Jehtro Tull na Vánočním turné - Hudební divadlo v Karlíně

Ian Anderson vyrazil s Jethro Tull na Vánoční turné po českých historických divadlech – 15. a 16. prosince zahrají v Hudebním divadle v Karlíně.

Jethro Tull je britská rocková skupina, která se zformovala v roce 1967 v Blackpoolu ve Velké Británii. Její vůdčí osobností je skotský hudebník (zpěvák, flétnista, kytarista, hráč na mandolínu) a skladatel Ian Anderson.
Jethro Tull představují patrně světově nejproslulejší hard-folk rockový soubor, jehož vrcholným obdobím tvorby byl přelom 60. a 70. let 20. století. Od počátku byli inspirováni starou britskou a keltskou lidovou hudbou, blues, rockem i prvky evropské klasické hudby. Progresivní přístup, originální zvuk a melodicko-harmonické principy, kombinující hard-rock s charakteris­tickými postupy různých forem lidové hudby včetně středověké či renesanční a patrná návaznost na tradici pěvců a hudebníků té doby činí hudební výraz kapely nezaměnitelným. Je charakteristická zvláštním mužným zpěváckým projevem, výraznou rolí flétny i neobvyklou a často komplikovanou kompozicí písní.
Z dlouhé řady alb si některá dobyla nejen nadšeného přijetí, ale stala se klasickými (např. Stand Up, Aqualung nebo Living In The Past). Složení skupiny se během let měnilo, ale pilířem a lídrem, který určoval její uměleckou podobu, zůstával celou dobu extravagantní flétnista Ian Anderson, který ovládal několik nástrojů v čele s příčnou flétnou, ale i dudy, mandolínu a kytaru. Ian si oblékal šaškovské barevné kostýmy, stylizoval se do role starce, křepčil na pódiu na jedné noze a svojí originální inspirací středověkým folklórem získal respekt odborníků.
Pro skupinu je typická i hra na jednotlivé nástroje, především sólovou kytaru a flétnu (typické kytarové rify, prolínající se s vibrujícím zvukem velmi rytmicky členěného partu flétny a charakteristický zpěv Iana Andersona.
Texty písní jsou velmi poetické, často ironické a provokující. V začátcích skupina hrála rhythm and blues (album This Was), již na na druhém titulu Stand Up je už patrný specifický sound a vlastní hard-folk rockové pojetí. Od roku 1972 se postupně více stylizuje do art rocku, aby se následně zařadila do hlavního rockového proudu, aniž by však ztratila své základní charakteristické atributy.
Ve všech jejích nahrávkach se dají lehce vysledovat lidové a keltské kořeny skupiny a jejího lídra. Jethro Tull se řadí do „velké šestky progresivního rocku“. Za nejvýznamnější album skupiny se pokladá Aqualung z roku 1971, jehož první část se zabývá tématy městských tuláků a bezdomovců (titulní skladba Aqualung) a v druhé části jsou skladby tématicky spojené s náboženstvím (jedná se o kritiku anglikánské církve). Následující album Thick As a Brick z roku 1972 je čtyřiceti minut trvající art-rocková poetická suita na text geniálního dítěte Geralda Bostocka. I další album A Passion Play z roku 1973 má podobný ráz.
Začátky koncertů – v 19:30 a 21:30.
Vstupenky: v předprodeji Ticketstream za 1.765 Kč.
Více informací: www.jethrotull.com

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.