Michal Hrůza ulovil bobříka odvahy i mlčení

  • Michal Hrůza ulovil bobříka odvahy i mlčení Fotogalerie (8)
    • 16.11.2008
    • Tisk

    Populární zpěvák Michal Hrůza v současnosti obeplouvá se svou kytovčí partnerkou Bílou velrybou české hospody. Fanouškům servíruje výživné napěněné půllitry plné osvědčených hitů a pohodové domácí atmosféry. Charizmatického hudebníka jsme vyzpovídali před jeho pražským vystoupení v kavárně Platýz.

    Sdílejte článek:

Vyhledávaný písničkář se vydal na sólovou dráhu poté, co ho vyhodili jeho spoluhráči ze skupiny Ready Kirken – po kterých dnes mimochodem neštěkne ani velryba… Sympatický zpěvák se však otřepal, sundal Černý brejle, nasadil Krasohled a v současnosti působí jako frontman úspěšné Kapely Hrůzy. V našem rozhovoru jsme si popovídali nejen o jeho „podtáckovém“ turné s komerčními a čůracími pauzami, ale i o zdolaných bobřících (odvahy a mlčení) nebo mimoletících Coldplay… Samozřejmě došlo i na Anetu Langerovoua novou „hrůznou“ desku.
 
**Jedete teď turné po hospodách. Dnes vystupujete v Platýzu, který do seznamu moc nezapadá…

**
Tady jsme hráli v pořadu Mirka Donutila a bylo to hrozně hezké… Řekli jsme si, že se sem někdy vrátíme a teď, jak děláme ty hospody, jsme toho využili.

**Zajímalo by mě, jak vypadají ty ostatní prostory? Třetí cenová?

**
To je různé, jsou tam i čtyřky, ale každá je trošku jiná. Tenhle víkend jsme měli dvě. Jedna byla taková ta „pařmenská“ hospoda, která funguje už asi sto let, u řeky… Prostě taková výletní restaurace, ale občas se tam dělají i koncerty a fesťáky. Ta druhá – to byly Sedmihorky, byla trošičku slušnější, něco jako tahle. Takže to prostřídáváme a atmosféra je vždycky trochu jiná.

**Asi je to větší adrenalin, ne? Nebojíš se, že dostaneš židlí?

**
To ne, ty lidi, co tam chodí, jsou vážně v pohodě.

**Máte netypicky členěné koncerty…

**
Rozhodli jsme se, že budeme dělat „komerční pauzy“ a pak máme i „čůrací“. Samozřejmě když dojde pivo, tak je „pauza na pivo“. Ale v podstatě jsou to takové dvě série, hrajeme asi dvacet tři písniček.

**Ty sám pivo piješ nebo ne?

**
Taky si dám. Třeba jedno, dvě, tři… Víc nemůžu, pak bych nezvládal dobře to, co mám zvládat. (smích)

**Myslíš svůj pěvecký výkon…

**
Určitě, je to přece jenom dvacet tři textů…

**Ten nápad vznikl, když jste hráli na nějakém dětském táboře.

**
Byla to náhoda. Slíbil jsem Dědkovi, jednomu kamarádovi, který dělá dětský tábory jako vedoucí, že přijedu k nim na Moravu. Trošku jsem se vylekal, protože vůbec neumím žádné táborákové písně, nicméně jsem neuměl říct ne. A protože jsem měl obavy, tak jsem s sebou vzal Almelu a Karla, jeli jsme jako trio – klávesy, elektrická kytara a akustika.

**Jak to celé dopadlo?

**
Nakonec to dopadlo tak, že pršelo, takže jsme se přesunuli a hráli v jídelně. Nebyly tam jenom děti z tábora, vedoucí a praktikantky, ale i lidi z okolí, co se dozvěděli, že tam přijedeme. Přišli se ohřát nebo jen tak na pivo… Byl to prostě úžasný večer. Řekli jsme si, že to musíme někdy zopakovat. Samozřejmě, že to bylo všechno zadarmo, tam nešlo o peníze, a bylo to hrozně příjemné.

**A pak jste to rozjeli ve velkém…

**
Řekli jsme si: Co kdybychom udělali těch hospod víc? Obvolali jsme známé – kdo má kde chalupu a kde jsou jaké hospody… Vzniklo z toho trochu recesistické turné po hospodách a k našemu velkému překvapení má velkou popularitu a je hodně vidět.

**Ještě se vrátím k dětským táborům – myslíš, že by ti dal víc zabrat „bobřík mlčení“ nebo „bobřík odvahy“?

**
Bobříka odvahy jsem absolvoval, dokonce jsem ho i vydržel, a bobříka mlčení… (přemýšlí) taky. Já asi nemám problémy ani s jedním z nich.

**V Praze jste potom ještě v Dynamu. Tam chodíte na obědy?

**
Tam chodíme na obědy. (smích)

**Jaké je tvoje oblíbené „hospodské jídlo“?

**
Já jsem gulášovej. Guláš s bramborovým knedlíkem, to je taková specialita.

**Teď chystáte novou desku. Už máte hotové nějaké písničky?

**
Zatím jde spíš o hudební nápady, ještě to není úplně hotové. Pět-šest věcí už se rýsuje, ale zatím ještě nemají texty.

**A nové cédéčko vyjde kdy?

**
Když to všechno dopadne, tak příští rok na podzim.

**Hodně jsi spolupracoval s Anetou Langerovou, trochu jsi ji postrčil, tedy ona sama to uvádí…  

**
Tak asi ano, ale v podstatě to byla taková náhoda, že jsem byl u toho zrodu. Ale bylo nás daleko víc, hrála i s Divokým Billem a kluci ji brali na Rock for People. Ukázali jí směr, kterým by asi bylo lepší se ubírat, takže určitě jsem v tom nebyl sám. Těch lidí po SuperStar bylo víc… (zapřemýšlí) už jsou to tři roky, to je strašné, jak to utíká… Takže abych to shrnul, určitý impuls z mé strany tam určitě byl, ale jen do jistého momentu. Pak už bylo jasné, že si jede Aneta svou cestou a bylo by i škoda ji navigovat.

**A budete ještě spolupracovat? Vídáte se?

**
Tohle už je na ní, tak to máme dané – když ona bude chtít, pak určitě. Já Anetu nechci nějak zneužívat. Byly doby, kdy mi pomohla pro změnu ona, třeba že se mnou vystoupila a bylo to super. Myslím, že teď už oba stojíme pevně na nohou.

**Mám dojem, že rozděluješ publikum na dva tábory: jedni tvoje texty milujou a jedni je nenávidí. Jak to vnímáš ty?

**
To fakt nevím. Problém je asi i v tom, že když nějakou písničku hrajou hodně, tak to lidem vadí. To je normální. Voda živá je oduševnělá věc, ale když to člověk slyší po stopadesátý, tak už mu to vůbec nic neříká… Tak jako tak, je jasné, že se člověk nikdy nemůže zavděčit všem.

**Která tvoje písnička vznikla nejjednodušeji?

**
Asi píseň Kovbojská.

**A úplně největší porod?

**
Nejspíš Stopy zahladím – je to o tom, že se něco pořád opakuje, ale musíš to říct jinými slovy.

**Tenhle rok byla spousta velkých koncertů, jaký Tě zaujal?

**
Jé, teď mě nic nenapadá. Poraď mi trochu…

**Tak třeba Coldplay, R.E.M…

**
Jo, na Coldplay jsem byl, ale ne až do konce… Slíbil jsem Lukášovi z Letů mimo, že se s nimi přijdu rozloučit, na jejich koncert. R.E.M. jsem viděl jenom v televizi.

**Včera jsem tě viděla na Migách, cos jim říkal?

**
Ti byli skvělí.

**Podílíte se na speciální kompilaci pro Óčko, můžeš mi o tom něco říct?

**
Je to benefiční projekt, který je určený kategorii lidí, na kterou se zapomíná, a to jsou staří opuštění lidé. Zapojí se tam asi dvacet kapel z Čech i Slovenska, bude tam David Koller, Michal Malátný z Chinaski, kluci z Divokýho Billa, kluci s Desmodu, Katarína Knechtová, Igor Timko a další… Výtěžek z prodeje téhle kompilace půjde na fond, který se stará právě o staré a opuštěné lidi… Připadá mi to jako dobrý nápad. Když to všechno dobře dopadne, tak by se to mohlo objevit ještě před Vánocemi.

 

Fotogalerie: Iva Marešová

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.