Malá Skála zase o něco povyrostla...

  • Malá Skála zase o něco povyrostla... Fotogalerie (51)
    • 29.07.2008
    • Tisk

    Čeští a světoví hudební gondoliéři zakončili v sobotu třídenní hudební maratón známý pod jizersko-italským pojmem Benátská noc. Kim Wilde, Lordi, Mňága a Žďorp, Kryštof nebo No Name převezli na Malé Skále šestnáct tisíc návštěvníků… do dokonalého Českého (hudebního) ráje.

    Sdílejte článek:

**Benátská noc****si za šestnáct let své existence vypracovala pověst jednoho z nejprestižnějších českých hudebních festivalů a svému jménu dostála i letos. Výjimečnost této akce spočívá v tom, že si i přes vysoký počet návštěvníků zachovává kouzelnou „rodinnou“ atmosféru. Stejně tak tento rok nachystala svým divákům tři dny plné skvělé muziky, zábavy, pohody a díky slunečnému počasí i nefalšovaného saunování.

**

První den Benátské noci poznamenala smutná zpráva týkající se kapely****Chi­naski****. Populární Bukowského partu tragicky opustil její zakladatel, bubeník a textař****Pavel Grohman****. Osudnou se mu stala vyjížďka na motocyklu, osmatřicetiletý muzikant zemřel na následky vážných zranění při leteckém transportu donemocnice. Návštěvníci, jednotliví interpreti a pořadatelé Benátské noci na Pavla Grohmanaběhem festivalu několikrátzav­zpomínali symbolickou minutou ticha.
Hned čtvrteční program připravil působivé hudební chvíle. Své výjimečné písničkářské charizma nechal vyniknout Vláďa Mišík se skupinou ETC. Husí kůži posluchačů poškádlil nejen díky zaláskované renesanční Večernici… *a byl dobrej, fakt dobrej…****


**Po zelené se vydali i příznivci pohádek a populárního českého skladatele****Ja­roslava Uhlíře****. Ten opět přispěchal s putnou plnou dobře známých melodií z filmů pro děti i dospělé. V Benátské hodině zpěvu nechyběly takové „šlágry“ jako jsou Dělání, Statistika, Hlupáku najdu tě nebo Když se zamiluje kůň. Se svěrákovskou filmografií Jarda Uhlíř úspěšně vrátil lahve (Ani k stáru), dohonil vrchního (Severní vítr) a odfrňákoval tři veterány (Není nutno). Tváře posluchačů rozzářily i bučící krávy, vrzající klouby nebo mňoukající kočky. Jaroslav Uhlíř je vděčným festivalovým hostem, při jehož vystoupení jsou úsměvy na rtech a dobrá nálada zaručeny.

**

**Slovenská kapela****Peha****, která se měla představit hned vzápětí, však na festival nedorazila. Jedno z posledních vystoupení odvolala kvůli infikovanému klíštěti, které si zasedlo na bubeníka*****Mar­tina Migaše*****. Večer tak opanoval****Divokej Bill****, kterého naštěstí jeho čmelák neskolil… Zemi tisíce jezer zastoupili u nás velmi oblíbení****Wal­tari****a headlineři****Lor­di****.

**

Heavymetaloví maskoti si díky svým oblečkům dopřáli pravou finskou saunu a do varu přivedli i početné benátské publikum. Extravagantní latexová pětice ve složení biomechanický mutant*****Mr. Lordi*****(zpěv), předpotopní mumie*****Amen*******(k­ytara), pekelný přežvýkavec Ox (baskytara), kamarád E. T. volat domů Kita (bicí) a kouzelnická fešanda Awa(klávesy) předvedla působivou show, která však podle očekávání zaujala spíš svou vizuální stránkou. Účel však splnila dokonale a nadšené fanoušky komixů, filmových masek a výstředních oblečků rozvášnila na maximum. Pozdní noc pak ovládli kluky hledající Tata Bojs, nestálý David Koller nebo kapela Aleše Brichty. Skvělý koncert pak přidal i Kryštof Michal a „jeho“ **Supporti.
**Sobota přinesla nejpestřejší a nejlákavější program. Na své si díky tradiční neckyádě přišli i příznivci čvachtání a vodních radovánek. Kapříci se naštěstí nevyrojili na fotbalovém hřištiSK Malá Skála, kde se pořádal fotbalový zápas rockerů. All star team pod velením****Aleše Brichty****si to letos poprvé rozdal s mužstvem složeným z návštěvníků festivalu. Napínavý mač dotáhla do vítězného konce slavnější a rockovější skvadra. 

**

**Hudební Malou Skálu probudili antičunkovci****Gip­sy.cz****, uno momento energický speciál****Tem­peramento****ne­bo písničkář****Ni­celand****. Odpoledne se pak na hlavním pódiu o slovo přihlásil Marečkův a Hustolesův spolužák,****Jiří Schmitzer****. Ten svými osobitě laděnými ráznými texty rozcvičil bránice přítomných diváků.

**

**Po kapele****Bay Bay****a hudební prohlídce****Doc­tora P. P.****na hlavní stage zdárně doplula i*****Hrůzova******Bí­lá velryba*. Oblíbený zpěvák a textař po „odejití“ z bývalé kapely*****Ready Kirken*****skvělé našlápl svou sólovou kariéru a dnes se řadí k nejpopulárnějším českým zpěvákům. Schopný hit maker na Malé Skále už tradičně vytáhl ty největší pecky jako jsou Černý brejle, 1+1 nebo Krasohled. Aplaus si vysloužily i nové úlovky v podobě našlápnuté Baletky, co tančí, kytarové Magnetické energie nebo dobře známé Písně kovbojské.

**

Michala Hrůzu na pódiu vystřídala velká osobnost česko-slovenské hudební scény, známý sběratel brouků a sláviků.****Meky Žbirka****, který loni oslavil třicet let své kariéry, na Malé Skále zavzpomínal díky songu Hey Jude i na své liverpoolské idoly. Velký aplaus si vysloužil „prebolený“ duet s usměvavou****Mar­thou****, zahradnický speciál Biely kvet,****Už lendvacaťdva dnínebo hitovka Mám rád. Škoda jen, že nedošlo na nádhernou záležitost v podoběBalady o *poľných vtákoch.***

**

**Jako další dorazila polární parta Mňága a Žďorp. Veselí pesimisté z Valmezu zahráli pod vedením náčelníka Petra Fialypředevším nové písně proti trudnomyslnosti z aktuální desky a zavzpomínali i na své duté ale free období. Fanoušci však, jak už je zvykem, ocenili především osvědčené hity, kterých má****Mňága****na kontě pěknou řádku. Možná i proto se nedostalo na Made in Valmez, Ne, teď ne, Nagasaki Hirošima, I cesta může být cíl, Výhledově a nedorazil ani devět let starý Optimista. Největší potlesk tak shrábla Písnička pro Tebe, Nejlíp jim bylo a Hodinový hotel.

**

O něco větší prostor dostal letecký speciál****Mig 21****. Pojídači koláčků se svým samotářským frontmanem předvedli divácky vděčnou show, které vedle pověstného Malotraktoruvé­vodilysongy Tančím, Vlajky vlají, Snadné je žít, Bývá mi úzko nebo textový skvost Ho-Ka-He. Gesta a pohybová průprava Jirky Macháčka nenechala na Malé Skále jediné ***slepičí pírko suché…*****Jedinou vadou na kráse bylo opětovné zařazení české hymny do koncertního setlistu kapely. Pokrok od instrumentálky udělal Jirka Macháček opravdu značný, míru vkusného humoru však zatím zdá se nepoznal…

**

V půl jedenácté si to přicupitala jedna z hlavních hvězd festivalu, britská „divoška“****Kim Wilde****. Ve zhruba hodinovém 80´s speciálu zahrála své největší hityYou Keep Me Hangin´ On, Cambodianebo********Kids in Americaa nenápadně vytunelovala i repertoár svých kolegů*****Pre­tenders*****a*****­Depeche Mode*****. Především song I´ll stand by you však opravdu „stand“ za to. Sedmačtyřicetiletá blondýna působila milým dojmem, své vystoupení doplňovala krátkými průpovídkami, stihla si loknout českého piva a dokonce i hezky česky „podikovala“.

**

**Návrat zpět do českých luhů a hájů zprostředkovala ostravsko-havířovská kapela****Kryš­tof****.*****Richard Krajčo*****a jeho cirkus opět potvrdili, že jim to nejvíc sluší na pódiu. Do poločasu*****Kryš­tof****zaskóro­vali pomocí singlů Plán a velkého bobulového hitu Atentát. Svůj náskok navýšili díky tutovkám s obchodním duchem – ať už v cosmu, dešti nebo u stánků… Milým překvapením byl i poslední přídavek Ženy, který však nechal oči pro pláč všem *Lolitám.

**

**Nedělní program byl příjemným dovršením benátského hudebního maratónu. Odpoledne přivítalo vedle blankytně modré oblohy i příjemný azurový nádech v podobě effectivního****Ra­dima Hladíka****a jeho omlazené party. Mnohé tak z pelíšků vytáhl Sluneční hrob, který však z úst****Vládi Mišíka****vyzněl v úvodní den festivalu ještě o něco kouzelněji… Přesto však Blue team nezklamal a skvěle rozjel závěrečné nedělní tažení. Další pohodovky nachystala****Lenka Dusilová****ne­bo****Jiří Suchý****. „Fenomenální“ přitvrzení pak vyprovokovala****Vyp­saná fixa****. Ta i v úmorném vedru rozskákala početný dav nejstatečnějších fanoušků, kteří si vynutili hned několik přídavků.

**

Slovenský dvojblok odstartovala nitranská banda****Horkýže slíže****. Proslulá čtyřprocentní hymna a Malá Žužu málem zbořily hlavní scénu a rozpoutaly pořádnou benátskou ZOO. Další zatatranské ozvěny, tentokrát z Košic, zprostředkoval v Česku velmi populární bratrský klan****No Name****.*****Igor Timko*****vtrhnul na pódium jako uragán a přítomné publikum dokonale nakazil dobrou náladou. Kluci potvrdili, že s rovnováhou nemají problémy, energií hýřící vystoupení otevřeli aktuální odpichovkouLen takstáť. Posléze divákům nabídli svou průlomovou pohádku Žili(byli), poďakovali, že sou, poškádlili panice a panny a na závěr ještě vyřešili zapeklitou otázku čím to je. Festival zakončila česká bigbítová legenda****Olym­pic****.**

Šestnáctý ročník Benátské noci nezklamal a svým návštěvníkům přinesl tři dny plné pestré kvalitní muziky, pohodové atmosféry a dobré zábavy. *
*

*Co dodat – jestli ještě neusnuli, tak tam zpívaj dodnes…

Fotogalerie: Iva Marešová

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.