Žebřík 2008 jde do finále

  • Žebřík 2008 jde do finále Fotogalerie (8)
    • 19.02.2009
    • Tisk

    Anketa Žebřík pomalu směřuje k velkému plzeňskému finále. Do konce února mají všichni fanoušci dobré muziky a čtenáři časopisu Report šanci hlasovat pro nejúspěšnější hudební šplhouny loňského roku. ABradio vám přináší rozhovor s „reporťáckým“ šéfem Jardou Hudcem.

    Sdílejte článek:

Už posedmnácté vyhlásí Žebřík jména nejúspěšnějších hudebních interpretů minulého roku. Slavnostní ceremoniál proběhne 6. března v Plzni a slibuje opravdu velkou podívanou. Na programu je vystoupení legendárního PurplaGlenna HugheseCzech all stars bandem nebo zajímavé hudební dvojáky. Více informací nám poskytl šéf časopisu Report Jarda Hudec.
Hlasovat do Žebříku můžete naiREPORT.cz.
Žebřík přivítá hudební legendu Glenna Hughese, jak jste k němu přišli?
Přemýšleli jsme nad tím, jak navázat na vloni založenou tradici, že na vyhlášení Žebříku, který je určený českým a slovenským muzikantům, přibereme někoho zvenku – ale tak, aby to nepůsobilo křečovitě, aby to byl někdo, kdo má s naší scénou něco společného. 
  Loni jste tam měli Ashley Slatera z Freak Power.
Přesně tak a teď jsme si říkali, že musíme nastavenou laťku ještě překonat. A logicky nás napadl Glenn, protože to je největší hvězda, která se v poslední době spojila s někým z domácí scény. Glenn Hughes je zajímavý tím, že oslovuje několik generací. Zná ho každý starší rocker z působení v Deep Purple a Black Sabbath, ale i fanoušci, které baví funk, soul a taneční hudba. Spolupracuje se členy Red Hot Chili Peppers, nazpíval nejznámější singl KLF What Time Is Love nebo hit The Buggles Video Kill The Radio Star… A oblíbili si ho i fanoušci Monkey Business, protože Glenn zpívá na dvou jejich deskách.
  Poznali jste se na vánočním koncertu Monkey Business v Lucerně?
Ano a tam jsme se domluvili na tom, že by mohl přijet se svým repertoárem, který se naučí česká kapela, a vezme to napříč celou kariérou – od Párplů ze sedmdesátých let až po jeho sólové věci z posledních let. Určitě zazní něco od Monkey Business a slibuje i nějaké překvapení.  

 
A bylo to jednoduché – přemluvit Glenna Hughese?
Žádné přemlouvání to nebylo, dokonce nás vyzval: „Řeknete mi, co chcete abych zpíval a hrál. Ať se to naučí tady czech all stars band a uděláme to.“ Zní to jednoduše, ale jak už to bývá, každá věc má rub a líc a když to pak převzal jeho nesmlouvavý manažer, stalo se to trochu náročnější.
 
A dražší…
Samozřejmě to není zrovna levné. Jen zajištění letu z Los Angeles, který musí být přes několik destinací ve striktně určených termínech a v požadované třídě, byl oříšek. Oslovili jsme několik leteckých společností a letenku podařilo zajistit až díky Holidays Czech Airlines. Když k tomu připočteme honorář, ubytování a zprodukování speciální české kapely, která se musí naučit jeho repertoár – jsou to statisíce. Ale nepochybně to bude stát za to.
  Kdo tedy bude na Žebříku Hughese doprovázet?

Základ budou logicky tvořit členové Monkey Business, kteří s ním už pár věcí hráli, stejně jako kytarista Mirek Chyška a přidá se i Dan Bárta a další borci.
  Mohl bys mi říct ještě něco o ostatních kapelách? Vím, že tam budou Kryštof. Mám dojem, že na těchto akcích moc nevystupují…
O to víc nás těší, že přijedou, možná i proto, že právě Žebřík se svým koncertním pojetím liší od podobných vyhlašování, kde se hrají jedna nebo dvě písničky, často dokonce na playback a než se naděješ, tak je konec. Zatímco na Žebříku si užiješ takřka celé koncerty… Navíc Kryštof Žebřík dobře znají, protože na něj jezdí pravidelně myslím, že je to tam baví.
  Ale těch kapel je celá řada. To abyste začali o den dřív, ne?
Doufám, že to stihneme za pět až deset hodin. (smích)
 

Dost velké rozpětí…
Minimálně pět hodin a nějakou tu minutku nebo hodinku navíc. Pak ovšem ještě poběží after party v klubu Buena Vista, která je i pro veřejnost.

 
Jak dlouho bude hrát Glenn nebo Kryštof?
Přesně to ještě nevím, plus mínus hodinu.
 

A co vaše speciální ‚propletence‘?
Na ty určitě taky dojde, například k Horkýže Slíže by se měli v průběhu koncertu přidat Wohnouti. Podobné to bude s Clou, ke kterým se na chvíli připojí rapper Indy. Originální vystoupení můžeme očekávat i od Dědy Mládka Illegal Bandu, který celý večer odstartuje. A mezitím předáme třicet cen plus jednu speciální Glennovi, pokřtíme DVD Slávka Jandy, které vydáváme u Reportu, do toho spousta videoprojekcí, tombol a dalších doprovodných programů… Hodně rozjetá bude, myslím, i druhá hiphop/dance stage, kde vystoupí šikovní a hlavně zábavní djové.

 

Glenn dostane nějakou speciální cenu?
Když už na Žebřík vyleze živoucí legenda, zpěvák, který se může pyšnit přezdívkou Voice of rock, tak by byl hřích toho pořádně nevyužít a nepřipomenout, co ten člověk všechno za 40 let v showbyznysu stih­l.

 

Jak je to se vstupenkami?
Lístky jsou k dostání v síti Ticketportal, v redakci Reportu a v dalších předprodejích za 249 Kč. V prodeji bude i limitovaná VIP série, která umožní sezení na balkoně, konzumaci v backstage baru a vstup na after party. Další info na www.ireport.cz.

 

Pojďme k anketě,kolik hlasů očekáváte?
Podobně jako v předchozích letech v řádech tisíců, těžko se to odhaduje, ale statisíce to určitě nebudou. Anketa probíhá výhradně na iREPORTu, není cílem, aby hlasovali tetičky od plotny nebo řidiči kamionů a proměnilo se to v anketu popularity. Jde nám o lidi znalí muziky, aby výsledky odpovídaly tomu, co se v hudbě za uplynulý rok skutečně stalo.

  V jaké fázi jste teď?
Do konce února je možnost hlasovat ve druhém kole, v nominacích. Ty jsou celkem v jedenácti kategoriích po pěti kandidátech. Na našich stránkách jsou jednoduchá pravidla – hlasuje se formou SMS.
 

Zaujala mě Lucie Bílá v kategorii zpěvaček.
Nemyslím si, že by se loni neobjevilo pár zajímavých zpěvaček, ale zřejmě se ještě výrazně nezapsaly tak, aby si jich všimlo víc fanoušků… Ale mile mě překvapilo, že vedle takových stálic jako Kryštof, Chinaski a Aneta se třikrát v nominacích objevil třeba Niceland. Sestava aspirantů na ocenění je tentokrát hodně rozmanitá, je tam dost debutantů.

 
Můžeš jmenovat?
Kromě Nicelanda třeba Circus Ponorka, Marek Ztracený, Tomáš Klus, Fate Magazine, Toxique. Na vyhlášení zveme všechny nominované, oceněni ale budou první tři v každé kategorii, to je další specifikum Žebříku.
 

Kdo dohlíží na sčítání hlasů?
Na sčítání hlasů dohlíží, jako obvykle, Markvart a Talíř. (smích)Je to v režii audiotexové firmy, která má s SMS anketami bohaté zkušenosti.

 

Co kategorie Průser roku?
Trochu zpestření a odlehčení a současně možnost upozornit na něco, co se mi nelíbí. Někdy se tahle kategorie posouvá mimo hudbu, lidi tam píšou třeba jména politiků. Je to jen takový peprný bonus, „vítěze“ tam nezveme, prostě jen oznámíme výsledky. Někdy dochází k paradoxním situacím – například Ewa Farna se objevila v kategoriích Zpěvačka a DVD a současně mezi Průsery roku.

 

Specifická kategorie je Film roku.
V Reportu se píše o filmu, i když jen doplňkově, už dlouho. Hudba má k filmu blízko a s herci je většinou legrace, tak proč ne?

 

Jaký je tvůj kandidát v této kategorii?
Z českých filmů určitě Hlídač č. 47. Venkovský učitel je také dobrý, to jsou dva zásadní filmy. Jinak se přiznám, že jsem moc dalších českých bijáků loni neviděl.

 

Hlavně že tam nejsou Sněženky a machři…

… po pětasedmdesáti letech… (smích)
 

Co pro tebe bylo největší hudební událostí loňského roku?

Toho bylo víc, ale u nás asi SázavaFest.

 

O kategorii Festival roku v Žebříku neuvažujete?
Napadá mě ještě dalších pět, ale už se nám jich tam víc prostě nevejde. Kategorie Zpěvák, Zpěvačka, Kapela, Album, Skladba, Videoklip jsou neodiskutovatelné… Nejnovější je Hudební DVD, kterých sice u nás mnoho nevychází, ale udělat pořádné audiovizuální dílo stojí spoustu práce a zaslouží pozornost.

 

Žebřík se už tradičně koná v Plzní, jaká je kapacita DK Inwest?
Asi tři tisíce lidí a v posledních letech bývá plno, takže s koupí lístku bych neotálel. (smích)

 

Neuvažovali jste o tom, uspořádat akci v Praze? Není Plzeň pro lidi problémová?
Kdyby tě tak slyšeli Plzeňáci! Už je to sedmnáctiletá tradice a byl by nesmysl trhat tak hluboké kořeny. Kouzlo Žebříku tkví mimo jiné v tom, že ať seš fanoušek nebo rocková hvězda, vypravíš se tam s tím, že na něm strávíš celý večer a noc, máš jistotu, že se tam potkáš se spoustou známých a nebudeš se nudit. Žebříkem žije celé město, z Prahy jsi v Plzni za 40 minut, přes iREPORT se dá zajistit levné ubytování, letos máme dokonce nový hotel hned vedle místa konání… Je to festival pod jednou střechou, který ti nedá vydechnout. (smích)

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.