Fenomenální kytarista Jose Feliciano (US) v Praze

  • Fenomenální kytarista Jose Feliciano (US) v Praze Fotogalerie (17)
    • 16.10.2009
    • Tisk

    Zcela bezkonkurenční nevidomý portorikánský kytarista a zpěvák Jose Feliciano vystoupí v SaSazu.

    Sdílejte článek:

Fenomenální nevidomý portorikánský kytarista, zpěvák, skladatel a herec Jose Feliciano vystoupí v úterý 20. října od 21:00 hodin v SaSaZu.

Fenomenální nevidomý portorikánský kytarista, zpěvák, skladatel a herec Jose Feliciano se řadí mezi nejvýznamnější současné umělce. Svůj strunný nástroj si osvojil s takovou bravurou a elegancí, která jen těžko hledá konkurenci. Během dlouholeté aktivní kariéry vystupoval s mnoha světovými orchestry (např. London Symphony, Wienna Symphony Orchestra…) a po boku svých nejslavnějších kolegů a kolegyň (Johnny Cash, Carlos Santana, Christian Castro, Celia Cruz, Gloria Estefan, Marc Anthony…) Jako jeden z mála se také může chlubit kolekcí 45 zlatých a platinových desek a seřadit vedle sebe 8 cen Grammy. Současně je i několikanásobným držitelem ocenění Best Pop Guitarist podle magazínu Guitar Player.
Jose Feliciano se narodil jako nevidomý. V jeho pěti letech celá rodina emigrovala z Portorika do New Yorku. Jose se začal věnovat hře na kytaru v šesti letech a učil se ji podle odposlechů několika gramofonových nahrávek, které vlastnil. O dva roky později už hrál na veřejnosti a cvičil i 14 hodin denně.
V 17 letech hrál Jose Feliciano své první profesionální angažmá v Detroitu, které vzbudilo u kritiků velmi kladné ohlasy. O Josem referovali jako o desetiprstém mágovi, který svých šest strun kočíruje s bravurní noblesou. První průlom do hudebního průmyslu nastal po ohromujícím představení na festivalu Mar del Plata ve Španělsku v roce 1966. Nabídka od nahrávací společnosti RCA tak na sebe nenechala dlouho čekat a Jose vydal první album se španělskou hudbou. Sám ve svých vzpomínkách rekapituluje, že tak trochu nevěděli, co si s ním mají ve studiu počít. A tak sám navrhl nahrát několik starších bolero skladeb, které znal už z dětství. Jeho interpretace byla přímo revoluční. První singl Poquita Fe zabral okamžitě a nahrávka Usted se stala dokonce ještě větším hitem.
Joseho Feliciana se stal nový idol, který strhl hotovou mánii. Ve svých 23 letech si odnesl za album Feliciano 2 sošky Grammy a celkem pět nominací. Pro jeho kariéru byly zlomové tři skladby: vlastní interpretace Light My Fire od The Doors, Che Sara a vánoční skladba Feliz Navidad, která se stala tradiční písní v době svátků skoro po celém světě.
V roce 1997 vydal Polygram Joseho nejdůležitější album za poslední léta vůbec – Seňor Bolero. Publikum přijalo tuto desku s ohromným nadšením a první singl Seňor Bolero byl katapultován rovnou na první příčky a za méně než šest týdnů se stalo celé album platinové.
Není tedy divu, že Jose vstoupil do nového milénia s oceněním Umělec století a obdržel cenu Alma za celoživotní dílo. A samozřejmě i s novými nápady a plány, mezi které patří projekt s názvem Jose Feliciano y Amigos. Na nahrávce najdeme jména jako Christian Castro, Luis Fonsi, Marc Anthony, Luciano Pereyra, Lupillo Rivera, Raúl Di Blasio a další.
Posledního velkého úspěchu se Jose Feliciano dočkal v roce 2008, kdy obdržel dvě ceny Grammy. Během roku zcestoval opět velký kus planety – od Indie po Brazílii a od Austrálie po Německo. Za celou kariéru navštívil více než osmdesát zemí – a teď přijede k nám.
Vstupenky: za 990 Kč (VIP 1500 Kč) v předprodeji Ticketpro.
Více informací: josefeliciano.com

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.