The Herbaliser již za necelý měsíc v Lucerna Music Baru

  • The Herbaliser již za necelý měsíc v Lucerna Music Baru Fotogalerie (13)
    • 21.10.2009
    • Tisk

    Pokud fandíte experimentálnímu hiphopu z labelu Ninja Tune, možná si ještě vzpomenete, jak Herbaliser…

    Sdílejte článek:

Pokud fandíte experimentálnímu hiphopu z labelu Ninja Tune, možná si ještě vzpomenete, jak Herbaliser, jeden z klenotů tohoto vydavatelství, na sklonku století natočil dvojvinyl „Session 1“. Cesta k této nahrávce vedla přes spontánní jamování ve studiu a znamenala vlastně přerod studiového projektu v plnohodnotnou funky kapelu. Anglický deník The Guardian tehdy album vzal jako „důkaz, že hudba Herbaliser zní s živými nástroji mnohem lépe než ze samplerů“ a server Yahoo desku popsal jako „neokázale svěží soundtrack k nikdy nenatočenému snímku z černošského ghetta.“
Dnes, takřka o celých deset let později, procházejí Herbaliser podobným hudebním vývojem. Už na loňském albu „Same as it Never Was“ se Jake Wherry a Ollie Teeba soustředili hlavně na psaní soul-popových písniček a spolupráci s klasicky vzdělanými hudebníky. A nyní mají Herbaliser chuť nahrát svou tvorbu zase jednou naživo. Název „Session 2“ přišel na stůl bez jakéhokoliv zaváhání.
„Když jsme před léty nahrávali naši první session, chtěli jsme zachytit náš tehdejší zvuk,“ vzpomíná Jake, „přitom jsme ale vše chtěli nahrát čistě v prostředí studia. Hráli jsme jakoby naživo, ale velmi pečlivě jsme pracovali se zvukem. Dnes už se ty hranice stírají, protože už beztak zastáváme více klasicky hudební přístup. Pořád ještě používáme samply, ale už ne tolik jako předtím.“
Na nahrávce „Session 2“ tak najdeme živě nahraný materiál, který sahá od nezapomenutelné desky „Blow Your Headphones“ (1997) až po nejnovější album „Same as it Never Was“. „Je zajímavé, že tu vedle sebe stojí dvanáct let staré skladby a naše nejnovější práce, přesto to album zní soudržně,“ poznamenává Jake.
Vedoucím tématem, který se asi z tvorby Herbaliser nikdy nevytratí, je filmová atmosféra. Jejich hudba sice zní velice dobře i na tanečním parketu, přesto jsou mnohé skladby Herbaliser tak propracované jako soundtracky Quincyho Jonese, Johna Barryho či Lalo Schifrina. „Už když jsme s Olliem začínali, nechtěli jsme, aby od nás lidé slyšeli donekonečna opakované smyčky, jak tomu častokrát v devadesátých letech bylo,“ říká Jake. „Chtěli jsme v našich písních změny a vývoj, jaké byly ve filmové hudbě. Kdykoliv píšeme nějakou instrumentální skladbu, máme na mysli scény z pomyslných filmů.“
Ačkoliv jsou Herbaliser fascinováni světem stříbrného plátna, jedno filmové pravidlo u nich neplatí. Zapomeňte na to, že pokračování filmu se málokdy vyrovná originálu, „Session 2“ je stejně dobrá deska jako jednička, možná i lepší. Herbaliser jsou v nejlepší formě a chystají se nám to dokázat i tváří v tvář. Jejich filmové vize budete mít tu vzácnou příležitost slyšet v pražském Lucerna Music Baru 17. listopadu na výročí 20.ti let od pádu komunismu.
Vstupenky za 400,– Kč + poplatky je možno zakoupit v sítích Ticketpro, Ticketstream a Ticketportal, nebo v pokladně Lucerna Music Baru bez poplatku. Na místě za 500,– Kč.
Vice info:
www.myspace.com/theherbz
www.herbaliser.com
www.musicbar.cz
www.dsmacku.com
www.myspace.com/…ckupromotion
The Herbaliser – Goldrush

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.