Tomáš Hanák vydává autorské písňové album

  • Tomáš Hanák vydává autorské písňové album Fotogalerie (14)
    • 16.11.2009
    • Tisk

    Eponymní album zpívajícího herce a zkušeného autora Tomáše Hanáka vychází 16. listopadu.

    Sdílejte článek:

Tomáš Hanák nazpíval s kolegyněmi z divadla Sklep album svých patnácti zábavných a melancholických písní, které vydává v pondělí 16. listopadu.

Za populární tváří Tomáše Hanáka se dal vždycky tušit autorský potenciál a zdravý odstup od světa hvězd, kam se ovšem po čtvrtstoletí rolí u Věry Chytilové, Tomáše Vorla či Terryho Gilliama poprávu zařadil. Nyní se konečně dočkali ti, kteří během let na scéně a obrazovce registrovali Hanákovy výrazné songy. Vůbec poprvé Tomáš Hanák představuje ucelené album svých patnácti písní. Ke všem napsal texty a nazpíval je spolu s kolegyněmi z divadla Sklep.
Album nazvané prostě a výstižně Tomáš Hanák se v ničem nepodobá vlídnému vedlejšáku „zpívajících herců“. Zkušený autor Hanák neopouští svou lehkost a eleganci, při tom se však zařazuje po bok zběhlým textařům a songwriterům. Rozpoutává divokou jazykovou hru a spolu s autory hudby páchá promyšlené variace na cortézovskou kantilénu (Technopárty), gregoriánské pop-mručení (Chorál sv. Pepy), barové blues (Stesk z Tesc) a další žánry. Nonšalantně, ale natvrdo při tom jde za silným obsahem: především pojmenovává absurdity dnešního světa médií a konzumentských slastí. To, že jako prvního je vždy připraven knockoutovat sám sebe, potvrzuje úvodní píseň alba Mobilní král prasat. Právě tragikomika a rysy černé grotesky jsou silnou součástí autorského stylu Tomáše Hanáka.
Natáčení hudebně přepestrého alba vedl skladatel a kapelník David Noll. V rozsáhlém obsazení hrají mj. Peter Binder, Radek Pobořil (Čechomor) a Vladimír Vytiska (Nerez, Sklep). Na albu vedle Hanáka zpívají také Lenka Vychodilová a Hana Navarová. Šanson v podání Jany Hanákové nazvaný Société Industrielle de Mécanique et de Carrosserie Automobile je vzpomínkou na vůz zn. Simca, ovšem dočká se i Wartburg combi, opěný v “okudžavovském” protestsongu. Málokdo asi tuší, že Tomáš Hanák je i autorem Hyperhymny hypermarketu Český sen ze stejnojmenného filmu – jímavá manipulativní óda v podání Lindy Finkové je jedním z bonusů (s přesnějším označením “malus”) na tomto albu. Aleš Najbrt navrhl pro kolekci design s dominantní zlatou barvou, která evokuje svět velkých hvězd, kterého se Hanák ve své hře na showbyznys tak přesně dotýká.

Album Tomáš Hanák vydává label Klíče 16. listopadu 2009, distributorem titulu je EMI.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.