Norské trio A-ha vydalo album a hlásí konec

Norské trio A-ha (Morten Harket, Magne Furuholmen a Paul Waaktaar-Savoy) vydalo v červnu synth-popové album Foot Of The Mountain a řeklo dost.
A-ha se ale nerozcházejí kvůli nějakým sporům, chtějí se věnovat sólové kariéře.
Na svých stránkách k tomu říkají: „Dosyta jsme si užili toho chlapeckého snu a setkali jsme se s tak velkým úspěchem, ve který nikdo ani nedoufal. Když se rozhodneme skončit teď, budeme mít šanci užít si i jiných aspektů našeho života, ať to bude humanitární činnost nebo politika a také samozřejmě umění a hudba. Jdeme do důchodu pouze jako kapela, nikoliv jako lidé.“
Svým fanouškům A-ha v příštím roce ještě nadělí rozsáhlé světové turné na rozloučenou, finále proběhne 4. prosince 2010 v Oslu.
A-ha je norská skupina, kterou tvoří trojice Morten Harket (zpěv), Paul Waaktaar-Savoy (kytara) a Magne Furuholmen (klávesy). V osmdesátých letech patřili mezi celosvětově nepopulárnější hudební skupiny, A-ha prodali celosvětově okolo 70 milionů alb a jejich singly obsadily osmadvacetkrát první místo hitparády, sedmatřicetkrát se dostaly do Top 5, patnáctkrát do Top 10 a čtyřiatřicetkrát do Top 20.
A-ha vznikli v roce 1982 ale prosadili se až o tři roky později, kdy zabodoval vieoklip k singlu Take On Me, který se chytlil až jako remix na druhý pokus. V témže roce spatřilo světlo světa úspěšné první album Hunting High And Low, se kterým vyrazili na turné. Další desky šly jedna za druhou: Stay On These Roads, East Of the Sun, West Of The Moon, Headlines And Deadlines (výběrovka) s dalším světovým turné, Memorial Beach (1993).
V následujících pěti letech to vypadalo, že se A-ha rozpadli a jednotliví členové se věnovali sólovým projektům. Objevili se až v prosinci 1998 s novou skladbou Summer Moved On. Za dva roky vydali album Minor Earth Major Sky a Libetimes (2002), How Can I Sleep With Your Voice (první živá nahrávka, 2003) a o rok později výběrovku The Singles 1984–2004. Předposlední desku Analogue (2005) následovala až ta letošní, Foot Of The Mountain. ** Takže podtrženo sečteno**: 9 studiových alb se prodalo více než 35 miliónů kusů – 70 miliónů včetně singlů, 15 z nich No. 1; četné nominace, ocenění a mnohá světová turné, z koncertů jmenujme legendární show na Maracana Stadium, Rio de Janeiro v roce 1992, které se dostalo do Guinessovy knihy rekordů s největším publikem koncertu 196.000 lidí.
Více informací o skupině: www.a-ha.com

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.