Electric Light Orchestra – čtyři koncerty v Česku

 • Electric Light Orchestra – čtyři koncerty v Česku Fotogalerie (3)
  • 27.11.2009
  • Tisk

  Legendární kapela vyrazila na turné na počest nedávno zesnulého člena kapely Kelly Groucutta.

  Sdílejte článek:

Legendární britská rocková kapela Electric Light Orchestra vyrazila na turné na počest nedávno zesnulého člena kapely Kelly Groucutta.

Electric Light Orchestra je kultovní britskou rockovou skupinou, která dosáhla největší popularity v 70. a 80. letech minulého století. Vznik ELO má své kořeny na začátku 70. let v Birminghamu, kdy zakladateli celého projektu byli členové skupiny The Move – Jeff Lynne, Roy Wood a Bev Bevan. K založení nové skupiny vedla touha vytvořit něco nového. Všechny kapely měly rockové obsazení a k tomu jsou potřeba i dechové nástroje, ale skupina s klasickými smyčcovými nástroji a klavírem – to by bylo něco nového! To, co tenkrát v roce 1971 ve studiích probíhalo, bylo divoké experimentování, ve kterém se mohl především vybouřit multiinstrumen­talista Roy Wood. Ve svých čtyřech písních prvního alba ELO hrál na všechny nástroje sám, ať už to byly dechové, smyčcové nebo jiné strunné nástroje. Electric Light Orchestra je experimentálním rockově-symfonickým orchestrem.
Nekonvenčnost ELO se pak opírala o spojení netypických nástrojů. Vedle klasického rockového složení, muzikanti začali používat klasické smyčcové nástroje, (cella, housle) hoboj, klarinet, klavír a také lidové nástroje. Hudba ELO se kvalifikuje jako klasický a progresivní rock. Jejich tvorba směšuje beatlesovský pop, symfonický rock a vážnou, klasickou hudbu. Dodatečným specifickým prvkem je charakteristický hlas lídra: vysoký, čístý, kovově zvučný.
Původní lídr ELO, Jeff Lynne, je srovnáván s Paulem McCartneym díky originální, půvabné melodičnosti svých písniček. Takové hity jako Livin Thing, Mr. Blue Sky nebo Don't Bring Me Down mají všechny vlastnosti beatlesovských šlágrů – melodické, chytlavé, zajímavě aranžované.
Žádná jiná kapela dosud nedosáhla takto perfektního spojení vážné hudby s rockem. Největší výhodou ELO je vynikající instrumentace a harmonie znění a také hudební rozmanitost. Kapela nahrála 12 studiových alb, získala 9 zlatých, platinových a multiplatinových desek.

 • 3. prosince Sareza Arena – Ostrava
 • 4. prosince Hala Lokomotiva – Plzeň
 • 5. prosince Hotel Thermal – Karlovy Vary
 • 6. prosince Kongresové centrum – Praha

Vstupenky na pražský koncert 6. prosince od 19:00 v Kongresovém sálu: v předprodeji Ticketpro za 550 – 1.350 Kč.
Electric Light Orchestra

Více informací: www.elomusic.com

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.