvíle také nastávají, když se na podiu plném pestrobarevných tanečníků objeví francouzští Kaloome s cikánskou flamencovou rumbou,“ doplňuje. Kdo by se chtěl připravit částečně na zážitek, který diváky v létě na Colours čeká, má šanci 27. ledna v pražském Paláci Akropolis, kde vystoupí divoká kapela Mahala Rai Banda v rámci série Respect Plus.

Festival Colours of Ostrava letos proběhne v zeleném srdci severomoravské metropole od 15. do 18. července. Během čtyř dnů nabídne na dvanácti scénách přes 100 zahraničních a domácích kapel, DJs, divadel, dále pak filmy, diskuse i workshopy. Čtyřdenní vstupenky jsou k dostání ve všech pobočkách sítě Ticketpro, v e-shopu na Colours.cz
a v kamenné prodejně Oriental v Ostravě. Cena 890,– Kč včetně poplatků platí do 28. února. Generálním partnerem festivalu je Česká spořitelna, festival probíhá za podpory statutárního města Ostrava.

Více informací: Colours.cz

Více informací o jednotlivých hudebnících a kapelách:
Esma Redžepova (Makedonie) Afrika měla ještě donedávna svou Mammu Africu, jihoafrickou ochránkyni lidských práv a zpěvačku Miriam Makebu, Romové zase Královnu: na Nobelovu cenu míru dvakrát nominovanou Esmu Redžepovou z Makedonie, přítelkyni Matky Terezy, jejíž neskutečné lamenty se vám hned napoprvé navždy vryjí do paměti. „Zpívá silou blesku, rozvážností mudrce, hlasem anděla uvádějící nás do sedmého nebe a citlivostí milující matky“, napsali o ní.
Když Emir Kusturica v Šutce, blátivém předměstí Skopje dotočil syrově reálný epos Dům k pověšení, uplynulo pětačtyřicet let od chvíle, kdy se tu Esma Redžepova narodila; je ročník 1943. Druhá nejmladší z šesti dětí Ibrahima a Canije Redžepových má typický balkánský původ: matka muslimka, otec vyznáním katolík a albánský Rom s irácko-židovskými kořeny. Pro Esmu to znamenalo, že napříště bude bez problémů zpívat v patnácti jazycích a hudebně vycházet z jiskřivě eklektického mixu balkánské, romské, turecké, židovské a indické hudby, do něhož plynule zakomponovala městský gadžovský pop. Až do roku 1997, kdy zemřel, zpívala s kapelou svého manžela, makedonského akordeonisty Stevo Teodosijevskiho, se kterým adoptovali čtyřicet sedm kluků, z nichž mnozí dnes tvoří její doprovodnou skupinu. Spolupracuje ale i s dalšími věhlasnými hudebníky, například s francouzským kytaristou Thierry Titi Robinem (na Colours vystoupil v roce 2006). Od 50. let minulého století do dnešních dnů Esma Redžepova nahrála stovky písní a vydala desítky nesmírně úspěšných alb. Patří k největším žijícím legendám romské hudby a honosí se titulem Cikánská královna, který ji v roce 1976 z rozhodnutí romského koncília předala bývalá indická presidentka Indíra Ghandiová. Na Colours of Ostrava Esma Redžepova zazpívá také své vyznání: „Bože, patřím k Cikánům. Potulujeme se od Indie k Makedonii a pořád kromě schovávání se do své hudby nemůžeme najít místo na zemi, kde bychom se mohli usadit. Bože všemohoucí mohl bys nám věnovat píseň jako naši mateřskou zemi?“
Jony Illiev (Bulharsko) Král bulharských romských zpěváků, který si nezaslouží nic menšího než statut mezinárodní hvězdy. Dlouhovlasý švihák v bílém obleku s neskonale vášnivým chraptivým hlasem, co má čtyři oktávy. Pochází z hudební rodiny a osmi bratrů. Od deseti let s nimi zpíval na proslulých několikadenních bulharských svatbách a snil svůj „americký sen“, že se mu jako málokomu podaří překročit hranici největšího romského ghetta v Bulharsku – předměstí lázeňského města Kyustendil na hranicích s Makedonií. Tady jsou kořeny Jonyho naříkavých melodicky vtahujících písní se silnou tureckou příchutí. Přetékají intenzivní svobodomyslností, v níž se radost ale v mžiku mění v bědování. „Ještě nikdy v životě jsem neslyšel tak syrový, prožitky vibrující hlas,“ vysvětloval německý producent Henry Ernst, manažer a objevitel Fanfare Ciocarlia, proč Jonymu vydal v roce 2002 vynikající debutové a dosud jediné album „Ma maren mav“. „Jsem osamělý tulák, cikánské dítě. Mou matkou je Země a starším bratrem slunce. Nebijte mě vašemi holemi, neházejte po mě kameny,“ zpívá Jony Iliev ve stejnojmenné písni.
Mahala Rai Banda (Rumunsko) Nejoslnivější balkánská kapela současnosti, schopná v bezhlavé taneční jízdě do zemdlení na vyzvání provést v přímém přenosu „skutečný výbuch dechů“. „Jsme směsí zvuků a kultur, jsme romskou popovou superskupinou,“ tvrdí leader kapely, houslista a zpěvák Ionita Aurel. Balkánské dechovky od počátku 90. let vyrostly v unikátní fenomén, jehož neobyčejný potenciál neztrácí dodnes na intenzitě. Je to až k nevíře, kolik originality, bláznivosti a neoposlouchanosti ze sebe i po těch letech dokáží řinčivé dechovky s přirozeným nadáním pro složité balkánské rytmy a závratná tempa vykřesat. Mahala Rai Banda, s klávesami a baskytarou a namísto velkého bubnu poháněná bicími, intuitivně sahá po vlivech z Balkánu, Orientu, reggae, jazzu i funky. „Pokud bychom se stále drželi starých způsobů, nikam bychom se nedostali. Naše muzika musí směřovat dopředu,“ říká Aurel. S čímž souvisí husarský kousek Mahala Rai Banda, to když poprvé v historii spojila dvě dosud striktně oddělené rumunské romské tradice: houslisty a cimbalisty z vesnice Clejani, proslavené po celém světě skupinou Taraf de Haidouks a dechaře ze Zece Prajini, odkud pocházejí Fanfare Cicarlia. Na vrch pak přidala vášnivé hlasy a kontroverzní romský technopop z bukurešťských barů. Loňské album Ghetto Blasters je považováno za jednu z nejlepších nahrávek world music za rok 2009. ** Florentina Sandu (Rumunsko)** Zpěvačka a vnučka Nicolae Neacşu, už nežijícího geniálního, negramotného houslisty a šéfa skupiny Taraf De Haidouks z rumunské vesnice Clejani. „Měl obrovskou auru, dokázal komunikovat s publikem beze slov. Zvlášť při pomalých truchlivých baladách. Slyšela jsem ho, jak říkal, že kdyby mohl, plakal by při nich, ale nemohl. Zažil toho tolik, že mu prý vyschly slzy“, vzpomíná na dědečka Florentina, navazující s mladickým elánem na jeho unikátní dědictví. Její sestra Aurelia Sandu a sestřenice Tantzica Ionita tvoří neodmyslitelnou taneční součást Queens & Kings.
Kaloome (Francie) Katalánskou rumbu po celém světě proslavili Gipsy Kings z francouzského města Perpignan, ležícího kousek od španělské hranice. Kočovní Romové sem kdysi přivezli andaluské flamenco, které tu na sebe postupně nabalilo další vlivy, až vznikla rytmicky strhující katalánská rumba. „Ukrývá se v ní duše katalánských Romů,“ říká zpěvák a kytarista Antoine „Tato“ Garcia z proslavené tamní skupiny Kaloome. Ta je součástí projektu Queens & Kings od samého začátku také díky vynikající zpěvačce a tanečnici Sabrině Romero, přidávající se v úžasných duetech ke zpěváckým hvězdám z Balkánu.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.